LED żarówka 60W ikona

Odkrywam sztuczki marketingowe. Pokazuję na co warto zwrócić uwagę kupując LED! 

Podczas spotkań z klientami często spotykam się z stwierdzeniem, że LED-y są kiepskie. Dają trupie światło, jest ciemniej niż przy tradycyjnej żarówce, wszytko jest jakieś nijakie w tym świetle i stosunkowo szybko się psują.

 

Czy zatem można kupić żarówkę LED i być z niej zadowolonym?  TAK, MOŻNA!

 

Powstaje zatem pytanie jakiego LED-a kupić? W internecie można natknąć się na wiele mitów, a trudność polega na tym w jaki sposób krótko i zrozumiale przekazać wiedzę. Spróbuję.

 

Nasze babcie kupując do domu żarówkę pamiętały o dwóch parametrach: gwint i moc. Do wyboru były dwa rodzaje gwintów duży E27 i mały E14, oraz moc: 15 W, 25 W, 40 W, 60 W, 75 W, 100 W, 120 W.

Jak wybrać LED

Resztę narzucała technologia żarowa w jakiej wykonane były ówczesne żarówki.

Każda żarówka miała taką samą (lub bardzo zbliżoną) temperaturę barwową około 2 800 K, bardzo wysoki współczynnik oddawania barw, każdą można było ściemniać, miały średnią trwałość świecenia około 1 000 h oraz każda żarówka świeciła dookoła siebie około 320o.

 

LED

Obecnie technologia bardzo się zmieniła. Żarówki LED zwane fachowo źródłami światła, od tradycyjnej żarówki różną się wieloma cechami.

Chcąc być zadowolonym z kupna LED-owego źródła światła trzeba zwrócić uwagę minimum na siedem parametrów:

 

Barwa światła

lub temperatura barwowa.

Do domu polecam barwy w zakresie 2 400 K do 2 800 K.

Temperatura barwowa

Wybór barwy światła zależy od indywidualnych upodobań.

 • Barwy ciepłe sprzyjają relaksowi, lub spotkaniom towarzyskim, pogawędkom. 
 • Barwy chłodne sprzyjają wytężonemu wysiłkowi, pomagają się skupić, sprzyjają aktywności.

Jeśli w lampce biurkowej zamontujemy źródło światła o barwie ciepłej, większości osób ciężko będzie skupić się na pracy lub odrabianiu lekcji. Natomiast jeśli w sypialni zamontujemy oświetlenie o chłodnej barwie światła, większość osób będzie miała kłopot z zaśnięciem i relaksem.

Co zrobić jeśli mamy pomieszczenie w którym pracujemy, śpimy i relaksujemy się?

W sprzedaży można znaleźć źródła światła w których barwa światła jest regulowana przez użytkowników np. za pomocą aplikacji na smartfonie. 

Ciekawostka.

Gdy będziesz na zakupach w sklepach wielkopowierzchniowych np. Biedronka, Kaufland, Lidl itd. zwróć uwagę na oświetlenie. Porównaj jaką barwą są oświetlone stoiska z warzywami, mięsem, a jaką barwą pozostała część sklepu?  

 

Współczynnik oddawania barw

RA lub CRI w źródłach światła do użytku domowego nie może być mniejszy niż 80.

Zwykła stara żarówka oraz słońce ma współczynnik oddawania barw RA=100. Czym mniejszy współczynnik oddawania barw tym bardziej przekłamane są kolory, które widzimy.

Zwróć uwagę na poniższą grafikę. Po prawej stronie znajduje się paleta barw.

Popatrz na górną część palety barw. Ta część obrazuje jak nasze oko odbiera barwy gdy współczynnik oddawania barw wynosi RA=100. Barwy są intensywne, można rozróżnić kolor czerwony, pomarańczowy itd. Zobacz teraz na dolną część palety barw. Ta część pokazuje te same barwy, tylko oświetlone światłem o współczynniku oddawania barw RA=20. Kolory są „przygaszone” rozmyte, ciężko jest odróżnić kolor czerwony od pomarańczowego.

Po prawej stronie na czarnym tle zrobiłem zestawienie palety barw. Górny pasek, paleta barw oświetlona źródłem światła RA=100, dolny pasek palety barw oświetlony jest źródłem światła o współczynniku oddawania barw RA=20.

Współczynnik oddawania barw RA lub CRI

Przypomnij sobie zakupy w galeriach handlowych. Zdarzyły Ci się przypadki gdy towar w sklepie miał inny odcień niż w świetle słonecznym? Teraz wiesz co było tego przyczyną.

 

Kąt rozsyłu światła

Stara żarówka świeciła dookoła a więc kąt rozsyłu światła był szeroki, zbliżony do 320 stopni.

W LED-ach jest różnie, często szczególnie w tanich LED-ach kąt świecenia jest mniejszy około 180o dokonując zakupu warto zwrócić na to uwagę.

 

porównanie świecenia żarówki z LED-em

Przyjrzyj się poniższej grafice. Obrazuje dwa takie same pomieszczenia, każde oświetlone z czterech punktów świetlnych. Pomieszczenie po lewej stronie oświetlone jest źródłami światła których kąt świecena wynosi 60o , pomieszczenie po prawej stronie oświetlone jest źródłami światła w których kąt świecenia wynosi 38o

Zwróciłeś uwagę na podłogę w obydwu pomieszczeniach? 

Pomieszczenie po lewej stronie oświetlone jest na całej powierzchni, natomiast w pomieszczeniu po prawej stronie będą mocno widoczne dobrze oświetlone koła oraz wyraźnie ciemniejsze miejsca pomiędzy nimi. 

Porównanie LED

 

Ściemnianie

Czy chcesz regulować natężenie oświetlenia w pomieszczeniu poprzez ściemnianie LED-owych źródeł światła?

Tylko niektóre LED-owe źródła światła (zamienniki tradycyjnych żarówek) można ściemniać i to nie każdym ściemniaczem! Część producentów LED podaje modele ściemniaczy które działają z ich LED-ami i na odwrót część producentów ściemniaczy podaje z jakimi LED-owymi źródłami światła współpracuje ściemniacz. Są również uniwersalne ściemniacze, które rozpoznają charakter obciążenia i dostosowują się. Temat szerzej omówię w innym artykule.

 

Jak długo świeci LED?

Czyli średni czas życia LED-a.

LED-owe źródła światła są droższe od tradycyjnych żarówek, ale w założeniu mają świecić znacznie dłużej. Czas życia LED-a w zależności od producenta i modelu waha się w zakresie od 15 000 do 100 000 godzin. Ma to wpływ na cenę i powinno być napisane na opakowaniu. Dla porównania stara żarówka w przybliżeniu miała średnią trwałość 1 000 godzin.

 

Ilość cykli włącz wyłącz

LED jest czuły na ilość włączeń i wyłączeń. W zależności od LED-a  ilość cykli waha się od 15 000 do 50 000 razy. Ten parametr ma wpływ na cenę.

Tego parametru nie należy bagatelizować. Może okazać się on bardzo ważnym gdy LED-owe źródło światła jest zamontowane np w toalecie. Jak pokazują testy dla czteroosobowej rodziny, w łazience światło potrafi być gaszone i zapalane nawet 100 razy w ciągu doby, co daje około 36 500 razy w ciągu roku.  

 

Na podstawie dwóch powyższych parametrów sam musisz zdecydować, czy bardziej opłaca się za każdym razem wyłączać światło, czy lepiej aby przez jakiś czas światło się świeciło. 

Sprawdź ile płacisz za oświetlenie w swoim domu lub mieszkaniu. Jak działa kalkulator?

Ile płacę za oświetlenie pokoju? Pobierz kalkulator >>

 

Ile światła daje LED?

Jaki LED jest zamiennikiem żarówki 60 W?

Na początek dwa pojęcia:

 • Wat – jednostka mocy elektrycznej oznaczenie W
 • Lumen – strumień światła wysyłany przez źródło oznaczenie lm

 

Kupując LED-a nie należy patrzyć na waty, trzeba zwracać uwagę na lumeny lm. Nie patrzmy jaką moc elektryczną bierze LED, patrzmy ile światła daje. W pomieszczeniu chcemy mieć jasno.

Normy określają jaki strumień świetlny dawała tradycyjna żarówka, przedstawiłem to w poniższej tabeli.

 

Strumień świetlny w lumenach

Odpowiednik tradycyjnej żarówki

249 lm

25 W
470 lm

40 W

806 lm

60 W

1 055 lm

75 W

1 521 lm

100 W

 

Jeśli LED-a ma dać tyle samo światła co tradycyjna 60 W żarówka, musi dawać strumień świetlny 806 lm.

 

Przykład

Teraz czas na konkretne przykłady. Postanowiłem porównać trzy LED-owe źródła światła tego samego producenta.

 

Większość producentów wytwarza LED-y z myślą o różnych odbiorcach, poniżej mój przykład i porównanie produktów z „różnych półek cenowych” tego samego producenta.

 • Tani (domowy) LED odpowiednik żarówki 60 W
 • Dobry LED odpowiednik żarówki 60 W ŚCIEMNIALNY
 • Profesjonalny LED odpowiednik żarówki 100 W ŚCIEMNIALNY

 

Przeanalizuj poniższe zestawienie

  Żarówka LED 9.5W827 E27 230V WW LEDbulb A60 Żarówka LED 12W E27 230V AC MASTER LED bulb A60 Philips Żarówki MASTER LEDBulb D 18-100W E27
Źródło grafik: https://www.philips.pl/c-p/8718291193029/led-zrodlo-swiatla https://www.tim.pl/zarowka-led-12w-e27-230v-ac-master-led-bulb-a60-8718291672005 http://www.lighting.philips.com/main/prof/led-lamps-and-tubes/led-lamps/master-ledbulbs/929000276802_EU/product#
Odpowiednik tradycyjnej żarówki 60 W 60 W 100 W
Producent Philips Philips Philips
Nr producenta 8718291193029 8718291672005 8718291758563
Moc 9,5 W 12 W 18 W
Barwa światła 2 700 K 2 700 K 2 700 K
Współczynnik oddawania barw CRI > 80 > 80 > 80
Strumień świetlny 806 lm 806 lm 1 521 lm
Czas „życia” 15 000 h 25 000 h 25 000 h
Ilość cykli ON/OFF 50 000 x 50 000 x 50 000 x
Możliwość ściemniania Nie TAK TAK
Orientacyjna cena aktualna na marzec 2017 r. 18,88 zł brutto 71,88 zł brutto 130,84 zł brutto

 

Sam musisz podjąć decyzję, które parametry są dla Ciebie ważne i za które chcesz zapłacić.

 

Powyższe informacje są skróconym do minimum poradnikiem jak kupić dobre LED-owe źródło światła.

 

Danych na które należy zwrócić uwagę jest wiele więcej.

 

Ciekawostka

LED słabej jakości, może zakłócać odbiór fal radiowych, działanie telefonu komórkowego, CB-radia lub sieci Wi-Fi. Długotrwałe, lub częste przebywanie w pomieszczeniu w którym są założone LED-y słabej jakości może doprowadzić do chorób skóry, oczu itp. Zmian tych nie zauważamy od razu ponieważ następują bardzo powoli, a wielu lekarzy nawet nie przypuszcza co jest powodem pogarszającego się zdrowia.

Więcej informacji w tym zakresie znajdziesz szukając wymogów bezpieczeństwa fotobiologicznego. Pamiętaj światło, czyli promieniowanie optyczne jest falą elektromagnetyczną o określonej długości, podobnie jak promieniowanie rentgena, promieniowanie podczerwone czy ultrafioletowe. Przyjrzyj się poniższej grafice. 

 

Światło białe rozkład barw

 

Chcąc uniknąć rozczarowania i przykrych skutków zdrowotnych warto kupować żarówki LED od producentów, którzy produkują i testują swoje produkty według obowiązujących rygorystycznych norm.

Badania i atesty w niezależnych laboratoriach dużo kosztują, przez co producenci którzy nie robią badań mogą znacznie obniżyć cenę.

 

Podsumowanie

Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Używam LEDowych źródeł światła produkcji: Philips, GE Lighting, Ledvance dawna nazwa Osram. Wymienieni producenci mają dobre LEDy przestrzegają norm, zwracają uwagę na przytoczone parametry. Mają tanie ale dobre LEDy (domowe o słabszych parametrach np. czas życia, czy ilość włączeń) i PROFESJONALNE – drogie o bardzo dobrych parametrach, co widać było na przedstawionym przykładzie.

 

Warto zapamiętać

Jeśli źródło światła ma w opisie np.:

 • 8W/827 lub 827 oznacza to, że RA jest większe lub równe 80 i temperatura barwowa wynosi 2700 K
 • 8W/927 lub 927  oznacza to, że RA jest większe lub równe 90 i temperatura barwowa wynosi 2700 K
 • 8W/824 lub 824 oznacza to, że RA jest większe lub równe 80 i temperatura barwowa wynosi 2400 K
 • 8W/924 lub 924  oznacza to, że RA jest większe lub równe 90 i temperatura barwowa wynosi 2400 K

 

Jak widać wybór właściwego LEDa nie powinien przysporzyć kłopotu, zwłaszcza gdy masz sprecyzowane oczekiwania. Jeżeli mimo wszystko nie jesteś pewny, czy Twój wybór jest właściwy, lub masz dodatkowe pytania napisz maila, napiecie@salama.pl, postaram się pomóc.

 

Jeśli zainteresował Cię temat polecam pogłębiać wiedzę na fachowej i sprawdzonej stronie http://pollighting.pl/

A Ty co sądzisz w tym temacie? Zamieść swój komentarz.

 

Udostępniaj LEGALNIE!

Czyli jak? Zobacz >>

 

Podziel się tym co tutaj przeczytałeś...

6 komentarze dla “Jak kupić LED, być zadowolonym i nie przepłacić?”

 1. Bardzo fajny artykuł. Uważam, że każdy, nie tylko elektryk powinien taki artykuł przeczytać.
  Jak dobrze rozumiem, np. /827 oznacza RA 80 (od pierwszej cyfry) i 2700K (od drugiej i trzeciej cyfry) ? To jest oznaczenie według jakiejś normy?

 2. Jest jeszcze jeden parametr – migotanie tanich ledów zasilanych z sieci prądu zmiennego
  Takie migotanie męczy i niszczy wzrok.
  Jak sprawdzić Czy żarówka, świetlówka, monitor migocze? Trzeba skierować na nią obiektyw aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego – jeśli widzimy czarne pasy to oznacza że źródło światła migocze.
  A propos. W podobny sposób możemy sprawdzić czy zapala się dioda w pilocie telewizora.
  Przy okazji chcę wyrazić wdzięczność i pogratulować autorowi bloga.

  1. O migotaniu LEDa decyduje źrudło napięcia- zasilanie. LED jest niesamowicie czułym odbiornikiem napiecia i odrazu reaguje na strzał energii.
   -Nastepna sprawa.
   Myślę że artykuł opisuje bardzo ogólnikowo a autor wrecz namawia do kupowania LEDów znanych marek na rynku- brzmi to dla mnie jak ukryta REKLAMA i bardzo mi sie to nie podoba i staję sie podejżliwy.
   Koszt zarówek które tu widze są dla mnie zaskoczeniem poniewaz sam osobiscie pogrzebałem w internecie – globalnie a nie krajowo i znalazłem o wiele lepsze i tansze odpowiedniki.

 3. Ja też stwierdziłem, że szkoda mojego zdrowia, czasu i pieniędzy i już nie kupuję żarówek LED innych niż Philips i Osram (GE nie próbowałem). Wcześniej próbowałem różne marketowe i różne z portalu aukcyjnego (takie, gdzie ktoś markował produkty, bo zupełnych krzaków nie brałem).
  Teraz wybieram modele tych marek do domu, które kosztują po poszukaniu od 8 do 20 zł (w tej wyższej cenie ściemnialne Osram i RA>90). Możliwe, że ktoś produkuje porównywalne taniej, ale ja nie chcę już być testerem. Biorę to, z czego wiem, że będę zadowolony. Między innymi właśnie na tym polega marka.

  Dodatkowo bardzo dziękuję autorowi za wszystkie artykuły.

 4. Klamstwo z tymi zarowkami tradycyjnymi ktore mialy 1000h zywotnosci .Sam pamietam ze dzialaly zdecydowanie duzo dluzej .Ok 2-3 lata swiecenia (wlaczane pare razy dziennie i na dlugo ).No ale to bylo kiedys a teraz zarowki sa juz produkowane z obnizona trwaloscią i dlatego wychodzi ze ledy sa trwalsze .

  PS Mam takich dawnych zarowek pare w zapasie .Nadal swiecą po 2-3 lata

  1. Mam podobne odczucia odnośnie żarówek. Stare świeciły dość długo, nowe… cóż nawet jak stosowany jest miękki start wytrzymują dużo krócej. Pisząc opieram się na oficjalnych danych podawanych przez producentów, moje odczucia… cóż, musiałbym zrobić i udokumentować żywotność żarówek a i tak wystarczyło by stwierdzenie producenta żywotność 1000 h.

    

   Dlaczego?

    

   W skrócie, producent bierze np. 100 żarówek, zaświeci i patrzy kiedy zaśnie 50 (połowa). Wówczas przyjmuje się, że czas świecenia żarówek wynosi średnio (podaje się czas gry gaśnie 50 czyli połowa próbki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *