
Dlaczego warto korzystać z szkoleń i doradztwa technicznego?
Na pewno znasz powszechną wśród producentów i instalatorów opinię, że obecnie projekty często są robione ctrl+c, ctrl+v. Szkoda, że głoszący podobne opinie zapominają, że zrobienie dobrego projektu to duża odpowiedzialność, godziny spędzone na obliczeniach, szukanie bezpiecznego i spełniającego wymogi projektu rozwiązania a na końcu i tak często usłyszysz: czemu tak długo trwało? Dlaczego tak drogo? Za co tyle pieniędzy? Za te kilka kresek i pieczątkę? Niestety ludzie rzadko doceniają trud i pracę innych.
Ciągła presja czasu, wszystko na wczoraj i jak w tym wszystkim znaleźć czas na rzetelną analizę dostępnych na rynku rozwiązań? Normy i obowiązujące przepisy szybko się zmieniają a Ty musisz za tym nadążać? Błyskawicznie rozwijająca się technologia wcale nie pomaga. Dziś nie da się już oddzielić elektryki od teletechniki a nawet informatyki bo obie branże wzajemnie się przenikają a Ty musisz zrobić projekt który nie tylko będzie funkcjonalny, zgodny z wymogami obowiązującego prawa i mieszczący się w założonym budżecie, ale również trzeba uwzględnić jego wpływ na już istniejące instalacje i systemy. W związku z tym czy zawsze działasz zgodnie z aktualnymi przepisami i standardami? Inwestorzy poszukują bezpieczeństwa i rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb, choć często nie potrafią ich jasno określić. Z mojego ponad 30-letniego doświadczenia wynika, że ludzie są gotowi zapłacić więcej za bezpieczeństwo i spełnienie swoich marzeń.
Problem rutyny i brak rozmowy z klientem
Projektanci często realizują projekty „szablonowo”, bez należytego zbadania oczekiwań inwestora, co prowadzi do instalacji, które są zgodne z wizją projektanta, ale nie klienta. Brak rozmowy o potrzebach i funkcjonalnościach instalacji oznacza, że inwestor otrzymuje rozwiązania przeciętne, zamiast dostosowanych do swoich oczekiwań. Należy pamiętać, że inwestor najczęściej nie zna się na elektryce i nie ma świadomości rozwiązań jakie można u niego zastosować.
Dlaczego rozmowa z inwestorem jest kluczowa?
Instalacja elektryczna, teletechniczna itp. powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika. Użytkownik nie powinien być stawiany w sytuacji w której musi się dostosowywać do rozwiązań narzuconych w projekcie. Dużo da się zrobić „inaczej”, to tylko kwestia czasu i ceny a ostateczne rozwiązania zależą od urządzeń końcowych i ich wymagań (kto z inwestorem o tym rozmawia?). Bez wiedzy o planowanych urządzeniach trudno dobrać odpowiednie zabezpieczenia czy stworzyć niezawodną automatykę. Przykładowo, droższy wyłącznik różnicowoprądowy typu B+ daje więcej korzyści, ale wymaga umiejętności prostego wyjaśnienia tych korzyści inwestorowi.
Znaczenie szkoleń i doradztwa
Nagminnie popełniane błędy – niewłaściwy dobór lub podłączenie urządzeń, błędne prowadzenie tras kabli – mogą skutkować brakiem skuteczności ochrony przeciwprzepięciowej a w konsekwencji problemami prawnymi. Rutyna i brak śledzenia zmian w przepisach czy nowościach rynkowych prowadzą do błędnych decyzji. Dlatego warto korzystać z fachowego doradztwa i szkoleń, które nie tylko zwiększają zarobki, ale także gwarantują bezpieczeństwo i jakość wykonywanych instalacji.
W jaki sposób mogę ci pomóc, czyli szkolenia i doradztwo techniczne.
- Daję wskazówki dotyczące skomplikowanych zagadnień elektrycznych (np. podpowiadam w jaki sposób oddziałują na siebie różne rozwiązania, podpowiadam jak inaczej można rozwiązać dany problem). Myślę z wyprzedzeniem analizując inwestycję pod kontem zagrożeń, korzyści i przyszłościowych rozwiązań. Taka umiejętność pozwala przekonać inwestora, że to właśnie Ty jesteś najlepszym projektantem, który zadba o jego interesy i zaprojektuje nowoczesną i bezpieczną instalację elektryczną.
- Omawiam najczęstsze błędy projektowe, takie jak np. błędnie dobrana, obudowa do montażu ogranicznika przepięć z członem T1, zły dobór typów RCD, lub projekt instalacji elektrycznej, który nie uwzględnia odstępów separacyjnych od zewnętrznego LPS. Czy zastanawiałeś się, w jaki sposób materiał z jakiego jest wykonany płot (np. stalowe słupki i przęsła lub drewniany lub murowany płot) wpływa na zaprojektowanie ochrony przeciwprzepięciowej wideodomofonu i elektrycznie sterowanej bramy?
- Kładę nacisk na zgodność praktyki z aktualnymi przepisami – omawiam na szkoleniach lub dostarczam gotowe rozwiązania w przypadku doradztwa technicznego.
Nie czekaj napisz i umów się na rozmowę: napiecie@salama.pl
![]() | ![]() |
Doradztwo techniczne dla projektantów | Szkolenia i warsztaty techniczne dla projektantów |