Strona główna Aktualności Suszarka do butów – zrób sam

Suszarka do butów – zrób sam

3
3,227
Jak samodzielnie wykonać suszarkę do butów

Jak samodzielnie, i z ogólnie dostępnych materiałów zrobić trwałą, niedrogą i bardzo skuteczną suszarkę do butów?

Przemoczone buty, któż nie zna tego problemu? Albo wdepnie się w kałużę, albo praca w topniejącym śniegu, lub wiele godzin spędzonych podczas padającego deszczu. A nawet jak nasze buty są suche, to buty dzieci, wiecznie przemoczone.

Suszenie butów tylko pozornie wydaje się łatwe. Nasze buty są coraz bardziej zaawansowane technologicznie wykonane są z różnych materiałów często mają różne membrany, które w założeniach mają polepszyć komfort noszenia buta. Producenci obuwia wyraźnie zaznaczają, że buty należy suszyć w oddaleniu od źródła ciepła (stawianie na grzejniku, lub pod grzejnikiem nie jest dobrym rozwiązaniem).

W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju suszarki do butów, najczęściej wykonane jako elektryczne grzałki o niewielkiej mocy. Takie suszarki do butów mają dużą zaletę, są małe i poręczne, ale niestety same są źródłem ciepła, proces suszenia jest dość powolny.

Problem przemoczonych, lub niewysuszonych butów jest mi dobrze znany. W wilgotnych butach nogi szybko marzną, a wilgoć utrzymująca się w butach, oraz ciepło wytwarzane przez stopy są idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii.

Potrzeba matką wynalazku

Kilka lat temu wymyśliłem, i zrobiłem z ogólnie dostępnych materiałów prostą suszarkę do butów.

Zależało mi, aby suszarka do butów była bardzo prosta w obsłudze, aby suszyła buty szybko i skutecznie.

Skutecznie, czyli tak, aby jedna suszarka do butów działał tak sprawnie, że buty czterech osób, dane do suszenia koło godziny 17:00 na rano muszą być suche.

Suszenie, czyli parowanie wody

Coś tam jeszcze z lekcji fizyki pamiętam. Jeśli buty mają wyschnąć to woda musi z nich odparować.

Na parowanie wody ma wpływ:

  • powierzchnia
  • temperatura
  • przepływ powietrza

Nie zwiększę powierzchni buta, nie mogę również zwiększyć temperatury (producenci butów zalecają suszyć buty w temperaturze pokojowej), ale mogę znacznie zwiększyć przepływ powietrza 🙂

W ten oto sposób wpadłem na pomysł wtłaczania do wnętrza buta powietrza o temperaturze pokojowej, które opuszczając but, będzie go suszyło.

Suszarka do butów

W domowym warsztacie znalazłem wentylator Ø 100, oraz trójnik kanalizacyjny, i tak się zaczęło 🙂

W pobliskim sklepie, dokupiłem pozostałe elementy armatury sanitarnej. Teraz wystarczyła piłka do metalu (rurki trzeba troszkę skrócić), wiertarka, trochę uszczelki okiennej i odrobina czasu.

Z kształtek kanalizacyjnych wykonałem taki kształt 🙂

Suszarka do butów

Kilka rurek musiałem skrócić (ponieważ suszarkę robiłem kilka lat temu, nie wykonywałem dokumentacji zdjęciowej), za to prezentowana suszarka jest sprawdzona na przestrzeni kilku lat 🙂

Rurki, które wkładam do butów dociąłem do długości wewnętrznej najmniejszego buta jaki miało wówczas moje dziecko. Rurki, które będą znajdować się w bucie nawierciłem. Otwory są wykonane tak, aby powietrze rozpływało się po całym wnętrzu buta.

Przyjąłem założenie, że ktoś może włożyć suszarkę do samego czubka buta i w ten sposób zatkać wylot powietrza. Boczne otwory umożliwią wówczas przepływ powietrza i suszenie buta.

Suszarka do butów – wentylator

Domowe wentylatory Ø 100 rewelacyjnie sprawdzą się w suszarce do butów. Przy niewielkim poborze mocy około 10 W, zapewniają przepływ powietrza w okolicy 100 m3/h. W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu, opory powietrza są znikome, więc wentylator pracuje bardzo wydajnie.

Dobierając wentylator warto zwrócić uwagę na dwa parametry:

  • przepływ powierza
  • poziom hałasu

W swojej suszarce do butów, użyłem wentylatora 100QUiet, który ma przepływ powietrza 97 m3/h, i zużywa 7,5 W, ale co dla mnie najważniejsze jest bardzo cichy 25 dB (w końcu będzie pracował całą noc).

Jak przymocować wentylator?

Ponieważ wentylator ma średnicę Ø 100, a trójnik Ø 110, po włożeniu wentylatora w trójnik powstaje luz, który należy uszczelnić aby suszarka była wydajna. Do uszczelnienia użyłem kawałka standardowej uszczelki okiennej profil P.

Aby wentylator dobrze trzymał się suszarki do butów, z pręta gwintowanego M5 wygiąłem obejmę, która solidnie przytwierdziła wentylator do suszarki do butów. Na pręt założyłem czarną termokurczliwą rurkę 😉

Czy suszarka do butów jest bezpieczna?

Ponieważ suszarka do butów pracuje nieraz przez całą noc, zamontowałem bezpiecznik, w postaci wkładki topikowej o wartości 100 mA.

Umiejscowienie bezpiecznika 100 mA

Po co taka duża?

Pojawia się pytanie po co zrobiłem taką wysoką suszarkę do butów?

Odpowiedź jest prosta, dla żony, a dokładnie na jej kozaki 🙂

W domu mam dwie suszarki tego typu. Pierwszą zrobiłem w 2005 r. do dziś jest sprawna (trochę głośnia), ale skutecznie suszy buty (zdjęcia zamieszczę na końcu), a opisywaną tu suszarkę do butów wykonałem chyba w 2015 r.

Pierwsza wykonana przeze mnie suszarka do butów była zdecydowanie niższa i miała zamontowany wentylator kanałowy. Wentylator kanałowy jest głośniejszy wytwarza szum o natężeniu 36 dB. Różnica w cyfrach niewielka, ale jest to wyraźnie odczuwalne jeśli wentylator w domu pracuje przez kilka godzin (szczególnie nocą).

Opisywana tu suszarka wykonana z użyciem wentylatora 100QUiet, jest cicha i nadaje się zarówno do suszenia butów niskich, wysokich oraz rewelacyjnie suszy też rękawiczki.

Zasilanie

Warto założyć długi przewód zasilający. W mojej suszarce zastosowałem przewód o długości 3 m, co zapewnia komfort użytkowania.

Suszarka do butów

Lista elementów

Lista materiałów potrzebnych do wykonania suszarki do butów:

Trójnik Ø 110 x 110 mm 90o 1 szt
Rura kanalizacyjna Ø 110 x 315 mm 1 szt
Czwórnik Ø  110 / 50 / 50 / 90o 1 szt
Korek Ø 110 2 szt
Kolano redukcyjne Ø 50 / 45o 2 szt
Elastyczny króciec redukcyjny Ø 50 / Ø 32 2 szt
Rura kanalizacyjna Ø  32 x 315 mm 2 szt
Kolano Ø  32 90o 2 szt
Wentylator łazienkowy Ø 100 (cichy) 1 szt
Przewód przyłączeniowy 3m z wtyczką 1 szt
Gniazdo bezpiecznikowe 10 A 250 V 1 szt
Wkładka topikowa 5x20mm 100 mA 1 szt
Opaski kablowe 3 szt
Pręt gwintowany M5 1000 mm 1 szt
Nakrętki samokontrujące M5 2 szt
Podkładka powiększona M5 2 szt
Uszczelka okienna profil P 32 cm

Suszarka do butów

Suszarka do butów wersja I

W wspomnianej już suszarce do butów którą wykonałem jako wersję pierwszą, użyłem wentylatora kanałowego Ø 100. Do jej wykonania potrzeba mniej kształtek PCV.

Suszarka jest mniejsza, równie skutecznie suszy buty, ale jest wyraźnie głośniejsza, i nie nadaje się do suszenia wysokich butów.

Suszenie butów Suszarka do butów Wentylator kanałowy fi 100 umieszczony w kształtkach PCV

 

3 komentarze

  1. Gość

    19 lutego 2021 o 19:21

    Bardzo ciekawe, praktyczne rozwiązanie 🙂 Super pomysł.

    Odpowiedz

  2. Tomasz Brzostowski

    22 lutego 2021 o 09:04

    Świetny pomysł i wykonanie jego wygląd jest rewelacyjny, aż się prosi żeby nadać mu imię (nie wiem dlaczego z góry założyłem że to On).
    A skoro ma to być On, to może tchnąć w niego trochę inteligencji, np. przez dodanie czujnika wilgotności, który wyłączy silnik po wysuszeniu butów?
    Słusznie wspomniałeś o bakteriach, tak to naprawdę idealne środowisko dla nich! A gdyby tak model 2021 wyposażyć dodatkowo w oświetlenie wnętrza butów za pomocą UV?

    Odpowiedz

    • Piotr Bibik

      22 lutego 2021 o 09:48

      Czytelnicy podpowiedzieli już sporo pomysłów na nowe funkcjonalności, ale tego jeszcze nie było 🙂

      Podsumowując pojawiły się pomysły na dołożenie:

      • naświetlanie promieniami UV
      • sterowanie prędkością obrotową wentylatorów
      • dołożenie
        • ozonowania
        • czujnika wilgotności
        • ogrzewania
        • rurek na rękawiczki
        • zapachu
        • jonizatora powietrza
        • filtrów węglowych

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…