Strona główna Aktualności Marek – Co robić? Na 12m skrętki komputerowej prędkość pobierania spada z 500 do 90 Mbit/s

Marek – Co robić? Na 12m skrętki komputerowej prędkość pobierania spada z 500 do 90 Mbit/s

3
4,502

Czytałem o kablach 7 kategorii / 7A (myślę nad przyszłościową przebudową instalacji), ale nie wiem jak…

Pytanie

Od razu zaznaczę, że nie posiadam talentu artystycznego i starałem przedstawić się sytuację na schematach w załącznikach najlepiej jak to tylko możliwe:)

 

W zakupionym mieszkaniu posiadam w przedpokoju wejście światłowodu (kolor zielony na rysunku nr 1) oraz router od ISP (kolor niebieski). Prędkość pobierania na routerze wynosi 500 Mbit/s (posiada on kartę o max. przepustowości 1Gbit/s), natomiast po podłączeniu komputera do sieci przy pomocy kabla o długości 2 m (gniazdko o kolorze czerwonym na rys. 2) prędkość spada do 90 Mbit/s. Kabel od routera (kat 5E F/UTP) jest poprowadzony w ścianie przedpokoju – kolor żółty (nie do końca wiem jak), następnie wychodzi ze ściany wprost do listwy w salonie, gdzie dalej ukryty pod listwą wędruje aż do gniazdka zgodnie ze schematem na rys. 2. Od gniazdka muszę używać kabla o długości co najmniej 2 metrów, żeby podłączyć go do PC.

Sposób poprowadzenia skrętki komputerowej Sposób poprowadzenia skrętki komputerowej
Rys. 1 Rys. 2

W sumie cała długość skrętki wynosi ok. 12 metrów. W 5 miejscach wymagane jest zgięcie o 90 stopni (nie licząc gniazdka), z czego – tam gdzie listwa – kabel musi być jakoś schowany, więc promień zgięcia jest bardzo mały.

I tutaj prosiłbym Pana o poradę. Czytałem o kablach 7 kategorii / 7A (myślę nad przyszłościową przebudową instalacji), ale nie wiem jak one się wyginają, czy istnieje coś takiego jak przejściówki/łącza/wtyki kątowe i jak poprowadzić kable takiej kategorii, żeby je schować, ale nie uszkodzić.

Dodatkowo, czy na gnieździe w ścianie będą spore straty? Czy może lepiej kabel poprowadzić w oryginalnym oplocie aż do gniazda komputera?

Byłbym niezmiernie wdzięczny za poradę od eksperta.

Z wyrazami szacunku,
Marek.

Odpowiedź

Panie Marku odnośnie obecnego stanu Pana instalacji trudno cokolwiek powiedzieć. Należałoby zacząć od sprawdzenia odpowiednim miernikiem połączeń w gniazdach, wtyczkach, sprawdzić jakość skrętki komputerowej.

Pisał Pan, o pięciu miejscach, w których skrętka komputerowa jest zgięta pod kątem 90 stopni. Proszę zobaczyć jak pojedyncze zgięcie skrętki komputerowej pod kątem 90 stopni wpływa na pogorszenie parametrów przesyłu danych.

U/UTP kat. 5e U/UTP kat. 6
Zgięcie skrętki komputerowej pod kątem 90 st. Badanie parametrów skrętki komputerowej U/UTP kat. 5e Badanie parametrów skrętki komputerowej U/UTP kat. 6
Badanie parametrów skrętki komputerowej U/UTP kat. 5e Badanie parametrów skrętki komputerowej U/UTP kat. 6

Dla porównania przedstawiam pomiary skrętki komputerowej U/UTP kat. 6 przy prawidłowym promieniu gięcia.

Prawidłowy promień gięcia kabla U/UTP Badanie parametrów skrętki komputerowej U/UTP kat. 6
Badanie parametrów skrętki komputerowej U/UTP kat. 6

Zachęcam do zapoznania się z artykułem zatytułowanym: Jak dobrać i ułożyć kable i przewody teleinformatyczne? gdzie przedstawione wykresy skrętek komputerowych zostały omówione.

Z poniższego artykułu proponuje pobrać ściągę z minimalnymi promieniami gięcia kabli teleinformatycznych (również skrętek komputerowych). Zmieściłem tam różne kable więc może Pan sprawdzić minimalne promienie gięcia, i dobrać produkt, który będzie miał najmniejszy promień gięcia, a więc najłatwiej będzie go ułożyć. 

Jak dobrać i ułożyć kable i przewody teleinformatyczne?

Wracając do Pana pytania 

Każde połączenie wprowadza pewne straty. Wartość strat zależy od wielu czynników i o ile nie ma takiej konieczności należy unikać niepotrzebnych połączeń.

Pisze Pan, że nie ma możliwości wygięcia przewodu z zachowaniem minimalnego promienia gięcia, otóż taka możliwość zawsze istnieje. Co najwyżej wymaga w rogu pomieszczenia wykucia w ścianie większego wgłębienia tak, aby kabel „w ścianie” miał łagodny łuk czyli miał zachowany minimalny promień gięcia.

Technologii nie przeskoczymy, jeśli kładzie Pan kable i chce korzystać z ich maksymalnych parametrów należy przestrzegać rygorystycznych warunków jakie określa producent.

Jeśli nie chce Pan kuć, zawsze istnieje możliwość ułożenia na ścianie koryt kablowych o odpowiednim rozmiarze, tak aby wewnątrz koryta zachować minimalny promień gięcia kabla. Można również wkuć w ścianę koryto lub ułożyć rury (o odpowiedniej średnicy) w które wciągnie Pan kable i zachowa minimalny promień gięcia.

Podobnie w pionie, gdy trzeba wykonać przejście przez ścianę czyli kąt  90 st. Można tak wykonać otwór i wykuć łuk, aby kabel łagodnie przechodził z zachowaniem minimalnego promienia gięcia.

Skrętka komputerowa – o czym warto pamiętać?

Ważna jest również odległość od kabli zasilających, tak aby zakłócenia nie przenikały do skrętki komputerowej, a w przypadku użycia ekranowanej skrętki komputerowej należy zapewnić odpowiednią rezystancję uziemienia i zadbać o prawidłowe wyrównanie potencjałów w instalacji. Nie można dopuścić do sytuacji, w której ekran skrętki komputerowej będzie służył jako przewód wyrównawczy przez który będą płynęły prądy…

W sprzedaży istnieją różne kable i przewody o budowie, która znacznie zmniejsza minimalny promień gięcia, ale znacznie podnosi cenę takiego przewodu co powoduje, że możliwość jego zakupienia szczególnie w niewielkiej ilości staje się trudna. Tu muszę odesłać Pana do szczegółowych kart technicznych różnych producentów, w skrócie masa szukania szczegółowych danych w których jest podany minimalny promień gięcia.

Skrętki komputerowe kategorii 7

Nie jestem przekonany, czy w Pana przypadku warto kłaść kategorię 7. Proszę pamiętać, że maksymalna przepustowość zależy od wielu czynników i często na krótkich odcinkach można osiągnąć wysokie prędkości internetu nawet na kablach o słabszych parametrach. Uwzględniając mały promień gięcia może Pan spróbować wykorzystać przewód U/UTP Ultralink  kat. 5e produkcji Madex, w którym według producenta minimalny promień gięcia wynosi R = 20 mm.

Sposób obliczania minimalnego promienia gięcia kabla lub przewodu

 

Może warto zakupić odpowiedni odcinek, zarobić końcówki (RJ-45 i najlepiej miernikiem sprawdzić jakość połączenia) i na razie na krótko bez montażu kabla sprawdzić jaką przepustowość łącza Pan uzyska łącząc router z komputerem nowym odcinkiem (jednocześnie wypinając z routera stare okablowanie)?

Jeśli bardzo zależy Panu na prędkości, proponuję rozważyć doprowadzenie światłowodu bezpośrednio do komputera.

3 komentarze

  1. BK

    24 września 2020 o 09:02

    Uważam, że zanim zaczniemy się bawić w zaawansowane pomiary jakości przewodu to warto zacząć od podstaw.
    1. Czy komputer posiada kartę sieciową o prędkości 1 Gb/s czy 100 Mb/s?
    2. Czy na jakimkolwiek innym przewodzie Autor uzyskał te 500 Mb/s? Albo chociaż więcej niż 100 Mb/s?
    3. Jak Autor sprawdza tę prędkość pobierania? Bo jeśli przez strony typu speedtest.net to one mają ograniczenie i nie nadają się do testowania łącza szybszego niż te 100 Mb/s

    Odpowiedz

    • Piotr

      18 grudnia 2020 o 23:59

      Co do speedtest.net to nie jest to prawda. Mam łącze od providera 1Gbps i dwie karty w kompie 1Gbps i 10Gbps i tą stroną jestem w stanie na każdej karcie uzyskać wyniki 950Mbps+

      Odpowiedz

  2. Michał

    24 września 2020 o 14:37

    Stawiam na kabel, uszkodzona żyła gdzieś po drodze (kabel, gniazdko). Do zestawienia linku 1Gbit/s wszystkie 8 żył w kablu muszą być sprawne. Natomiast do linku 100mbps wystarczą tylko 4 sprawne żyły (1, 2, 3, 6 – czyli pary pomarańczowa i zielona, zakładając że kable i gniazda zarobione są wg standardu B). Zatem wystarczy, że jedna z żył pary niebieskiej lub brązowej będzie uszkodzona i link między routerem/switchem a komputerem zestawi nam się na 100 zamiast 1000mbps. Stąd u autora pytania spadek do ~90mbps.
    Prosty tester kabla z allegro rozwieje wszelkie wątpliwości.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × = 18

Zobacz także

Jak zrobić praktyczną instalacje elektryczną w łazience?

Instalacja elektryczna w łazience to nic trudnego, o ile jest dobrze przemyślana…