Strona główna Aktualności Tobiasz – systemy Inteligentnego Domu, od czego zacząć?

Tobiasz – systemy Inteligentnego Domu, od czego zacząć?

1
1,254
Inteligentny Dom od czego zacząć?

Od czego najlepiej zacząć aby wejść w systemy Inteligentnego Domu?

Pytanie

Cześć, mógłbyś mi podpowiedzieć od czego najlepiej zacząć aby wejść w inteligentne instalacje? Dodam że szkole skończyłem rok temu, przez ten czas pracowałem jako elektryk na kopalni lecz czuję że to nie jest dla mnie- prac z plusami jaki i wieloma minusami (ograniczenie)
Pierwsze najlepiej znaleźć firmę, można nauczyć się dobrze robić zwykle instalacje czy może od razu szukać czegoś pod inteligentne?

Tobiasz

Odpowiedź

Jeśli rzetelnie chce Pan podejść do zagadnienia systemów Smart Home, to proponuję zacząć od określenia kim chce Pan być w przyszłości?

  • Szefem kilku lub kilkunastu osobowej firmy której specjalizacją jest montaż systemów Inteligentnego Domu?
  • Prowadzić własną działalność gospodarczą i w dwie, trzy osoby montować systemy Inteligentnego Budynku?
  • Być instalatorem, pracować w czyjejś firmie montując instalacje Inteligentnego Domu?
  • Zajmować się integracją systemów Inteligentnych Domów? Być Integratorem?
  • Zostać przedstawicielem handlowym w czyjejś firmie? Pozyskiwać zlecenia, sprzedawać rozwiązania automatyki domowej, a montaż i uruchomienie zostawiać instalatorom?

Jak Pan widzi możliwych rozwiązań jest sporo, a przedstawiłem tylko niektóre możliwości. Określenie kim chce Pan być wiąże się z koniecznością nabycia pewnych umiejętności. Warto przemyśleć decyzje i nabywać kompetencje w określonej kolejności, która ułatwi osiągnięcie sukcesu. Pamiętać należy, że systemy Inteligentnego domu bardzo dynamicznie się rozwijają, co oznacza, że osoba decydująca się na sprzedaż lub montaż automatyki domowej musi cały czas aktualizować swoją wiedzę.

Systemy Inteligentnego Domu, od czego zacząć?

Opiszę jak rozpocząć przygodę z systemami Inteligentnych Domów, tak aby w przyszłości mieć dobrze działającą i przynoszącą dochody własną firmę.

Przygodę z automatyką domową, budynkową nazywaną systemami Inteligentnych Domów, Inteligentnych Budynków lub Smart Home, proponuje zacząć od poznania podstawowych zjawisk w elektrotechnice. Należy nauczyć się opowiadać o nich w bardzo prosty sposób.

Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.

Albert Einstein

Chodzi o to, aby ludzie którzy nie znają się na elektryce, a mają pieniądze i chcą mieć system Inteligentnego Domu wytłumaczyć jaką rolę w instalacji elektrycznej pełnią określone zabezpieczenia. Przed czym chronią, i jakie są różnice pomiędzy słabym a dobrym zabezpieczeniem? Dlaczego warto wyodrębnić większą ilość obwodów, i co w praktyce daje inwestorowi stosowanie np. ogranicznika przepięć lub wyłącznika różnicowoprądowego?

Pogłębianie wiedzy o Smart Home

Należy poznać możliwości jakie dają różne systemy Inteligentnego Domu. Zarówno te bardzo drogie jak i te bardzo tanie. Warto mieć obszerną wiedzę o większości systemów dostępnych na rynku. Nie koniecznie trzeba je montować, ale warto znać ich wady i zalety, ponieważ znacznie ułatwia to rozmowę z potencjalnym inwestorem, oraz pozwala poradzić sobie z obiekcjami konkurencyjnych firm. Łatwo wskazać inwestorowi słabe punkty konkurencyjnej oferty, lub w przypadku spotkania u inwestora z przedstawicielem konkurencyjnej firmy łatwo można zadać mu bardzo niewygodne pytanie związane z proponowanym przez niego rozwiązaniem.

Oczekiwania inwestora od systemu Inteligentnego Domu

W praktyce z oczekiwań klienta da się zrobić prawie wszystko. Są tylko dwa ograniczenia:

  1. wyobraźnia i umiejętności instalatora,
  2. możliwości finansowe inwestora.

Najważniejsze to szybko i dobrze wybadać realne potrzeby inwestora (zarówno obecne jak i przyszłe), a następnie dobrać właściwy system.

Nie jest to trudne, pod warunkiem, że instalator zna kilka lub kilkanaście różnych systemów, oraz potrafi o nich opowiadać (sprzedawać swoją ofertę). Pamiętać należy, aby podczas rozmowy z inwestorem odnosić się również do innych systemów, które odrzuciliśmy. Należy w prosty sposób argumentować z jakiego powodu dany system nie nadaje się do konkretnych oczekiwań inwestora.

Dobrym zwyczajem jest zostawienie inwestorowi podsumowania, z listą wymagań które zdyskwalifikowały dany system. Sugeruje formę podsumowanie wykonać w formie papierowej lub elektronicznej, ale obowiązkowo na papierze firmowym, z własnym logo, adresem firmy i kontaktem do siebie (e-mail, telefon). Wielkość firmy nie ma znaczenia logo oraz papier firmowy można wykonać we własnym zakresie lub zlecić przygotowanie odpowiednich szablonów do lokalnej agencji reklamowej. Ważne aby reklama na samochodzie, stronie internetowej czy wizytówce była spójna z papierem firmowym. Wykonanie teczki w formacie A4 z własnym logo również pozytywnie wpływa na postrzeganie firmy przez inwestora. 

Lista wymagań inwestora, które zdyskwalifikowały dany system jest przydatna, ponieważ często inwestor po przemyśleniu wstępnej wyceny rezygnuje z niektórych wymagań. Dzięki temu można powtórnie rozważyć wybór systemu co często ma duży wpływ na cenę. Lista znacznie ułatwia i przyspiesza komunikacje z inwestorem.

Dlaczego Inteligentne Domy zyskują na popularności?

Koszty poniesione na system Inteligentnego Domu nigdy się nie zwrócą. Inteligentny Dom to głównie wygoda, prestiż i bezpieczeństwo. To realizowanie marzeń inwestorów (klientów), a gdzie w grę wchodzi zaspokojenie marzeń tak koszty schodzą na drugi plan.

Instalator lub Przedstawiciel Handlowy, jeśli skutecznie ma pozyskiwać klienta, poza wiedzą elektrotechniczną powinien również mieć dobrze opanowane umiejętności dobrego przedstawiciela handlowego (warto umieć sprzedać swoją ofertę, na tle swojej konkurencji).

Podstawowe umiejętności dobrego przedstawiciela

Osoby które chcą skutecznie sprzedawać systemy Smart Home (niezależnie czy jest to instalator, szef firmy czy dedykowany przedstawiciel handlowy) powinny dobrze opanować:

  • badanie potrzeb klienta – należy poznać potrzeby i plany inwestora również w kontekście przyszłości, aby dobrać system który umożliwi w przyszłości rozbudowę.
  • Techniki negocjacjiinwestor najczęściej ma oczekiwania przekraczające jego możliwości finansowe. Umiejętność negocjacji pozwoli w grzeczny i kulturalny sposób sprowadzić klienta „na ziemię”. Można również w sprytny sposób podpowiedzieć klientowi w jakiej kolejności wykonywać również inne prace (nie związane z elektryką) aby obecnie mieć pieniądze na wykonanie elektryki a inne prace dokończyć za jakiś czas. Dzięki temu klient ma wszystko co zaplanował, tylko trochę rozłożone w czasie. Podstawowy błąd, to uświadomienie klientowi, że nie stać go na rozwiązania które sobie wymarzył. Inwestor który został „brutalnie uświadomiony” przez instalatora o swoich możliwościach finansowych nie zdecyduje się na jego usługi.
  • Pracę z trudnym klientem – inwestorzy maja różne charaktery. To co sprawdzi się u jednego, u innego może być prostą drogą do porażki. Warto znać główne rodzaje osobowości, wiedzieć jak je rozpoznawać oraz które techniki sprzedażowe są dedykowane do danej osobowości inwestora.
  • Obronę ceny, czyli umiejętność argumentowania dla czego przedstawiona oferta jest w danej sytuacji najlepsza 😉

Chcąc skutecznie sprzedać system Inteligentnego Budynku, trzeba być czymś więcej niż handlowcem lub instalatorem. Trzeba być doradcą technicznym, który posiada zaufanie inwestora.

Opisane wyżej umiejętności można nabyć na szkoleniach „miękkich”, które są prowadzone przez różne firmy specjalizujące się w szkoleniach handlowych na terenie całego kraju. 

Doradca Techniczny systemów Inteligentnego Domu

Pamiętać należy, że pierwsze wrażenie wywołuje się tylko raz. Osoba zajmująca się systemami Inteligentnego Domu ma bardzo mało czasu na zdobycie zaufania inwestora. Spory wpływ na postrzeganie nas przez przyszłych klientów ma nasz wygląd.

Ważna jest punktualność, sposób prowadzenia rozmowy czy wygląd samochodu. Brudny samochód z bałaganem widocznym przez szyby raczej nie pomoże w zdobyciu zaufania inwestora.

Referencje

Liczą się referencje czyli polecenia przez innych zadowolonych klientów. Jeśli dopiero zaczyna Pan prace z inteligentnymi instalacjami, warto zadbać aby inni klienci mogli pozytywnie wyrazić się o innych pracach przez Pana wykonywanych np. montaż domofonu, monitoringu czy tradycyjnej instalacji elektrycznej.

Mogę zarekomendować ciekawą pozycję autorstwa Agnieszki i Mariusza Prokopczuk zatytułowaną: Zlecenia z polecenia.

Porządek i estetyka

Czy jest Pan nauczony porządku w trakcie prac? Inwestorzy zwracają uwagę na narzędzia jakimi wykonuje się pracę oraz na porządek jaki wokół siebie ma instalator. To mało ważne rzeczy, patrząc od strony poprawnie wykonanej instalacji, ale takie drobiazgi w późniejszej ocenie inwestora mają wpływ na ogólną ocenę instalatora.

Czy sposób ułożenia przewodów, wykonanie rozdzielnicy, montaż puszek czy układanie peszli wykonuje Pan w estetyczny sposób? Czy zdjęcia Pana instalacji można zamieścić w internecie jako przykład, wzór jak należy wykonywać tego typu prace?

Systemy Inteligentnego Domu to droga i zaawansowana instalacja elektryczna. Inwestor decydując się na droższe bardziej ekskluzywne rozwiązanie wymaga wyższej jakości i staranności.

Bardzo dobrze to zjawisko jest widoczne w branży motoryzacyjnej. Czym droższy samochód tym większa dbałość o detale, które raczej nie mają wpływu na bezpieczeństwo lub osiągi techniczne samochodu. Użytkownicy luksusowych aut (a do takich należy porównać systemy Inteligentnego Domu), chcą mieć świadomość, że ich pojazd jest wykonany staranniej niż auto sąsiada. Płacą więcej, ale i oczekują więcej.

Reklama dźwignią handlu

Warto więc dbać o dobrą reklamę. W dzisiejszych czasach internet jest potęgą. Radzę zainwestować w własną stronę internetową, profile w mediach społecznościowych oraz reklamę w terenie na którym chce Pan działać (ulotki, oklejony samochód, reklama na banerach w rejonach osiedli gdzie powstają domki jednorodzinne).

Rozmawiając o stronie internetowej lub profilach w mediach społecznościowych nie wystarczy tylko założyć kanał, profil czy stronę. Trzeba go stale i regularnie aktualizować, dostosowywać do aktualnych wymogów np. SEO.

Działania w internecie pochłaniają sporo czasu, który należy sobie zarezerwować, lub zlecić prowadzenie działań internetowych odpowiednio wyspecjalizowanym firmom, co z kolei wymaga regularnych nakładów finansowych.

Osoby posiadające stronę internetową, mogą za pomocą bezpłatnych narzędzi udostępnianych przez Google sprawdzić jak strona jest pozycjonowana w internecie. Nie można zapominać o podstawowej analityce np. Google Analytics. Nie wystarczy mieć analityki, trzeba znaleźć czas na okresową analizę strony, wyciąganie wniosków i wprowadzanie koniecznych poprawek.

Zlecenie na montaż systemu Inteligentnego Domu

Jeśli już najtrudniejsza część czyli otrzymanie zlecenia jest już za nami, to montaż i uruchomienie systemu nie jest trudnością. Trudności najczęściej zaczynają się już po uruchomieniu systemu.

Należy pamiętać, że większość inwestorów na początku ma bardzo małą wiedzę odnośnie możliwości jakie dają systemy Inteligentnego Domu. Wraz z postępem prac świadomość inwestora wzrasta.

Apetyt rośnie w trakcie jedzenia

Często inwestor w trakcie rozmów z instalatorem zmienia (zwiększa) oczekiwania, ale nie zmienia budżetu jaki na instalację zaplanował. W efekcie oczekuje, że instalator wykona bezpłatnie, dodatkowe często drobne w opinii inwestora prace.

Drobne prace w skali budowy często stanowią nawet 1/3 czasu jaki należy poświęcić na wykonanie instalacji, za który inwestor powinien lecz nie chce zapłacić. Często podczas rozliczania następują „niedomówienia”.

Tego typu sytuacje nie wpływają korzystnie na opinie o instalatorze, są raczej antyreklamą której należy za wszelką cenę unikać.

Dla własnego bezpieczeństwa przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto spisać z inwestorem umowę.

Umowa na wykonanie instalacji Inteligentnego Domu

powinna szczegółowo określać jakie funkcjonalności należy wykonać, w jakim terminie oraz sposób rozliczenia, kwoty oraz terminy wypłat. W umowie należy określić zakres odpowiedzialności instalatora oraz termin podpisania i podstawowe zagadnienia, które zostaną zawarte w umowie o serwisowaniu gwarancyjnym i pogwarancyjny instalacji.

Instalacja inteligentnego domu wymaga ciągłego serwisowania, czyli zmian w oprogramowaniu w zależności od zmian oczekiwań inwestora lub rozbudowy instalacji.

Awarie i usterki

Automatyka domowa, to tylko urządzenia, które mimo najlepszych zabezpieczeń mogą się zepsuć lub uszkodzić co skutkuje awarią lub usterką instalacji Inteligentnego Budynku. Tego typu zdarzeń nie da się całkowicie wykluczyć.

Należy pamiętać, że każdą instalację Inteligentnego Domu można w uproszczeniu porównać smartfonu lub do komputera sterującego domem. W przypadku komputera lub urządzeń mobilnych aktualizacja oprogramowania jest rzeczą do której jesteśmy przyzwyczajeni. Nawet nowoczesne telewizory wymagają obecnie aktualizacji oprogramowania. Należy przyzwyczaić się również do aktualizacji oprogramowania w systemach inteligentnego domu.

Jak pokazuje praktyka, aktualizacja naprawia wiele dziur i błędów oprogramowania, ale może również niektóre rzeczy popsuć (znają to szczególnie użytkownicy Windowsa).

W systemach Smart Home należy być przygotowanym na tego typu zdarzenia. Jeśli umowa serwisowa nie określa takich sytuacji, to kto poniesie koszty jeśli na wskutek aktualizacji oprogramowania będzie pan musiał poświęcić z trzy lub cztery godziny na przywrócenie funkcjonalności budynku? W niektórych systemach zdarza się, że ponowne zaprogramowanie instalacji trwa nawet kilka dni, w czasie których budynek jest całkowicie pozbawiony funkcjonalności.

Trudne rozmowy z inwestorem często występują już po uruchomieniu instalacji.

Pamiętajmy że inwestor w tym domu nie mieszkał. Gdy robił ustalenia jak instalacja ma być zaprogramowana, coś mu się wydawało, a potem życie to zweryfikowało. Trzeba wprowadzić poprawki, a budżetu już brakuje i kredytów do spłacania sporo. Dobrze aby instalator wykonał zmiany bezpłatnie.

Dlaczego instalator ma poświęcać swój czas bez zapłaty?

Dobrą praktyką jest wcześniejsze spisanie z inwestorem umowy dotyczącej eksploatacji i utrzymania instalacji Inteligentnego Domu. Taka umowa zawierająca zakres przewidywanych prac, czas reakcji oraz opłaty pozwala zaoszczędzić wiele nerwów. Każda ze stron ma jasno określone za co odpowiada, co jest realizowane bezpłatnie, za co i ile trzeba zapłacić. 

Zagadnienie związane z umową opisałem w krótkim artykule do którego link zamieszczam poniżej:

Artykuł wyjaśnia jakie korzyści daje podpisanie umowy w systemach Inteligentnego domu

Czy nie da się taniej?

Zagrożeniem dla instalatora jest pozorne szukanie oszczędności:

  • chodzi o odpowiednie zaprogramowanie systemu (nieważne jakiego). Programowanie bez wcześniejszych notatek gdzie wszytko instalator ma w głowie. Po kilku miesiącach, gdy należy wprowadzić poprawki bardzo dużo czasu trzeba poświęcić na ustalenie dla czego dana funkcjonalność tak działa. Wprowadzając poprawki często psuje się inne funkcjonalności co z kolei wpływa negatywnie opinie o instalatorze zajmuje niepotrzebnie czas a w efekcie są to dodatkowe koszty inwestora lub instalatora. 
  • Jeśli na początku zostały źle zbadane potrzeby inwestora, lub instalator słabo zna możliwości systemu, stara się pewne funkcjonalności zrealizować „na siłę” po kosztach. Tego typu rozwiązania w przyszłości są najdroższe. Najdroższe, ponieważ albo nie działają co negatywnie odbija się na opinii o instalatorze, lub najdroższe ponieważ czas który należy poświęcić na uruchomienie lub późniejsze naprawy w połączeniu z zdenerwowaniem inwestora przekłada się niepotrzebnie na czas i na negatywna opinię o instalatorze. Własne rozwiązania często lubią się psuć, zawieszać itd.

Raspberry Pi, Arduino czy system komercyjny?

Prawdą jest, że praktycznie te same funkcjonalności można o wiele taniej zrealizować na Arduino lub Raspberry Pi, niż na komercyjnych gotowych rozwiązaniach automatyki domowej, lecz co stanie się jeśli w wyniku uszkodzenia instalacji elektrycznej powstanie pożar w wyniku którego spali się dom lub będą ofiary śmiertelne?

Inwestor nie zna się na elektryce, chce mieć dobrze funkcjonalnie i tanio. Płaci ubezpieczenie, a w przypadku wystąpienia szkody o znacznej wartości sprawdzać instalacje przyjdą niezależni eksperci powołani np. przez ubezpieczyciela. Są to osoby wyszkolone w obowiązującym prawie, których nie interesuje cena lecz jak dana rzecz powinna być wykonana, czy ma odpowiednie dokumenty typu deklaracje zgodności, atesty, certyfikaty.

Ma być tanio, ale możliwie tanio i jednocześnie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeśli instalator montuje gotowe elementy jest zobowiązany do sprawdzenia czy posiadają odpowiednie dokumenty. Jeśli elementy zostały podłączone zgodnie z wytycznymi producenta wówczas producent ponosi odpowiedzialność za swoje wyroby. Odpowiedzialność instalatora polega wówczas na zamontowaniu urządzeń zgodnie z projektem oraz wytycznymi producenta.

Jeśli w jakikolwiek sposób instalator modyfikuje (przerabia) urządzenie, oznacza to że wprowadza do sprzedaży nowy wyrób za który w pełni bierze odpowiedzialność. Jest zobowiązany przeprowadzić odpowiednie badania i wystawić wymagane prawem dokumenty.

Czy, prowadząc firmę warto montować urządzenia dedykowane hobbystom lub majsterkowiczom?

Zachęcam do zapoznania się z krótkim opracowaniem:

Inteligentny Dom, jaka jest odpowiedzialność instalatora?

Szkolenia prowadzone przez producentów

Przygotowując się do montażu systemów Inteligentnego Budynku, można zapisać się na różne szkolenia prowadzone przez producentów. Aby miało to sens, trzeba wiedzieć o co pytać, bo inaczej szkolący wcisną co będą chcieli.

Producent jest zainteresowany sprzedażą, ma świadomość wad swoich rozwiązań lecz o tym nie mówi bo to potencjalnie zmniejszy sprzedaż. Szkolenia w większości prowadzą przedstawiciele handlowi lub doradcy techniczni producenta których wypłata zależy od zysku firmy w której są zatrudnieni. Szkolenia są forma marketingu liczy się marża oraz zwiększenie sprzedaży oraz stały wzrost liczony rok do roku.

Jak bezpłatnie zdobyć wiedzę?

Proponuję zacząć od poznania lub przypomnienia sobie możliwości jakie daje szeroko pojęta elektrotechnika. Odsyłam do BEZPŁATNYCH, a dość szczegółowych opracowań, które pomogą poznać możliwości jakie można zaoferować inwestorowi w oparciu o tradycyjne instalacje elektrotechniczne.

Można zacząć od szczegółowego przeczytania artykułu, który napisałem. Dedykowany jest dla osób które nie są elektrykami, ale budują dom. To powinno bardzo dużo pomóc usystematyzować wiedzę. Kolejno można pogłębiać wiedzę i czytać inne opracowania.

Jak wykonać instalacje elektryczną?

Co to jest system Inteligentnego Domu?

Inteligentny Budynek (IB) to nowoczesna instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu, za pomocą której jesteśmy w stanie sterować innymi instalacjami, np. roletami, ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, nawadnianiem ogrodu, bramą, multimediami, rekuperacją, itp.

Umożliwia tworzenie scen, oraz czasowe programowanie urządzeń (programatory).

Źródło: https://www.napiecie.salama.pl/inteligentny-dom-jaki-system-wybrac/ 

Jak wynika z przedstawionej wyżej definicji zadaniem systemu inteligentnego domu jest wzajemna integracja pomiędzy innymi systemami, które będą w budynku a o których istnieniu lub zakresie integracji powinien zdecydować inwestor. Z tego powodu odesłałem Pana do serii artykułów, które omawiają inne instalacje występujące w budynku.

Instalacja odgromowa

W trakcie każdej budowy inwestor pyta o instalację odgromową. Warto aby instalator miał pojęcie jak należy prawidłowo wykonać taką instalację. Dzięki temu pozna nagminnie popełniane błędy co znacznie pomoże w zdobyciu zaufania inwestora. LPS opisałem w serii artykułów dedykowanych instalatorom:

Instalacja odgromowa - poradnik dla instalatora

Jak prowadzić kable i przewody?

Jeśli instalacja Inteligentnego domu w trakcie użytkowania szwankuje, najczęściej problemem nie są same systemy, ale źle wykonana instalacja (oprzewodowanie, wyrównanie potencjałów, uziemienie, źle dobrana ochrona przeciwprzepięciowa itd.).

Należy pamiętać, że każdy system Inteligentnego Domu to elektronika wrażliwa na przepięcia. Proponuję zapoznać się z artykułami opisującymi podstawowe zagadnienia związane z wykonywaniem każdej nawet tradycyjnej instalacji elektrycznej.

Wszystko zaczyna się od rozmieszczenia gniazd i punktów świetlnych, a następnie rozprowadzenia oprzewodowania budynku.

W jaki sposób prawidłowo wykonać oprzewodowanie budynku?

Kable i przewody łączy się i zakańcza w puszkach. Czy puszka jest ważna planując w przyszłości montaż systemu Inteligentnego Domu? Jeśli chcesz być doradcą technicznym klienta, to należy pamiętać, że najlepsze efekty dają proste porady o których inni wcale nie myślą.

Poradnik dotyczący puszek w instalacjach elektrycznych.

W jaki sposób łączyć żyły kabli i przewodów? Okazuje się że możliwości jest naprawdę sporo, drobna uwaga podsunięta inwestorowi może stać się naprawdę dużą pomocą w starciu z konkurencyjnym instalatorem.

Szybkozłączka, czy złączka śrubowa? Wady, zalety i rozwiązania alternatywne używane w instalacji elektrycznej.

Internet, anteny, przewody magistralne itp.

Nie można zapominać o kablach i przewodach sygnałowych, które rządzą się własnymi, ważnymi choć często lekceważonymi lub nieznanymi większości osób regułami które później mają wpływ na poprawną komunikacje pomiędzy naszymi urządzeniami.

Kable i przewody teleinformatyczne czyli skrętki komputerowe, stosujemy je masowo, ale czy prawidłowo się z nimi obchodzimy?

Co jeśli braknie zasilania?

Rozmawiając o systemach Inteligentnego Domu prawie zawsze pada pytanie o brak zasilania. Co jeśli braknie prądu pyta inwestor?

Możliwości jest sporo. Można zaproponować agregat gazowy lub diesla z funkcją autostartu i stabilizacją napięcia, lecz to spore koszty. Przy silniku benzynowym należy pamiętać o stosunkowo krótkim okresie przydatności benzyny do użytku (wietrzeje). Inwestorzy chętnie o tym rozmawiają ale rzadko się na takie rozwiązania decydują ze względu na koszty.

Dużo tańszym rozwiązaniem które zaspakaja większość potrzeb inwestora jest wykorzystanie UPS. Niestety nie każdy UPS nadaje się do zasilania urządzeń znajdujących się w domku jednorodzinnym. Szczególnie wymagania UPS-om stawiają silniki np. rolet, pomp itd.

Dobór UPS do domku jednorodzinnego opisałem w poniższym artykule:

Jak tanio i bezpiecznie wykonać zasilanie awaryjne z UPS do domku jednorodzinnego lub letniskowego?

Kobieta ma głos decydujący!

W większości przypadków w trakcie budowy rozmowy prowadzi się z inwestorem (mężczyzną), lecz jak pokazuje praktyka, to kobieta ma głos decydujący w ostatecznym wyborze wykonawcy. Wiele kobiet w trakcie budowy raczej tylko obserwuje postęp prac, lecz jeśli instalatorowi uda się dotrzeć do kobiet z odpowiednimi argumentami i rozwiązaniami, oraz przekonać panie, że to właśnie on może wykonać dla nich wymarzone funkcjonalności… Wówczas jego szanse na zdobycie zlecenia mocno wzrastają.

Odpowiedzi na najczęściej poruszane przez inwestorki pytania opisałem w artykule:

Odpowiedzi na najczęściej poruszane przez inwestorki pytania

Święta są co roku

Na etapie budowy pozytywnie można zaskoczyć inwestora, zwracając jego uwagę na oświetlenie zewnętrzne domu w okresie świątecznym. To ukoronowanie wieloletniego trudu i wielu wyrzeczeń inwestora. Pierwsze święta, dbałość o detale i świąteczny nastrój. Na etapie budowy nikt o tym nie myśli, to takie odległe. Może warto zastanowić się i podpowiedzieć inwestorowi gdzie zamieścić dodatkowe gniazdka pod podłączenie oświetlenia dekoracyjnego, sterowanego z systemu Inteligentnego Domu. Taki instalator zaczyna być doradcą 😉

Jak ładne i bezpieczne zrobić oświetlenie świąteczne? Jak nim sterować?

Domofon, Wideodomofon czyli furtka z elektrozaczepem

Obecnie praktycznie każda budowa ma przynajmniej jeden elektrozaczep w bramce wejściowej. Inwestorzy często pytają o takie rozwiązania w drzwiach wejściowych. Warto mieć podstawową wiedzę w tym zakresie, która pozwoli pokazać się na tle konkurencji jako fachowiec. Coraz częściej inwestorzy chcą mieć drzwi wewnętrzne elektrycznie sterowane.

Często rozmowa rozpoczyna się o budowie inwestora, a potem przechodzi na jego firmę. Instalator ma szansę pozyskać kolejne zlecenia ale również zmierzyć się z innymi nietypowymi wyzwaniami, które często wiążą się z kontrolą dostępu do wybranych pomieszczeń. Wiedza o elektrozaczepach może okazać się bardzo przydatna.

Elektrozaczep, ilość i różnorodność dostępnych modeli znacznie ułatwia pracę i daje wiele nowych możliwości.

Żarówki czyli źródła światła

Wprowadzając się do domu każdemu zależy na dobrym i energooszczędnym oświetleniu. Porady w tym zakresie są cenne z punktu widzenia inwestora i utwierdzają pozycje instalatora jako doradcy technicznego. Podstawową wiedzę w tym temacie opisałem w artykule zatytułowanym:

Odkrywam sztuczki marketingowe. Pokazuję na co warto zwrócić uwagę kupując LED!

Porównanie systemów Inteligentnego Domu

Proponuję zapoznać się dwoma artykułami opisującymi blisko 20 najpopularniejszych na rynku systemów. Artykuły nie wyczerpują tematu a oferta dostępnych systemów ciągle się poszerza. 

Co dalej?

Jeśli będzie Pan zainteresowany, dalszym pogłębianiem wiedzy, możemy umówić się na szkolenie „Techniki sprzedaży systemów Inteligentnego Domu„. 

Na szkoleniu, nie omawiam żadnego systemu, a tylko zagadnienia związane z systemami inteligentnych domów. Przygotowuję uczestników do tego, aby pójść na szkolenia prowadzone przez producentów, wiedzieć o co pytać i na jakie zagadnienia uważać. Przygotowuję do rozmowy z klientem i uczulam na czyhające pułapki.

Szkolenia prowadzę indywidualnie lub dla zorganizowanych grup, ale nie ma co wybiegać naprzód. Może wystarczą Panu informacje które są zamieszczone na stronie www.napiecie.salama.pl

Piotr Bibik szkolenie techniki sprzedaży systemów Inteligentnego domu

 

Jeden komentarz

  1. amator

    26 stycznia 2020 o 21:09

    Wyczerpująca, rzeczowa odpowiedź. Bardzo dobrze czyta się wpisy na tej stronie. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…