Domek jednorodzinny z fotowoltaiką, ile czasu potrzeba na zrobienie projektu instalacji odgromowej i jaki jest jego koszt?
Pytanie
Chciałem zapytać czy robi Pan projekty instalacji odgromowych dla domków jednorodzinnych?
Jestem w trakcie montażu więźby dachowej, a z racji montażu paneli PV doszedłem do wniosku, że trzeba założyć instalację odgromową.
Ile czasu potrzeba na zrobienie projektu i jaki jest jego koszt?
Ewentualnie proszę o polecenie kogoś.
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam,
Paweł
Odpowiedź
Nie wykonuję projektów instalacji odgromowych. Doradzam, konsultuję i szkolę z szeroko pojętej elektrotechniki.
Odnośnie instalacji odgromowej, proponuje podejść do zagadnienia kompleksowo, czyli według obecnie obowiązującej definicji wykonać kompletną instalację odgromową (zewnętrzną i wewnętrzną).
Zagadnienie opisałem w tym materiale: O czym pamiętać w instalacji elektrycznej? Część 1
Zlecenia z polecenia
Pytał Pan o polecenie biura lub projektanta. Nie polecę nikogo, ale mogę doradzić Panu jak szybko przefiltrować rzetelnych projektantów.
Proponuję podpisać z nimi umowę o wykonanie kompletnego projektu instalacji odgromowej, i szczegółowo opisać zakres Pana oczekiwań, terminy, kryteria odbioru itd.
Na temat umowy więcej informacji znajdzie Pan w artykule: Po co mi umowa?
Ile kosztuje projekt instalacji odgromowej?
Koszty zależą od skomplikowania projektu instalacji odgromowej.
W dobrym biurze projektowym (kompletny projekt instalacji odgromowej w skrócie LPS, wykonuje kilku projektantów specjalizujących się w różnych dziedzinach). Jest to uzasadnione, ponieważ dobrze działająca instalacja LPS, praktycznie jest powiązana z każdą instalacją w budynku (elektryczną, teletechniczną jak również, wodną i CO). W dużym skrócie, chodzi o prawidłowe dobranie ograniczników przepięć, iskierników, połączenia wyrównawczych, odstępów izolacyjnych.
Terminy u dobrych projektantów są mocno napięte. Każdy dobrze wykonany projekt instalacji odgromowej, wymaga indywidualnej analizy, wielu obliczeń itd. Czas oczekiwania na kompleksowy projekt instalacji wynosi kilka miesięcy. Koszty rzetelnie wykonanego, kompletnego projektu instalacji LPS, mogą wielokrotnie przekroczyć koszt zakupu projektu budynku.
Wynika to z faktu, że projekt instalacji zawsze jest robiony indywidualnie (tylko dla tego jednego budynku), natomiast projekt budynku (Projekt Budowlany) jest raz robiony, a następnie wielokrotnie sprzedawany więc koszty rozkładają się na wiele projektów (wielu klientów).
Złoty środek
Budując dom zapewne wie Pan jak wygląda „standardowy” projekt instalacji odgromowej? Mam na myśli projekt, jaki jest dołączony do projektu budynku (o ile jest).
W poniższym materiale jest do pobrania rzetelnie wykonany projekt zewnętrznej instalacji odgromowej.
Proszę pamiętać, że projekt instalacji odgromowej, o którym piszę i który jest do pobrania, nie ma żadnego powiązania z wewnętrzną instalacja odgromową. Wykonując projekt LPS, warto wykonać kompletną i skuteczną ochronę a więc zewnętrzną i wewnętrzną instalację odgromową.
Projekt instalacji odgromowej
Proszę porównać projekt instalacji odgromowej, który jest do pobrania w artykule: Z czego wykonać instalacje odgromową?, są dwa pliki do pobrania, z projektem instalacji standardowo zamieszczanym wraz z projektem domu.
Jeśli interesuje Pana tylko zewnętrzna instalacja odgromowa, i wystarczy Panu schematyczny rysunek wykonany w oparciu o uproszczone obliczenia, może Pan skontaktować się z producentami systemów odgromowych. Z tego co się orientuję np. Elko-Bis bezpłatnie wykonuje takie schematyczne uproszczone „projekty”. Czas oczekiwania w zależności od ilości zapytań od kilku dni do kilku tygodni.
Może przydatny będzie dla Pana link: http://elkobis.com.pl/baza-wiedzy/wycena-instalacji/
Roman
22 kwietnia 2020 o 21:43
Nieśmiało zapytam o inne instalacje, które podłączamy do odgromu. Co z instalacją gazową? O niej Pan nie wspomniał w tym artykule, podobnie jak o minitoringu i alarmie. Jeśli pominąłem te informacje w innym artykule bardzo proszę mnie sprostować.
Pozdrawiam
Piotr Bibik
23 kwietnia 2020 o 06:49
Paradoksalnie, do instalacji odgromowej nie podłączamy żadnych innych instalacji 🙂
Instalacje elektryczne, teletechniczne np. monitoring, alarm, przewodzące część obce np. metalowe rury wody, gazu, CO, łączymy z główną szyną wyrównania potencjałów, która poprzez uziemienie otokowe lub uziom fundamentowy powinna być połączona z zewnętrzną instalacją odgromową o ile taka jest zainstalowana na budynku.
Połączeń, dokonujemy bezpośrednio, lub poprzez ograniczniki przepięć (iskiernikowe, warystorowe, kombinowane) wybór uzależniony jest wieloma innymi czynnikami. Zagadnienia o które Pan pyta, opiszę w kolejnych poradnikach 🙂