Podczas rozmów wiele osób zadaje pytanie: Inteligentny Dom jaki system wybrać? Który jest najlepszy?
Moim zdaniem, każdy system jest dobry, o ile jego możliwości zostaną dobrze dobrane do oczekiwań użytkowników.
Inteligentny dom, jak dobrać system do oczekiwań użytkowników?
Proponuję zacząć od ujednolicenia nazewnictwa.
W mojej ocenie hasło Inteligentny Budynek lub Inteligentny Dom jest nadużywane, wiele osób mówiąc Inteligentny Dom ma na myśli różne, często całkowicie odmienne i nieporównywalne produkty.
Przeanalizujmy dwie sytuacje w których producenci oba „systemy” nazywali systemami Inteligentnego Domu:
- spotkałem się z bezprzewodowym, dwu elementowym sterownikiem oświetlenia (nadajnik i odbiornik), który miał możliwość ustawienia opóźnionego załączenia lub wyłączenia z możliwością rozbudowy do kilku nadajników.
- Opiniowałem dla klienta system, który sterował: oświetleniem, ogrzewaniem, roletami zewnętrznymi, lamelkami żaluzji pionowych, podlewaniem ogrodu, miał zintegrowany monitoring, alarm i wideodomofon, sterował większością sprzętów AGD i RTV w domu. Nadzorował rozmrażanie terenu, oświetlenie zewnętrzne, miał zintegrowany monitoring CCTV, dzięki czytnikowi linii papilarnych rozpoznawał użytkowników, a właściciele mogli za pomocą smartfona nalać wody do wanny. Umożliwiał sterowanie i kontrolę nad budynkiem za pomocą internetu z dowolnego miejsca na świecie.
Co w tym dziwnego?
W mojej ocenie w pierwszym przypadku spora przesada, co najwyżej można by takie urządzenia nazwać elementami automatyki domowej.
Moim zdaniem Inteligentny Budynek ( IB ) to nowoczesna instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu, za pomocą której jesteśmy w stanie sterować innymi instalacjami, np. roletami, ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, nawadnianiem ogrodu, bramą, multimediami, rekuperacją, itp.
Umożliwia tworzenie scen, oraz czasowe programowanie urządzeń (programatory).
Powinienem jeszcze wyjaśnić dwa pojęcia:
Scena
Scena – jest to wcześniej przygotowany zbiór rozkazów dotyczący wskazanych przez użytkownika urządzeń. Rozkazy wysyłane są jednorazowo do systemu za pomocą jednej komendy (naciśnięcie przycisku, wysłanie SMS, kliknięcie ikony w aplikacji mobilnej itp.).
Scena ma wyższy priorytet niż zaprogramowane nastawy czasowe (programatory) więc jest realizowana niezależnie od nastaw programatora.
Przykład 1
Zbliża się ważny mecz piłki nożnej, przychodzą koledzy. Można wziąć do ręki np. smartfon i w aplikacji nacisnąć ikonę MECZ, która uruchamia wcześniej zaprogramowane zadania:
- zasunąć rolety w całym domu,
- ustawić temperaturę 19 oC na czas 120 minut,
- oświetlenie boczne w salonie (kinkiety) włączyć na 50 %,
- wyłączyć oświetlenie centralne w salonie (żyrandol),
- wyłączyć domofon na czas 120 minut (po co ktoś ma przeszkadzać),
- włączyć TV na kanał 4,
- włączyć zestaw kina domowego,
- zamknąć bramę wjazdową.
Przykład 2
Jako ostatni wychodzimy z domu do pracy. Przy drzwiach do garażu mamy przycisk, który uruchamia scenę PRACA. Po naciśnięciu przycisku system wykonuje wcześniej zaprogramowane zadania:
- otwiera bramę garażową,
- otwiera bramę wjazdową na posesję,
- wyłącza oświetlenie w całym domu,
- odcina dopływ wody do domu,
- odcina dopływ gazu do domu,
- zamyka rolety w całym domu,
- wyłącza zasilanie wszystkich urządzeń poza niezbędnymi (alarm, lodówka, piec CO, itp.),
- po wyjeździe samochodu sam zamyka bramę garażową i bramę wjazdową na posesję,
- w okresie grzewczym obniża temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach o 3 oC
- uzbraja alarm.
W systemach Inteligentnego Budynku scen może być wiele, każda tworzona jest pod indywidualne potrzeby użytkowników.
Programatory
Programatory – umożliwiają sterowanie wybranym urządzeniem według wcześniej ustalonych wartości poprzez wysłanie jednorazowo polecenia. Zadawane wartości: miesiąc, dzień, godzina, akcja jaką ma wykonać urządzenie. Programatory w zależności od systemu mogą mieć ustawienia: roczne, miesięczne, tygodniowe lub dobowe.
Przykład 3
Ustawiamy zamykanie i otwieranie rolet o określonych porach.
W systemie Inteligentnego Domu każde urządzenie podłączone do systemu można zaprogramować do działania czasowego czyli o której godzinie ma się włączyć, a o której wyłączyć. W ten sposób dla domu lub mieszkania możemy zaprogramować godzinę i minutę w której każda roleta ma się opuścić (zamknąć), a następnie ustawiamy czas w którym mają się otworzyć. Dzięki temu możemy w łatwy sposób w domu który ma 15 rolet ustawić, że w dni robocze o godzinie 6:00 mają się otworzyć rolety w kuchni i sypialni, następnie o godzinie 7:00 mają się zamknąć. Następnie o godzinie 17:30 wszystkie rolety w całym domu mają się otworzyć, aby o godzinie 21:00 wszystkie rolety się zamknęły.
Przykład 4
Ustawiamy ogrzewanie.
Kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, – ogrzewanie wyłączone.
Wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec – ogrzewanie włączone, a temperatury mają zmieniać się w zależności od obecności domowników w godzinach:
- 0:00 do 5:30 19 oC
- 5:31 do 7:30 21 oC
- 7:31 do 15:30 19 oC
- 15:31 do 23:59 22 oC
W ten sposób w godzinach gdy domownicy są poza domem w budynku jest niższa temperatura co wpływa na oszczędności. Również w nocy przy nieco niższej temperaturze większości osób śpi się lepiej. Natomiast w czasie pobytu domowników utrzymywana jest temperatura komfortowa.
Inteligentny dom podsumowanie
W systemach Inteligentnego Domu są funkcje podstawowe stosowane bardzo często i takie, które stosuje się zdecydowanie rzadziej.
Do podstawowych najczęściej stosowanych funkcjonalności zaliczam sterowanie:
- oświetleniem (włącz / wyłącz oraz ściemnianie),
- ogrzewaniem,
- roletami,
- bramą,
- obwodami włącz/wyłącz,
- sceny,
- programatory.
Zdecydowanie rzadziej w systemach IB stosuje się integrację i sterowanie takim sprzętem jak:
- wideodomofon,
- żaluzje pionowe lub poziome,
- monitoring CCTV,
- kontrola dostępu,
- sprzęt AGD,
- sprzęt RTV.
Zainteresował Cię temat?
Zagadnienie będę kontynuował w cyklu artykułów, które ukażą się niebawem. Kolejny poruszy tematykę Ile kosztuje system Inteligentnego domu? Zobacz >>
A Ty co sądzisz w tym temacie? Zainteresował Cię Inteligentny Dom? Zamieść swój komentarz.
Udostępniaj LEGALNIE!
Czyli jak? Zobacz >>
Temat na czasie, sam jestem na etapie zbierania informacji dotyczących „inteligentnych” systemów w mieszkaniu. Jako, że nie mam już możliwości wprowadzenia zmian w projekcie mojego nowego mieszkania, które będę odbierał w sierpniu, szukam rozwiązań bezprzowodowych, żeby jak najmniej ingerować w istniejącą już strukturę.
Zależy mi na sterowaniu: oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, integracją ze sprzętem audio i wideo, pomiar zużycia energii w mieszkaniu, symulacja obecności użytkownika podczas np. urlopu, alarm.
Czekam z niecierpliwością na dalszą część artykułu i będę go śledził.
Zawsze zaczynam od rozmowy z klientem, poznaję jego oczekiwania, doradzam, jak już znam zamierzenia to szukam odpowiedniej automatyki oraz sterowników ewentualnie centrali, gotowe systemy zazwyczaj nie posiadają jednej lub większości funkcji które stosuję, wykonuję niezbędną instalację a później spinam
wszystko, w doborze ważna jest inwencja i zamysł jak to ma funkcjonować.
oby więcej instalatorów z takim podejściem do klienta.
Witam, co byś mi proponował zamiast gotowych systemów inteligentnego domu?? Jaką markę wybrać?? Gira, hager??
Dobry artykuł. Wyraźne rozróżnienie elementów automatyki domowej od systemów „inteligentny” jest o tyle istotne, w moim mniemaniu, że elementy automatyki z reguły nie pozwalają na zbudowanie większej sieci – nie łączą się z produktami innych producentów. A jest to o tyle istotne, że bez tego nie zaprogramujemy żadnej sceny. A to właśnie sceny są istotą Inteligentnych Budynków.
Czekam na kolejne artykuły w tej tematyce 🙂 Może któryś poruszy temat jak wybrać odpowiedniego instalatora Inteligentnego Budynku?