W danej instalacji zabrakło przewodu do piekarnika. Czy istnieję możliwość wykorzystania jednej z faz przewodu YDY 5x 2,5mm2 do zasilania piekarnika bez obawy, że będzie wybijać zabezpieczenia?

Pytanie

Przez przypadek trafiłem na Pana blog, ale od razu spodobało mi się, jak rzeczowo Pan opisuje zagadnienia.
Mam takie pytanie odnośnie instalacji elektrycznej, a dokładnie obwodu do płyty indukcyjnej, wykonanego z przewodu YDY 5×2,5mm2. W danej instalacji zabrakło przewodu do piekarnika. Czy istnieję możliwość wykorzystania jednej z faz przewodu YDY 5×2,5mm2 do zasilenia piekarnika bez obawy, że będzie wybijać zabezpieczenia?
Czy bezpieczniej będzie zasilić piekarnik z obwodu lodówki, który jest obok?
Od razu zaznaczę, że nie ma jeszcze wybranych sprzętów więc nie jest znana ich moc.

Z Góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Jacek

 

Propozycja rozwiązania

Dzień dobry,

miło usłyszeć, że moje wypociny się przydają. Dziękuję 🙂 to motywuje do dalszego tworzenia 🙂

Na Pana pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy… od obciążenia poszczególnych faz. Zasilanie tego typu urządzeń w obrębie domu lub mieszkania zaleca się wykonywać przewodem o przekroju 4 mm2.

 

Postaram się, krótko i w dużym uproszczeniu wyjaśnić.

 

Przewód YDY 5x 2,5 prawdopodobnie ma Pan zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym 16 A o charakterystyce B.

W instalacji elektrycznej zabezpieczenia nadprądowe umieszczone w rozdzielnicy odpowiadają za zabezpieczenie przewodów elektrycznych przed zbyt dużą wartością prądu, który powoduje grzanie się przewodów.

 

Z Pana punktu widzenia najważniejsza jest wysoka temperatura.

Jeżeli zabezpieczenie nie zadziała we właściwym czasie, przewody będą się grzały co w dłuższym czasie doprowadzi do uszkodzenia lub zniszczenia izolacji (taka sytuacja wiążę się z koniecznością wymiany przewodu), lub może doprowadzić do pożaru.

 

Pomijając przeciwwskazania elektryczne, jeśli przy tym samym przewodzie wymieni Pan zabezpieczenie na większe, musi się Pan liczyć z odmową wypłaty ubezpieczenia jeśli powstanie pożar…  Chodzi o samowolne dokonanie zmian niezgodnie z projektem i wbrew obowiązującym przepisom.

 

Pozostają pytania:

 • Czy na tym obwodzie (pod to zabezpieczenie) podpięte są jeszcze jakieś inne urządzenia?

 

 • Jak w płycie i piekarniku jest podzielona moc? Praktycznie wszystkie dostępne płyty indukcyjne, są przeznaczone do podłączenia z jednej, dwóch lub trzech faz. Piekarniki w większości są jednofazowe. Pytanie, czy obciążenie jest równo podzielone? Jeśli NIE to instalator, który będzie dokonywał montażu powinien sprawdzić obciążenie i w miarę możliwości doprowadzić do sytuacji, w której obciążenie będzie zbliżone do równomiernego obciążenia poszczególnych faz.

 

 • Jak długi jest przewód YDY 5x 2,5 od rozdzielnicy do „płyty” – chodzi o spadki napięć.

 

Spadek napięcia

Załóżmy, że urządzenie prawidłowo działa jeśli napięcie jest w zakresie 207 do 253 V. Jeśli podłączymy urządzenie do gniazdka i będziemy wydłużać przewód (zachowując ten sam przekrój żyły) napięcie zacznie spadać, aż urządzenie przestanie działać. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wzrostem długości zwiększają się straty. Określamy to jako spadek napięcia, wartość podajemy w Woltach (V).

 

Przykład (na szybko):
 • Płyta indukcyjna 7,4 kW  PI6544NSU  
 • Piekarnik 3,1 kW BVM34400BS

 

Płyta PI6544NSU zapis z specyfikacji producenta: zasilanie 400 V 2N (zasilanie z dwóch faz napięcie międzyfazowe 400 V), możliwość podłączenia na 230 V z jednej fazy (przy podłączeniu 230 V wymagane zabezpieczenie 32 A).

 

Przy założeniu, że napięcie będzie wynosiło 230 V (zasilanie 1-fazowe) lub 400 V (zasilanie 2-fazowe), to przy pełnym obciążeniu spadki napięcia wystąpią jak w poniższej tabeli.

W praktyce (zgodnie z normami) napięcie 230 V często ulega wahaniom w zakresie 207 do 253 V.

 

W poniższych tabelach wartości prądu zaokrągliłem do pełnych liczb. Założenia do obliczeń: żyła 2,5 mm2 ; cos Ø = 1

Zasilanie międzyfazowe 400 V z dwóch faz (2 przewody)
Moc Prąd Spadki napięcia przy pełnym obciążeniu, długość przewodu:
10 m 30 m
Płyta 7,4 kW 11 A 0,734 V 2,201 V
Piekarnik 3,1 kW 4 A 0,307 V 0,922 V
Suma: 10,5 kW 15 A 1,041 V 3,123 V

 

Zasilanie 1-fazowe 230 V
Moc Prąd Spadki napięcia przy pełnym obciążeniu, długość przewodu:
10 m 30 m
Płyta 7,4 kW 32 A 2,201 V 6,602 V
Piekarnik 3,1 kW 13 A 0,922 V 2,766 V
Suma: 10,5 kW 46 A  3,123 V 9,368 V

 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę, że do zasilenia płyty indukcyjnej wykorzysta Pan dwa przewody (zasilanie międzyfazowe 400 V) natomiast do zasilenia piekarnika wykorzysta Pan pozostałe dwa przewody (zasilanie jednofazowe 230 V) wykorzystanie przewodu 2,5 mm2 zabezpieczonego wyłącznikiem nadprądowym B 16 A jest uzasadnione. 

 

Jest jednak pewne ALE

Chcąc dokonać właściwych obliczeń należy znać dokładnie modele urządzeń, które zamierza Pan podłączyć. Poniżej przykładowe schematy połączeń zamieszczone na płycie indukcyjnej.

Schematy podłączenia naniesione na płycie indukcyjnej

 

W zależności od wybranego rozwiązania należy przeanalizować łączne maksymalne obciążenie poszczególnych faz.

 

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby udało się Panu dobrać sprzęty, które w sumie będą miały moc nie przekraczającą 3,6 kW (3 600 W) na jedna fazę. Wówczas zabezpieczenie 16 A powinno wystarczyć.

 

W przypadku płyty indukcyjnej przy zasilaniu 2-fazowym prąd będzie około 11 A i zabezpieczenie nie powinno wyzwalać. Przy zasilaniu 1-fazowym, jak Pan widzi w powyższej tabeli prądy są duże i należy zastosować inne wartości zabezpieczeń oraz przekrój przewodu odpowiedni do wartości obciążenia.

 

Proszę sprawdzić w umowie z dostawcą energii, jaką ma Pan przydzieloną maksymalną moc, oraz jaka jest wartość zabezpieczeń przedlicznikowych.

 

Pyta Pan o możliwość podłączenia np. płyty z obwodu 3-fazowego YDY 5x 2,5 a piekarnika z 1-fazowego obwodu lodówki, prawdopodobnie przewód YDY 3x 2,5 zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym 16 A o charakterystyce B.

 

Ponieważ piekarnik i płyta są dwoma osobnymi urządzeniami takie połączenie (piekarnika z 1-fazy) jest możliwe, z tym zastrzeżeniem, że sumarycznie oba urządzenia (piekarnik i lodówka) nie będą pobierały więcej prądu niż 16 A (łączna moc nie przekroczy 3,6 kW).

 

Proszę jeszcze raz przeanalizować powyższe tabele (jak zmienia się prąd przy zasileniu 1 i 2-fazowym).

 

Płyta indukcyjna moc 7,4 kW:

 • Zasilanie 1-fazowe (230 V) prąd około 32 A
 • Zasilanie 2-fazowe (400 V) prąd około 11 A

 

Charakterystyki wyzwalania

W przypadku gdy zabezpieczenie o charakterystyce B wyłącza zasilanie, część elektryków dokonuje wymiany na inny rodzaj charakterystyki np. C lub D. Takie postępowanie jest błędne.

 

Proszę zwrócić uwagę na poniższy wykres (źródło: katalog Hager).

Kolorem czerwonym zaznaczyłem obszar, w którym wyzwoli wyłącznik nadprądowy o charakterystyce B produkcji Hager (wyroby różnych producentów mogą nieznacznie się różnić).

 

Porównanie charakterystyk wyzwalania wyłączników nadprądowych

 

Zastosowania charakterystyk:

 • Charakterystyka wyzwalania B 

Główne zastosowanie do ochrony kabli i przewodów w instalacjach domowych (obwody oświetleniowe, obwody gniazd wtyczkowych).

 • Charakterystyka wyzwalania C:

Zastosowanie do ochrony kabli i przewodów, szczególnie urządzeń o większych prądach rozruchowych (zespoły lamp, silniki, itp.).

 • Charakterystyka wyzwalania D:

Zastosowanie do ochrony kabli i przewodów, szczególnie do urządzeń o bardzo dużych prądach rozruchowych (transformatory spawalnicze, silniki o rozruchu ciężkim, itp).

 

 

Do obliczeń spadków napięć i prądów użyłem kalkulatora, który może Pan znaleźć na stronie: https://napiecie.salama.pl/dobor-kabli-przewodow/ 

 

Lapp-Kabel, Bitner, Helukabel, NKT, Drka, YDY, YKY bębny na kable i przewody

 

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na Pana pytania.

Piotr Bibik

 

Pytanie cd.

Witam ponownie.

Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.

Odpowiadając na pytania:
Przewód jest zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym B 20A. (zamienić na B 16A?)
Na tym obwodzie nie ma podpiętych innych urządzeń.
Moc nie jest podzielona ponieważ nie ma jeszcze sprzętów.
Przewód ma długość około 25 metrów.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Jacek

 

Uzasadnienie

Mam jeszcze jedno pytanie. Skąd Pan wie, przekrój przewodu jest 4 mm2? Pytam ponieważ już kilkukrotnie elektrycy z rozpędu mierzyli żyłę suwmiarką i mylili przekrój z średnicą 🙂

 

Przeglądam przewody miedziane znanych producentów takie jakie stosuje się w instalatorstwie mieszkaniowym. 
Biorę suwmiarkę (dokładność 0,05 mm) i mierzę i mam: 
a) przewód oznaczony 1,5 mm2 ma średnicę 1,1 mm 
b) przewód oznaczony 2,5 mm2 ma średnicę 1,45 mm 
c) przewód oznaczony 4,0 mm2 ma średnicę 2,05 mm 

Tymczasem ze wzoru na przekrój pi x r x r wynik są następujące: 
a) 0,95 mm2 
b) 1,65 mm2 
c) 3,30 mm2 

Czy ktoś mi może to wyjaśnić? 

Źródło: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1751008.html

 

Według producenta Telefonika zewnętrzna średnica przewodu YDY podawana w katalogu:

 • 5×4 jest około 12,6 mm,
 • 5×2,5 jest około 10,6 mm

 

Czy wymienić zabezpieczenie?

Zabezpieczenie przewodu 2,5 mm2 zabezpieczeniem 20 A jest błędem. Przewód 3 żyłowy ułożony w ścianie, żyły o przekroju 2,5 mm2 należy zabezpieczać wyłącznikami nadprądowymi o wartości maksymalnej 16 A. W Pana przypadku przewód 5 żyłowy potraktowałbym tak samo.

Obciążalność długotrwała przewodów oraz zalecane największe prądy znamionowe zabezpieczeń

Proszę pamiętać – wszystkie prace należy wykonywać zgodnie z projektem wykonanym przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Należy zastosować ochronę przeciwporażeniową (np. wyłączniki różnicowoprądowe). Informacje, które podaję, mogą być jedynie sugestiami rozwiązań, które należy ustalić z projektantem.

 

Jacek

W 100% nie jestem pewny czy, przekrój przewodu to 2,5 mm2 bo tego nie mierzyłem, ale na resztce przewodu, który został, jest opis YDY 5×2,5mm2.

Jacek

 

 

Komentarz do artykułu

Na zakończenie proszę zwrócić uwagę na zapisy w instrukcji obsługi.

Zabezpieczenia MINIMUM 16 A przy zasilaniu 2 fazowym lub MINIMUM 30 A przy zasilaniu jednofazowym.

 

Płyta indukcyjna schemat

 

Podziel się tym co tutaj przeczytałeś...

8 komentarze dla “Jacek – zasilanie piekarnika i płyty indukcyjnej”

  1. Moc 7 400 W Cos fi = 1

   Dlaczego miało by przypadać po 16 A na fazę?
   Przy zasilaniu 1-fazowym prąd jest około 32 A i napięcie 230 V, przy zasilaniu międzyfazowym napięcie jest 400 V a prąd…

   I właśnie pytanie podstawowe jakie napięcie… Założyłem, że 400 V, ale różne modele mogą mieć różne połączenia wewnętrzne więc możliwości jest naprawdę dużo.
   Założyłem, że N potrzebne jest do zasilenia z 230 V elektroniki.

 1. Dzień dobry,
  nie zgadzam się ze sformułowaniem, że Pana artykuły są wypocinami, jak to Pan napisał, ale bardzo przydatnymi i pomocnymi poradnikami opisanymi bardzo prostym językiem, który będzie zrozumiały dla każdego (zarówno dla osób z branży jak i dla osób nie znających się w tematyce elektrycznej).

 2. Sporo płyt indukcyjnych jest zasilana nie napięciem międzyfazowym a jednofazowym z tym że podział na L1 i L1+L2 wynika z faktu ze np 2 pola zasilane sa na L1 a dwa następne na L2, gdzie oba są na 230V.
  Czyli wynikało by z tego biorąc za przykład przedstawioną przez Pana model płyty o mocy 7400 W wypada po 3700W na fazę w sytuacji maksymalnego wykorzystania wszystkich pól grzejnych.
  Oczywiście nie wszystkie pola grzejne mają tę samą moc, ale przeważnie projektanci rozkładają obciążenie symetrycznie.
  Z powyższego wynika jasno, że zapis w instrukcji mówiący o zabezpieczeniu nad-prądowym minimum 16A jest uzasadniony.
  Przypuszczam że 20A też instrukcja dopuszcza dla przekroju 2,5mm2 (wspominając o minimum) z uwagi na chwilowe maksymalne obciążenie 3700W na fazę (co nie jest generalnie wskazane, lepiej zastosować przy tej odległości przewody o żyłach przekroju 4mm2).

  W moim odczuciu biorąc pod uwagę że doprowadzone jest 5×2,5mm2 i obciążenia dla płyty na L1 i L2 to maksymalnie 3700W i dla L3 to 3600W (przeważnie większość piekarników z termoobiegiem) uwzględniając przesunięcie międzyfazowe przewód N nie będzie zbyt obciążony więc takie połączenie teoretycznie można wykonać w zaistniałej sytuacji choć nie jest to praktykowane. Natomiast wypadało by wymienić zabezpieczenie nad-prądowe 3xB16 A na 3 osobne zabezpieczenia B16 A.
  Przewodu PE z zestawu 5×2,5 nie można wykorzystywać jako np neutralny w osobnym obwodzie jak Pan wspominał w artykule (3 przewody dla płyty, 2 przewody dla piekarnika) tylko należy go wykorzystać do uziemienia podłączanych urządzeń (mówimy tu o sieci TN-S lub TN-C-S) zgodnie z doktryną, że najpierw chronimy, potem zasilamy.

  1. Nigdy nie pisałem, że użycie przewodu PE do jakichkolwiek innych celów niż ochrona jest dopuszczalne.

   PE to przewód ochronny!

   Czy Pana zdaniem taki zapis byłby czytelniejszy?

    

   W opisanej sytuacji do dyspozycji mamy: L1; L2; L3; N; PE.

   Biorąc pod uwagę, że do zasilenia płyty indukcyjnej wykorzysta Pan dwa przewody L1 i L2 (zasilanie międzyfazowe 400 V) natomiast do zasilenia piekarnika wykorzysta Pan pozostałe dwa przewody L3 i N (zasilanie jednofazowe 230 V) wykorzystanie przewodu 2,5 mm2 zabezpieczonego wyłącznikiem nadprądowym B 16 A jest uzasadnione.

 3. Panie Piotrez jedno pytanie w temacie.
  Czy jest mozliwe ,żeby podpiąć płytę do miedzyfazowego nastepnie z jednej fazy podpiać piekarnik i co następujewysztko to zrobić na kostce a następnie kabel przeciagnąc okolo 2 metry do puszki i tam znowu połączyć niestety i dopiero z puszki na esy. O to chodzi ,że puszka od esów jest zadasleko do płyty i moe albo zrobić z puszki do kostki i do kostki plyte tak jak napisalem w/w albo z płyty do kostki i z kostki już do essów ale muszę wtedy wpuszczać zupełnie nowy przewód. Nie wiem czy to choć trochę jest jasne co namotałem ale jakoś inaczej nie mogę tego opisać. Czy na drodze płyta essy moze być kilka łaczeń na kostkach i czy kabel od płyty do kostki może mieć max 1,5 m czy to frazesy. Z góry dzięki i srr.

  1. Trochę namotane w jednym akapicie – jakbym był teraz wyspany (a nie jestem) to najpewniej też bym nic nie zrozumiał. Ale zauważyłem dwie rzeczy… po drodze wiele łączeń bóg wie po co oraz esy w pomieszczeniu wilgotnym. Jedno i drugie nie jest wskazane. Przerwa na L w najlepszym razie doprowadzi do braku zasilania a w najgorszym do pożaru (iskrzenie lub przegrzewanie się połączenia). W przypadku N zamiast L, dodatkowo dochodzi ryzyko uszkodzenia zasilanego sprzętu. A w przypadku przerwy na PE (i tym bardziej PEN) jest przede wszystkim ryzyko porażenia prądem, z racji pojawienia się niebezpiecznego napięcia na obudowie. Dlatego też jak słyszę podobne teksty od klienta który próbuje być mądrzejszym to odmawiam dalszej współpracy, gdyż finalnie to ja biorę odpowiedzialność za czyjąś śmierć a nie klient.

  2. Panie Piotrze, nie da się jednoznacznie udzielić odpowiedzi na Pana pytanie (brak informacji), i dodatkowo istnieje realne zagrożenie o którym pisał Pan Norbert (dziękuję za głos w dyskusji).

   Odpowiedzi dopiszę do Pana pytań z wyjaśnieniem:

   Pyta Pan, czy jest możliwe, żeby:

   • podpiąć płytę do międzyfazowego – TAK, pod warunkiem, że płyta ma możliwość pracy na napięciu międzyfazowym 400 V,
   • następnie z jednej fazy podpiąć piekarnik – TAK, pod warunkiem, że piekarnik ma możliwość pracy na napięciu międzyfazowym 400 V lub ma Pan możliwość podłączenia przewodu neutralnego i wpięcia piekarnika na napięcie fazowe 230 V,
   • wszystko to zrobić na kostce – TAK, połączenie może być wykonane na kostce łączeniowej lub z użyciem szybkozłączek,
   • kabel przeciągnąć około 2 metry do puszki i tam znowu połączyć – TAK, można wykonać kolejne połączenie żył przewodu w puszce,
   • z puszki na esy – TAK, można z puszki poprowadzić przewód na wyłączniki nadprądowe.
   • czy kabel od płyty do kostki może mieć max 1,5 m – TAK, rozumiem że pisze Pan o długości przewodu, pod warunkiem że będzie odpowiedni przekrój w mm2

   Panie Piotrze teoretycznie wszytko na TAK, ale nie ma informacji, które mogą być kluczowe a poznanie których może zmienić sytuację. Połączenia muszą być wykonane solidnie i mieć stosunkowo małą rezystancję.

    

   Nie znamy:

   • mocy piekarnika?
   • mocy płyty?
   • chce Pan się wpiąć w istniejące już obwody, nie znamy ich obciążenia, ani sposobu prowadzenia przewodów?
   • nie znamy przekroi żył przewodów, które są ułożone na poszczególnych odcinkach, nawet nie wiemy czy to miedź, czy aluminium?
   • nie znamy wartości zabezpieczeń nadprądowych, do których chce Pan się podłączyć?

    

   Uwzględniając wymogi bezpieczeństwa opisane w Normie N SEP-E-002, proponuję ułożyć nowe przewody (dwa), a przynajmniej jeden o przekroju 4 mm2 

    

   Każdy odbiornik o mocy 2 kW i większej należy zasilić z odrębnego, przeznaczonego dla niego obwodu niezależnie od tego, czy jest on przyłączany do gniazdka wtyczkowego, czy do wypustu instalacyjnego.
   Źródło: N SEP-E-002  4.2.1.2.

    

   Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w poradniku: Instalacja elektryczna – kable i przewody – PORADNIK cz. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *