Strona główna Aktualności Jaki system Inteligentnego Domu wybrałem dla siebie? Cz. 2

Jaki system Inteligentnego Domu wybrałem dla siebie? Cz. 2

2
1,191

W tym artykule, napiszę jaki system Inteligentnego Domu wybrałem, jakie ma zalety i czego od niego oczekuję. 

W części 1 zatytułowanej: Smart Home – czy to realne w budynku z końcówki PRL? Cz. 1, opisałem sytuację jaką miałem u siebie w domu i jaka występuje również w wielu innych domkach lub mieszkaniach na terenie Polski, a która zmusiła mnie do wyboru bezprzewodowego systemu automatyki domowej w rozsądnej cenie 🙂

Uwzględniając moje potrzeby do których zaliczam:

  • lokalne sterowanie z przycisków,
  • sterowanie z smartfona za pomocą sieci GSM,
  • sterowanie z smartfona TYLKO w lokalnej sieci Wi-Fi,
  • sterowanie według ustalonych harmonogramów,
  • sterowanie według wschodów i zachodów słońca,
  • sterowanie grupami urządzeń,
  • tworzenie scen.

Chciałbym sterować:

  • oświetleniem włącz, wyłącz,
  • oświetleniem ściemnianie, rozjaśnianie,
  • urządzeniami typu silniki (włącz wyłącz i prędkością obrotową),
  • roletami,
  • roletową bramą garażową,
  • elektrozaczepem bramki,
  • ogrzewaniem (głowice na grzejniku CO),
  • rekuperatorem.

Oraz wymogi, które opisałem w pierwszej części artykułu, czyli:

  • bezprzewodowy system Smart Home,
  • struktura rozproszona (bez centralki),
  • komunikujący się po Wi-Fi,
  • zamknięty (producent nie daje dostępu do kodu źródłowego).

Wybrałem produkt polskiej produkcji…

Do swojego domu wybrałem System Inteligentnego Domu Blebox

System Inteligentnego Domu Blebox,

tak nazywa się system, który wybrałem do swojego domu. Wystarczy już jeden element, aby cieszyć się możliwościami jakie daje automatyka domowa.

Dlaczego, mając dostęp do wielu różnych systemów, wybrałem system początkującej polskiej firmy?

Miałem okazję poznać ludzi, którzy tworzą Blebox, wzbudzili moje zaufanie. Obserwowałem ich przez prawie dwa lata, patrzyłem jak się rozwijają, jak wprowadzają nowe rozwiązania, jak radzą sobie z trudnościami.

Poznałem, i zaufałem jednemu z twórców systemu Panu Patrykowi Arłamowskiemu, który wielokrotnie wykazał się niestandardowym twórczym myśleniem i konsekwencją w działaniu.

Czy Blebox jest idealny?

Nie. Nie ma systemów idealnych.

System Inteligentnego Domu Blebox, jak każdy system ma swoje wady. Wady te poznałem (znam również wady innych systemów o których wspominałem w pierwszej części artykułu) i wiem, że zespół programistów systemu Smart Home Blebox, dołoży starań aby poprawić występujące błędy. Siłą Blebox jest zwinność i szybkość działania. Mogą szybko zrobić rzeczy, które ze względu na procedury są praktycznie niewykonalne w dużej firmie.

Czy system Inteligentnego Domu Blebox ma wszystkie funkcjonalności jakich oczekuję? 

Nie. Obecnie w Blebox brakuje kilku urządzeń, które pozwolą na zrealizowanie ważnych dla mnie funkcjonalności, lecz należy pamiętać, że Blebox bardzo dynamicznie się rozwija wprowadzając do oferty coraz to nowe urządzenia. Zresztą i tak nie zakupiłbym wszystkich niezbędnych urządzeń od razu. Dla domowego budżetu lepiej jest stopniowo, co miesiąc dokładać nowe urządzenia zwiększając funkcjonalność, niż jednorazowo robić duży zakup.

Jestem przekonany, że ludzie pracujący w Blebox słuchają potrzeb napływających od swoich klientów (sam sporo informacji im przesyłam), i w miarę możliwości będą rozwijać system o nowe produkty, tak, że nudzić się, nie będę miał okazji.

Moje uwagi i oczekiwania odnośnie systemu inteligentnego domu Blebox mogę podzielić na dwie grupy:

  • brakujące urządzenia,
  • brakujące funkcje programowe.

Wszystko to opiszę w kolejnych częściach artykułu.

Zalety Systemu Inteligentnego Domu Blebox

System Inteligentnego Domu Blebox Zalety

Jeśli oczekujesz, że będę narzekał na inne systemy, to się myślisz. Jeśli w kolejnych artykułach będę pisał o jakimś systemie, wówczas opiszę jego zalety i wady, ale w tej części artykułu, napiszę co pozytywnie zaskoczyło mnie w bezprzewodowym systemie Inteligentnego Domu Blebox.

System ma strukturę rozproszoną. Nie ma jednostki centralnej. Oznacza to, że urządzenia pracują niezależnie i montaż elementów Blebox odbywa się w puszkach instalacyjnych.

Każdy instalator od razu doceni wielkość elementów Smart Home marki Blebox.

Zobacz dwa podstawowe elementy służące do sterowania oświetleniem. Ściemniacz zwany dimmerBox, i odbiornik włącz/wyłącz czyli switchBox, przedstawione na tle standardowych głębokich puszek instalacyjnych (standard 60 mm).

Elementy systemu Smart Home Blebox na tle puszek montażowych Elementy systemu Inteligentnego Domu w puszce łączeniowej

Warto zwrócić uwagę na zaciski przewodów. W mojej opinii są dobrze zaprojektowane, wyprowadzenie pod kątem mocno ułatwia montaż i oprzewodowanie urządzeń w puszkach.

Jeśli do tej pory używałeś elementów dopuszkowych innego producenta, i miałeś kłopot z upchaniem wszystkiego w puszce, zachęcam do zapoznania się z artykułem: Puszka, czyli element oprzewodowania budynku PORADNIK cz. 2 w którym przedstawiam puszki z mniej znanej strony 😉 Niektóre informacje o standardowej puszce mogą zaskoczyć.

Wady Systemu Inteligentnego Domu Blebox

System Inteligentnego Domu Blebox Wady

Jak pisałem, Blebox ma również wady. Swoje spostrzeżenia, uwagi i propozycje, zgłaszam bezpośrednio ludziom, którzy tworzą system Inteligentnego Domu Blebox. W ostatniej części artykułu napiszę, czego mi najbardziej brakuje, oraz co najbardziej mi w tym systemie przeszkadza.

W miarę jak producent będzie poprawiał system, będę testował urządzenia i aktualizował artykuły 🙂

Szkolenie z systemu Blebox

Szkolenie nie jest potrzebne 🙂 

Jeśli umiesz czytać schematy elektryczne, wystarczy, że raz przeczytasz krótką instrukcję jak podłączyć urządzenie Blebox i poradzisz sobie z resztą 🙂

Dla ułatwienia opiszę jak sobie z tym poradzić.

  1. ściągnij darmową aplikację wBox (na Android lub iOS),
  2. ze strony www.blebox.eu/produkty/ pobierz schemat podłączenia posiadanego urządzenia,
  3. podłącz zasilanie urządzenia Blebox (będziesz mógł już je programować),
  4. w swoim smartfonie lub tablecie wyszukaj sieć Wi-Fi emitowaną przez podłączone urządzenie Blebox i się z nią połącz 🙂
  5. uruchom aplikację wBox, dodaj urządzenie, i połącz je np. z domową siecią Wi-Fi.

Po zapisaniu ustawień możesz przełączyć się do sieci Wi-Fi (tej do której podłączyłeś urządzenie Blebox) i ustawiać opcje w posiadanym urządzeniu (już programujesz swój Smart Home).

W opakowaniu do urządzeń Blebox jest jedynie dołączany QR-kod prowadzący do strony www.blebox.eu/start

Brzmi prosto. A jak jest w praktyce?

Moim zdaniem również prosto – zobacz. 

System Inteligentnego Domu Blebox, START

Na przykładzie urządzenia switchBox można włączać i wyłączać wybrany odbiornik np. żarówkę. Na jego przykładzie pokażę jak rozpocząć przygodę z systemem Inteligentnego Domu Blebox, i jakie możliwości daje użycie tylko tego jednego elementu.

1. Zaczynam od podłączenia zasilania według schematu:

System Inteligentnego Domu Blebox - schemat podłączenia elementu

2. Instaluję aplikację wBox, zakładam konto i loguje się do aplikacji 😉 

Aplikacja do Systemu Inteligentnego Domu Blebox

3. W ustawieniach telefonu szukam sieci Wi-Fi emitowanej przez podłączony do zasilania switchBox. Po znalezieniu sieci należy się do niej podłączyć.

Elementy Systemu Inteligentnego Domu Blebox emitują sieć Wi-Fi

4. Uruchamiam aplikację wBox i dodaję switchBox do domowej sieci Wi-Fi 2,4 GHz. Jak to zrobić pokazałem poniżej.

System Inteligentnego Domu Blebox - aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox - aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox - aplikacja wBox
Gdy jestem podłączony do sieci Wi-Fi emitowanej przez switchBox, po uruchomieniu aplikacji wBox nowe urządzenie dostępne jest jako pierwsze. Dodaję je za pomocą „+”. Następnie klikam nazwę urządzenia aby przejść do szczegółów. Do ustawień switchBoxa można się dostać klikając kółko zębate w prawym górnym rogu.
System Inteligentnego Domu Blebox - aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox - aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox - aplikacja wBox
Należy zamknąć komunikat o podłączeniu do sieci Wi-Fi bez dostępu do internetu. Teraz mam dostępne różne opcje, które możemy ustawić w switchBox. Scrolluje w dół, aż do miejsca gdzie są ustawienia sieci Wi-Fi. Odnajduje sieć Wi-Fi 2,4 GHz do której chce dodać switchBoxa. Klikamy nazwę sieci i „połącz”. Wprowadzam hasło i klikam „połącz”.

Po chwili wychodzę z aplikacji wBox.

5. Przełączam się na domową sieć Wi-Fi (do której dodałem urządzenie Blebox), i ponownie uruchamiam aplikację wBox, sprawdzam czy działa 😉 Przechodzę do ustawień aby zaprogramować urządzenie (w tym wypadku switchBox), według moich potrzeb.

System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox
Z menu aplikacji wBox wybieram „Sterowanie”. Na liście urządzeń (mam ich sporo) odnajduję dodany switchBox i klikam ikonę symbolizującą grupy. Dodaję switchBox do grupy „Dom” i klikam „zapisz”. Dzięki temu urządzenie będzie widoczne na liście urządzeń w moim domu.
System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox
Klikam w nazwę urządzenia Na tym etapie switchBox jest wyłączony. Klikając OFF, urządzenie powinno się włączyć pojawi się niebieska obwódka i napis zmieni się na ON. Już możesz nim sterować z smartfona.

Przechodzę do ustawień klikając kółko zębate.

Dostęp do ustawień jest możliwy tylko jeśli smartfon podłączony jest do tej samej sieci Wi-Fi, do której podłączone jest urządzenie Blebox.

Jeśli będziesz podłączony do innej sieci Wi-Fi, lub będziesz połączony z domem zdalnie (za pomocą GSM) w miejscu kółka zębatego będzie ikona chmurki.

Dostęp do ustawień będzie zablokowany do czasu podłączenia się do sieci Wi-Fi w którą wpięte jest dane urządzenie Blebox.

7. Po kliknięciu w kółko zębate w switchBox przechodzę do menu w którym dodawałem sieć Wi-Fi i zaczynam ustawiać element mojego Smart Home.

Poniżej przedstawiłem opcje ustawień jakie daje standardowo switchBox (samo menu główne, bez wchodzenia w szczegóły).

System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox
Można nadać własną nazwę urządzenia (warto, znacznie ułatwia to późniejsze sterowanie, gdy urządzeń się trochę uzbiera).

Można wybrać czy ma być możliwość sterowania zdalnego (za pomocą GSM) lub lokalnie, będąc podłączonym do sieci Wi-Fi w którą wpięte jest urządzenie. Wybierając tryb zdalny automatycznie dostępne jest sterowanie lokalne.

W tym miejscu można ustawić w jakim stanie ma być styk wyjścia po restarcie (np. po zaniku napięcia).

Można również ustawić funkcję włączenia urządzenia na określony czas.

System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox  System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox
Przechodząc dalej, można zmienić domyślne ustawienia dla wejścia czyli przycisku, który jest podłączany do switchBoxa. Kolejna sekcja dotyczy połączeń Wi-Fi, i dostępnych sieci 2,4 GHz. Urządzenia Blebox, emitują sieć Wi-Fi 2,4 GHz, mogą służyć jako punkt dostępowy np. dla pilotów.

Poza kilkoma wyjątkami wyłączam tą funkcję.

 System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox
System Inteligentnego Domu Blebox, aplikacja wBox
Urządzenia Blebox mogą pracować automatycznie według wcześniej ustalonych harmonogramów.

Można ustawić strefę czasową (wybrać Europę i Warszawę).

Warto ustawić własną lokalizację, będzie można ustawiać harmonogramy według wschodów i zachodów słońca dla konkretnej lokalizacji.

Tu można dodać nadajniki bezprzewodowe np. piloty lub bateryjny przycisk.

Możliwość aktualizacji oprogramowania sterownika znajduje się na samym końcu (warto być na bieżąco).

W tym  miejscu znajdują się również szczegółowe informacje na temat sterownika.

To wszytko jest standardowo w jednym urządzeniu (w tym wypadku switchBox) ważne, że nie ma żadnej centralki. Między innymi ilość dostępnych opcji sprawiły, że zdecydowałem się na system Blebox.

System Inteligentnego Domu – podsumowanie

Czego jeszcze nie napisałem o bezprzewodowym systemie Inteligentnego domu Blebox?

Łatwiej przypomnieć co napisałem 🙂 

Opisałem moją sytuację, oczekiwania oraz zacząłem opisywać, dlaczego zdecydowałem się na system Inteligentnego Domu Blebox.

W trzeciej części artykułu zatytułowanej: Jakie możliwości daje bezprzewodowy system Inteligentnego Domu? Opiszę jakie elementy i w jaki sposób wykorzystuję w swojej instalacji Inteligentnego Domu Blebox.

Gdy skończę opisywać standardowe wykorzystanie urządzeń Blebox, przejdę do moich nietypowych integracji (są w trakcie wykonywania). Zobaczymy czy będą działać, sprawdzę jakie możliwości daje Blebox, gdy zaczynam myśleć i działać nieszablonowo 😉

2 komentarze

  1. Roman

    7 maja 2020 o 22:37

    Spodziewałem się kilku innych systemów a tu taka niespodzianka. Po tym artykule chyba sam się zainteresuje tym systemem. Zastanawiam się tylko jak sobie poradzi w starym poniemieckim domu z grubymi ceglanymi scianami.

    Odpowiedz

  2. Esle Pesle

    25 listopada 2022 o 22:37

    Nalezy dodac jedna podstawowa ingormacje.bardzo wazne jest aby sygnal wifi w danym budynku lokalu mieszkaniu byl bardzo mocny (kilka ruterow rozwiaze sprawe ) inaczej urzadzenia blebox sie przycinaja
    Wymagana porzadna siec wifi na lokalach
    Od niedawna montuje i klientow ktorzy chca rozbudowywac stsndardowe(skromne instslacje)o polecenia glosowe asystent googel (swietnie dziala ) prosta instalacja (sterowanie wylacznikami przez N)zegary astronowiczne
    Ster czasowe na wsxelkie sposoby (mozna spinac ze sterowaniem schodowymi wylacznikami )
    Daja rade na odbiornikach do prswie 4 kw
    Saune 11 kw bez oroblemu wysterujesz z domu
    Rolety fasadowe ida pieknie na zwykkych wylacznikach i przez apke

    Zamele f&f yoda itp wysiadaja przy blebox(aczkolwiek sporo droższY BLEBOX JAKOSX I NIEXAWODNOSC KISZTUJE

    Konfiguracja bardzo przejzysta i szybka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jak dobrać akumulator do PV i czy taki zakup się opłaca?

Ile kosztuje magazyn energii i czy zwrot z inwestycji jakim jest akumulator do PV moż…