Strona główna Aktualności Jak zrobić skuteczny system przeciwzalaniowy?

Jak zrobić skuteczny system przeciwzalaniowy?

1
522

Jakich błędów unikać i jak prosto a przy tym wykonać niezawodny automatyczny system przeciwzalaniowy w nowobudowanym, lub istniejącym budynku?

W jakim budynku? Bo jego stan nie jest obojętny. Większość systemów przeziwzalaniowych wymaga przewodowego połączenia czujników zalania z elektrozaworem, lub systemem powiadomień ale rozwiązanie, które zastosowałem u siebie pozwala wykorzystać komunikację za pomocą przewodów, lub radiowo za pomocą Wi-Fi. Dzięki temu możliwe jest proste wykonanie systemu przeciwzalaniowego bez konieczności wykonania remontu w istniejących budynkach. Zacznijmy wiec od początku a ponieważ patrząc od strony automatyki którą trzeba wykonać mogą być różne rozwiązania więc najpierw wyjaśnijmy o jakim systemie przeciwzalaniowym mówimy?

Zalanie może zdarzyć się w wyniku:

  • usterki technicznej np. pęknięcie rury i zalanie domu, lub mieszkania wodą z sieci wodociągowej,
  • nieszczelności w dachu i zalaniu pomieszczeń wodą z opadów atmosferycznych,
  • lokalnych podtopień, lub powodzi,
  • cofek, czyli wody cofającej się np. rurami kanalizacyjnymi która zalewa pomieszczenia przez muszle klozetowe, zlewy, lub kratki odpływowe.

Skoro mamy ustalone najczęstsze przyczyny zalań, warto zadać pytanie z jakich elementów składa się system przeciwzalaniowy? Na tym poziomie ogólności odpowiedź jest prosta. Każdy system przeciwzalaniowy składa się minimum z trzech elementów:

  • czujników wykrywających zalanie,
  • sterownika,
  • elementów wykonawczych np. elektrozaworu odcinającego dopływ wody, pompy, systemu zdalnego, lub lokalnego powiadamiania o wystąpieniu zalania.

W tym momencie kończą się rzeczy proste i jak to w życiu teoria najczęściej mija się z praktyką, dlatego w poniższym artykule opisałem nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale na swoim przykładzie pokazuję jak w ekonomiczny sposób wykonałem automatyczny system przeciwzalaniowy w swoim domu. Przypadek mojego domu jest tylko pobocznym tematem tego poradnika. W poniższym opracowaniu znajdziesz rady w jaki sposób uniknąć błędów i jak w trakcie budowy, lub remontu przygotować dom albo mieszkanie tak, aby w razie wystąpienia zalania do minimum ograniczyć szkody.

Spis treści:

Od czego zacząć wybór systemu przeciwzalaniowego? Proponuję rozpocząć od wyboru czujników zalania.

Jakie czujniki wybrać do systemu przeciwzalaniowego?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi bo wybór czujnika zależy od rodzaju cieczy której zalania się spodziewamy. W uproszczeniu podziału możemy dokonać na:

  • ciecze przewodzące prąd elektryczny,
  • ciecze nie przewodzące prądu.

Wykrycie poziomu cieczy nieprzewodzącej można zrobić na wiele sposobów np. za pomocą czujników pływakowych, optycznych, lub zbliżeniowych, ale należy uwzględnić dodatkowo rodzaj cieczy np. żrące, oleje, oraz ich temperaturę. Temat jest skomplikowany a ponieważ tego typu ciecze najczęściej występują w warunkach przemysłowych nie będę ich tu szczegółowo omawiał.

Wykrycie zalania przez ciecz przewodzącą (np. wodę użytkową) jest prostsze, ale również tu musimy dokonać następnego podziału:

  • woda czysta,
  • woda brudna np. ścieki.

Mówiąc o ściekach musimy rozróżnić zalanie w wyniku pęknięcia np. rury kanalizacyjnej i zalania w wyniku np. przepełnienia szamba. W tym artykule skoncentruję się na wykryciu i zabezpieczeniu pomieszczeń przed zalaniem spowodowanym przez wodę użytkową pochodzącą z sieci wodociągowej, lub studni, oraz zalaniu przez np. pękniętą rurę kanalizacyjną (zagadnienia związane z przepełnieniem jakiegoś zbiornika np. szamba zostawię na inną okazję).

W sytuacjach zalania pomieszczeń staramy się jak najszybciej wykryć wylewającą się wodę więc musimy zdecydować się na wybór czujników, które potrafią wykryć niewielki poziom wody. Realnie do wyboru mamy kilka rodzajów czujników, ale każdy z nich wystąpienie wody wykrywa w ten sam sposób.

W jaki sposób czujniki zalania wykrywają wodę?

Niezależnie od producenta „domowe” czujniki zalania (nazywane również sondami przeciwzalaniowymi) stosowane w domach i mieszkaniach działają w bardzo podobny sposób. Każdy z nich ma przynajmniej dwie przewodzące prąd elektrody, które zasilane są bardzo niskim bezpiecznym dla użytkowników napięciem. Podczas zalania woda zwiera elektrody dzięki czemu pomiędzy nimi przepływa prąd o minimalnej wartości, ale wystarczającej, aby sterownik dostał informację o wystąpieniu zalania.

Rodzaje czujników zalania

Rozmawiając o rodzajach czujników zawsze pojawia się pytanie:

Bateryjny, czy przewodowy czujnik zalania wybrać?

Oba rodzaje czujników są dobre. Każdy ma wady i zalety, jednak jeśli tylko jest możliwość zawsze doradzam czujniki przewodowe. Dlaczego? Ponieważ jako ludzie mamy skłonność do zapominania i odkładania różnych rzeczy np. wymiany baterii w czujniku. Niby oczywiste, ale ile mam przypadków, że system przeciwzalaniowy nie zadziałał bo… Bo bateria się wyczerpała, czujnik zalania to sygnalizował, ale obsługujący to domownik zawsze miał coś ważniejszego do zrobienia. W końcu bateria całkowicie się wyczerpała, czujnik przestał sygnalizować słabą baterię i użytkownicy całkowicie o nim zapominali, ale do czasu, aż wystąpiło zalanie. Wówczas zaczynały się pretensje (do wszystkich, tylko nie do siebie) przecież mam system przeciwzalaniowy i nie zadziałał… 

I co w tym dziwnego? Nie zadziałał, bo nie miał prawa zadziałać, gdy czujniki z winy użytkownika nie mogły poprawnie działać. 

Zagadnienie wymiany baterii nie dotyczy czujników przewodowych, ponieważ tu za ich zasilanie odpowiada zasilacz. Owszem ten również może ulec awarii, ale dobre zasilacze działają bezawaryjnie przez okres wielu lat a dość łatwo można wykonać sygnalizację uszkodzenia zasilacza.

Rozmawiając o zabezpieczeniu domu, lub mieszkania przed zalaniem często spotykam się z pytaniem ile czujników zalania zastosować? Jest to źle zadanie pytanie ponieważ powinno brzmieć:

System przeciwzalaniowy, czyli w jakich miejscach montować czujniki zalania?

Czujniki zalania warto montować w miejscach w których szczególnie można spodziewać się wycieków wody np.: łazienkach, ubikacjach, kuchniach w innych pomieszczeniach w których jest kran, lub kratki kanalizacyjne. Warto również rozważyć montaż czujników zalania w pomieszczeniach w których znajdują się zasobniki CWU, lub inne bufory ciepła, albo w pomieszczeniach przez które przechodzą rury kanalizacyjne narażone na uszkodzenia mechaniczne. Czujniki zalania warto również zamontować w pomieszczeniach w których występują różne przepusty np. (przewierty na rury, kable itp.), lub drzwi, okna, które po zewnętrznej stronie budynku wychodzą na równi, lub poniżej poziomu gruntu a przez które może do naszego budynku przedostać się woda z zewnątrz (np. w wyniku lokalnych podtopień).

Znamy już pomieszczenia w których warto rozważyć montaż czujników zalania, ale to nie jest równoznaczne z ilością czujników zalania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta bo dotyczy ukształtowania podłogi w danym pomieszczeniu a dokładnie w jakim kierunku są spadki. Warto zrobić prosty test i o ile jest taka możliwość w przewidywanym miejscu wycieku np. pod zlewem delikatnie wylać na podłogę szklankę wody i sprawdzić w którym kierunku popłynie i gdzie się zgromadzi? Dzięki grawitacji woda będzie płynąć zgodnie z niewielkimi spadkami na podłodze i zgromadzi się w zagłębieniach. I właśnie w tych miejscach gdzie gromadzi się woda należy montować czujniki zalania.

Dlaczego?

Zalanie często zaczyna się niewinnie od niewielkiego wycieku, który z czasem się powiększa. Dobrze umieszczony czujnik zalania powinien wykryć już te niewielkie wycieki i zatrzymać dopływ wody a o zaistniałej sytuacji powiadomić użytkowników.

Skoro już wiemy, w jakich miejscach montować czujniki zalania zastanówmy się jaki sterownik wybrać?

System przeciwzalaniowy – jaki sterownik wybrać?

Na początku wyjaśnię, że nie każdy czujnik zalania wymaga sterownika. Na rynku można spotkać autonomiczne czujniki zalania, które po wykryciu wody włączają wbudowany sygnał dźwiękowy i mogą do innych urządzeń wysłać polecenie np. włączenia pompy, lub elektrozaworu odcinającego dopływ wody do domu lub mieszkania. Przykładem takiego autonomicznego czujnika może być floodsensor produkcji Blebox. Jednak wybór sterownika a wiec i czujnika powinien być podyktowany tym, jaka funkcjonalność ma być realizowana. Z technicznego punktu widzenia rozróżniamy dwie sytuacje:

  • sterowanie elektrozaworem odcinającym wodę do budynku,
  • sterowanie pompą wypompowującą wodę z budynku.

Dlaczego rozróżniam te dwa przypadki? Ponieważ po wykryciu wody czujnik załącza elektrozawór odcinający dopływ wody i/lub pompę, ale w przypadku pompy należy monitorować poziom wody i wyłączyć pompę dopiero, gdy poziom wody osiągnie ustalony poziom (pompa nie może pracować na sucho). W związku z tym automatyka pompy musi być bardziej rozbudowana tak, aby załączyć pompę gdy poziom wody będzie wystarczająco wysoki i aby wyłączyć pompę gdy woda opadnie do określonego poziomu (w warunkach domowych pompa nigdy nie usunie całkowicie wody, bo to wymagałoby specjalnego przygotowania podłogi np. wykonanie zlewni). Przykładem czujników i sterowników dedykowanych do sterowania pompami są: PZ-829 produkcji F&F, lub wyłącznik pływakowy LVFSP1W10 Lovato.

Czujnik poziomu cieczy PZ-829 F&F Wyłącznik pływakowy z przewodem

Wracając do wyboru sterownika systemu przeciwzalaniowego warto zastanowić się jakie dodatkowe funkcjonalności są oczekiwane przez inwestora np. zdalne powiadomienia w telefonie, lub współpraca z oprogramowaniem typu Home Assistant. Warto sprawdzić, czy w lokalu (domu lub mieszkaniu) jest zamontowana automatyka typu Smart-Home, lub centrala alarmowa, która ma własne rozwiązania umożliwiające wykrycie zalania, a jeśli nie to w jaki sposób można z zewnętrznego urządzenia wprowadzić do systemu Inteligentnego Domu informacje o wystąpieniu zalania? Najczęściej wykonanie takiej integracji pomiędzy czujnikiem zalania a systemem Smart-Home nie stanowi problemu co najwyżej może wymagać elementu dodatkowego np. przekaźnika dzięki któremu system Smart-Home otrzyma sygnał np. tak, jakby ktoś nacisnął przycisk załączenia światła z tą różnicą, że zamiast „żarówki” zostanie załączony elektrozawór i/lub pompa.

System przeciwzalaniowy składający się z czujnika zalania floodsensor Blebox

Rozmawiając o systemie przeciwzalaniowym najtrudniejszą a zarazem najbardziej lekceważoną przez użytkowników i elektryków rzeczą jest prawidłowy dobór elektrozaworu odcinającego dopływ wody do budynku. Poświęćmy chwilę i omówmy to zagadnienie.

Jaki elektrozawór wybrać?

Każda branża ma swoje „tajemnice”, które są oczywiste dla instalatorów, lub projektantów którzy w danym zagadnieniu się specjalizują a które są często nieświadomie lekceważone przez osoby z poza branży, lub „pseudo wykonawców”. Tu właśnie dochodzimy do najtrudniejszego do wyboru elementu systemu przeciwzalaniowego, czyli elektrozaworu. Niestety większość osób nie chce poświęcać czasu na odpowiedni dobór i zgadza się na przypadkowo dobrany elektrozawór na podstawie trzech parametrów: ceny (byle był niedrogi), rodzaju przyłącza (aby pasował) i aby móc sterować z wybranego systemu (zgodność napięć sterowania). Niestety jak pokazuje późniejsza praktyka tak dokonane wybory „mszczą” się w postaci awaryjności która polega na tym, że elektrozawór nie zadziała w krytycznym momencie i nie wyłączy dopływu wody w sytuacji gdy wystąpi zalanie. Elektrozawory dobierane według wyżej opisanych kryteriów można stosować w mało odpowiedzialnych zastosowaniach np. podlewanie ogrodu, ale nie jeśli mówimy o systemie przeciwzalaniowym, który nieraz przez wiele lat jest w stanie czuwania i bezawaryjnie musi zadziałać w przypadku wystąpienia zalania.

Osoby znające się na temacie sterowania przepływami proszę o wyrozumiałość, ponieważ w tym opracowaniu będę posługiwał się mocno uproszczonym nazewnictwem elektrozawór i nie będę rozróżniał rodzajów zaworów (kulowe, grzybkowe, membranowe itp.), oraz rodzajów napędów np. elektromagnes, siłownik, silnik itp. Przyjmuje uogólnione, uproszczone nazewnictwo – elektrozawór.   

W dużym uproszczeniu, wybierając dobry elektrozawór należy wziąć pod uwagę:

  • Czy elektrozawór nadaje się do stosowania w obwodach wody pitnej? Większość osób czytających ten artykuł w kontekście wody od razu myśli o pitnej wodzie jaką mamy dostępną w kranach najczęściej z sieci wodociągowych, lub własnych hydroforów, ale nie możemy zapominać, że elektrozawory najczęściej stosowane są w przemyśle w procesie sterowania przepływem różnych cieczy w tym „wody technicznej”, która nie nadaje się do spożywania przez ludzi i zwierzęta. Z tego powodu nie można od razu założyć, że każdy elektrozawór dostępny na rynku z opisem „do wody” można bezpiecznie zastosować w hydraulicznych obwodach wody pitnej. Wybierając elektrozawór należy upewnić się, że wybrany do domu, lub mieszkania elektrozawór ma odpowiednie atesty i nadaje się do stosowania z wodą pitną.
  • Zakres ciśnienia pracy elektrozaworu. W miejskich sieciach wodociągowych według obowiązujących przepisów ciśnienie powinno wynosić od 0,5 do 6 barów, lecz najczęściej wartość ta utrzymywana jest na poziomie 4 barów. W związku z tym, wybierając elektrozawór należy zwracać uwagę, aby maksymalne ciśnienie robocze było większe od maksymalnej wartości ciśnienia jakie może wystąpić w instalacji. Lekceważenie tego parametru może doprowadzić do sytuacji w której zbyt duże ciśnienie uszkodzi elektrozawór powodując zalanie.
  • Ciśnienie różnicowe. Dobierając elektrozawór należy zwrócić uwagę na parametry ciśnienia różnicowego, czyli w większości przypadków domowych systemów przeciwzalaniowych wartość ta w górnym zakresie ciśnienia powinna być większa do 6 barów, natomiast w dolnym zakresie powinna być bliska zeru barów.
  • Maksymalny przepływ – i tu uwaga przepływ zależy od ciśnienia wody. Dobierając elektrozawór większość osób koncentruje się tylko na tym, aby pasowały przyłącza (dla domków i mieszkań główne przyłącze wody za licznikiem wody najczęściej wykonywane jest przyłączem 1″), ale niewiele osób sprawdza parametr wartości przepływu a jeszcze mniejsza ilość osób porównuje przy jakim ciśnieniu podawany jest przepływ wody. Niestety w sprzedaży są dostępne są różne elektrozawory w których przy tych samych rozmiarach przyłączy występują różne wartości przepływu. Zastosowanie elektrozaworu o zbyt małym przepływie może skutkować tym, że użytkownicy wyraźnie odczują, że w trakcie normalnej pracy instalacji wodnej z kranów płynie wyraźnie mniejsza ilość wody. Sprawdź, czy elektrozawory, które wybierasz mają porównywalną wartość przepływu przy porównywalnej wartości ciśnienia.
  • Temperatura medium, czyli minimalna i maksymalna temperatura przepływającej przez elektrozawór wody. W przypadku wody pitnej z wodociągów, lub hydroforu temperatura medium (wody) w ciągu całego roku oscyluje w okolicy 10 oC, wiec zdecydowana większość elektrozaworów będzie się nadawała.
  • Maksymalna i minimalna temperatura otoczenia. W warunkach domowych elektrozawór najczęściej będzie montowany w piwnicy, lub pomieszczeniu technicznym więc temperatura otoczenia w większości będzie oscylować w zakresie od 10 do 25 oC, lecz należy zwrócić uwagę, czy w bezpośredniej bliskości elektrozaworu nie znajduje się np. kocioł na paliwa stałe przez co lokalnie w różnych okresach czasu elektrozawór może pracować w temperaturze otoczenia przekraczającej nawet 50 oC.
  • Czas otwierania i czas zamykania elektrozaworu. W zależności od budowy elektrozaworu czas otwierania i zamykania w różnych modelach może się znacznie różnić i wynosić od kilku ms do kilku minut. Poniżej przykład czasów otwierania i zamykania dwóch różnych elektrozaworów z mojego domu:
„Elektrozawór” Danfoss 132U2201 „Elektrozawór” Belimo LR24A-SZ
orientacyjny czas otwierania 200 ms czas zamykania 500 ms (pełny cykl otwarcia i zamknięcia 0,7 sekundy) orientacyjny czas otwierania, lub zamykania 90 s (pełny cykl otwarcia i zamknięcia 180 sekund)
System przeciwzalaniowy - elektrozawór Danfoss odcinający dopływ wody do budynku System przeciwzalaniowy - elektrozawór sterowany 0-10V Bellimo

Jak widać na powyższym przykładzie czas otwarcia i zamknięcia elektromagnetycznego zaworu 132U2201 Danfoss wynosi około 0,7 sekundy natomiast czas pełnego otwarcia i zamknięcia elektrozaworu z napędem silnikowym LR24A-SZ Belimo wynosi około 180 sekund czyli 3 minuty. Ale, czy czas otwarcia i zamknięcia elektrozaworu jest ważny? Z punktu widzenia użytkownika to bardzo ważny parametr, który wyjaśniam w kolejnym punkcie a który przekłada się na komfort mieszkańców.

  • Minimalna częstotliwość otwierania i zamykania elektrozaworu. Zapewne wiesz, że na elementach przez które przepływa woda osadzanie się różne osady potocznie zwane kamieniem. Osad ten po jakimś czasie osiąga znaczną grubość przez co zmniejsza przepływ rur i blokuje działanie zaworów (ręcznych i elektrozaworów). W związku z tym producenci elektrozaworów stosowanych w instalacjach wodnych raz na jakiś czas zalecają zmianę stanu zaworu (wykonanie pełnego cyklu otwarcia i zamknięcia elektrozaworu) np. dla elektrozaworu Danfoss 132U2201 zamknięcie i otwarcie przynajmniej raz na dobę. Minimalizuje to ryzyko zablokowania zaworu ze względu na osadzanie się „kamienia” a fachowo węglanu wapnia, cynku, lub tlenku żelaza, które mogą znajdować się w wodzie. Regularne otwieranie i zamykanie zaworów i elektrozaworów zapewnia ich długą i bezawaryjną pracę. Właśnie w kontekście testów omawiany w powyższym punkcie czas otwarcia i zamknięcia elektrozaworu ma duże znaczenie bo w czasie testu dom pozbawiony jest wody a znając życie test wypadnie akurat, gdy komuś się spieszy i potrzebuje wody… W zależności od konstrukcji elektrozawory mogą mieć rożną zalecaną częstotliwość otwierania i zamykania (zmiany stanu) wiec należy sprawdzać ten parametr, a jeśli producent go nie podaje sugeruję omijać jego produkty.

UWAGA!
W tym artykule omawiam system przeciwzalaniawy, którego elementem jest elektrozawór uruchamiany czujnikiem zalania, ale czy zwróciłeś uwagę, że powyższy punkt wskazuje konieczność rozbudowy automatyki o funkcjonalność regularnego testowania, czyli otwierania i zamykania elektrozaworu? W dalszej części opiszę w jaki sposób można łatwo taką funkcjonalność wykonać.

  • Trwałość elektrozaworu (ilość cykli otwarcia i zamknięcia). Mówiąc o trwałości elektrozaworu większość osób bierze pod uwagę ile razy w ciągu kilku lat zadziała elektrozawór na skutek zalania. Ale biorąc pod uwagę wyżej opisane punkty a w szczególności wymóg producenta, że elektrozawór należy regularnie uruchamiać to okazuje się, że w ciągu roku elektrozawór zostanie uruchomiony np. 365 razy. Jeśli oczekujesz np. 10-letniej trwałości elektrozaworu to musisz liczyć ilość jego zadziałań przynajmniej na 3 650 razy. Ilość ta nie jest może dużą wartością, lecz może okazać się zdecydowanie zbyt duża dla różnych rozwiązań w których podstawową zaletą jest niska cena.
  • Czy do elektrozaworu dostępne są części zamienne? Elektrozawór ma ruchome elementy oraz uszczelki, które naturalnie mogą ulec uszkodzeniu. Co wówczas? Czy można kupić części zamienne, czy należy wymienić cały elektrozawór? To kolejne pytanie na które musisz sobie sam odpowiedzieć i wybrać odpowiednie rozwiązanie które może mieć wpływ na łączne koszty systemu przeciwzalaniowego.
  • Pozycja montażu elektrozaworu. Producent znając konstrukcje elektrozaworu określa w jakich pozycjach należy go montować, aby zapewnić mu poprawną i bezawaryjną pracę. Aby nie zanudzać przed zakupem warto zapoznać się z wymiarami elektrozaworu i upewnić się, że w Twojej instalacji masz na tyle dużo miejsca aby zamontować elektrozawór zgodnie z zaleceniami montażowymi.
  • Wymiary elektrozaworu. Dostępne elektrozawory mogą różnić się swoimi wymiarami zewnętrznymi. Jeśli rozważasz montaż elektrozaworu w istniejącej instalacji wodociągowej warto upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca na montaż wybranego modelu.
  • Zasada działania elektrozaworu (elektromagnetyczny, z siłownikiem lub silnikiem). W uproszczeniu określenie elektrozawór oznacza, że otwarcie i zamknięcie zaworu odbywa się z udziałem elektryczności, ale rozróżniamy elektrozawory działające na zasadzie elektromagnesu, sterowane silnikiem lub siłownikiem. Każdy rodzaj napędu ma swoje wady i zalety których w tym artykule nie będę omawiał. Jednakże decydując się na zakup i porównywanie miedzy sobą różnych elektrozaworów warto porównać również te parametry.
  • Moment obrotowy – elektrozawory których konstrukcja oparta jest o silnik lub siłownik wśród parametrów mają podany moment obrotowy z jakim otwierają lub zamykają zawór. W uproszczeniu chodzi o maksymalną siłę z jaką elektrozawór będzie próbował zamknąć lub otworzyć zawór. Mając do wyboru różne modele warto wybierać elektrozawory o większym momencie obrotowym (podawanym w Niutonometrach Nm) ponieważ łatwiej poradzą sobie z zaworem który ciężko się „obraca”. 
  • Filtr poprzedzający elektrozawór. W celu zapewnienia prawidłowej pracy elektrozaworu producenci zalecają ich ochronę poprzez zastosowanie przed elektrozaworem odpowiedniego  filtra. Warto porównać jaki filtr jest wymagany dla konkretnego elektrozaworu np. zalecany filtr o wielkości oczka 50 (297 µm). Parametr ten jest dość ważny z punktu widzenia późniejszego użytkowania ponieważ filtr o dużej gęstości będzie miał tendencję do częstszego „zapychania” się co oznacza konieczność częstszego czyszczenia.
  • Napięcie sterowania elektrozaworu, z szczególnym uwzględnieniem minimalnego napięcia pracy. Jest to szczególnie ważne w obszarach w których występują duże wahania wartości napięcia. Może okazać się, że napięcie w sieci zasilającej osiągnie na tyle niską wartość że elektrozawór nie będzie w stanie prawidłowo pracować.
  • Rodzaj sterowania elektrozaworu. Rozróżniamy elektrozawory sterowane:
    • napięciowo (otwarty lub zamknięty prze podanie napięcia np. 12, 24 lub 230 V)
    • sygnałem analogowym – napięciowo 0-10 V, lub prądowo 4-20 mA
    • protokołem komunikacyjnym np. Modbus RS-485, Profibus itp.

W związku z tym, należy zastanowić się i wybrać najlepiej nadający się do Twoich potrzeb rodzaj sterowania elektrozaworu. Ale na koniec zostawiłem jeszcze jeden dość ważny, jeśli nie najważniejszy parametr. W uproszczeniu każdy elektrozawór ma dwa stany sterowania:

  1. beznapięciowy (z elektrozaworu odłączone jest napięcie)
  2. napięciowy (do elektrozaworu podłączone jest napięcie)

W zależności od powyższych stanów elektrozawór odłączony od zasilania może być:

  • NO – normalnie otwarty,
  • NC – normalnie zamknięty,
  • w takim stanie w jakim zostało od zaworu odłączone zasilanie.

Zapewne mało kto przypuszczał, że świadomy dobór elektrozaworu jest aż tak skomplikowany. W rzeczywistości wybór elektrozaworu markowych producentów można znacznie uprościć i ograniczyć do: wyboru zaworów do wody pitnej, rodzaju przyłączy i wartości przepływu, oraz rodzaju sterowania więc powstaje pytanie po co wypisałem aż tak dużo różnych parametrów?

Odpowiedź jest prosta. Jestem elektrykiem i kilka miesięcy temu sam nie miałem pojęcia, że dobór elektrozaworu jest aż tak trudny. Szukając rozwiązania do swojego domu odwiedziłem kilka popularnych sklepów wpisałem w Internecie frazę elektrozawór i wybrałem rodzaj przyłączy hydraulicznych. Otrzymałem długą listę różnych elektrozaworów w bardzo przystępnych cenach, ale zacząłem je porównywać i mozolnie szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Dzięki temu zdobywałem cenną wiedzę co pozwalało mi podejmować świadome decyzje i zawężać wybór. Ostatecznie zdecydowałem się na kompromis i do swojego domu wybrałem dobre, trwałe, ale ekonomiczne rozwiązanie (ze względu na ceny nie wybrałem najlepszego, ale i najdroższego rozwiązania).

Na tym nie koniec tematów związanych z elektrozaworem, bo powinniśmy zastanowić się jaki typ wybrać do systemu przeciwzalaniowego?

Czy do systemu przeciwzalaniowego lepszy jest elektrozawór typu NO, czy NC?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi bo każda ma swoje konsekwencje. Tu każdy inwestor musi przeanalizować sytuację i podjąć decyzję której skutki będą ponosić wszyscy domownicy. O co chodzi? Elektrozawór nie będzie prawidłowo działał bez „prądu” a jego działanie ma wpływ na instalacje wodną więc decyzja, którą należy podjąć jest ważna i może mieć poważne skutki dla mieszkańców. Aby to lepiej wyjaśnić musimy przeanalizować kilka przypadków:

  • nie występuje zalanie, ale jest brak „prądu”,
  • występuje zalanie i jest brak „prądu”,
  • występuje zalanie i jest „prąd”.

Mam świadomość, że powyższe hasła niewiele mówią, wiec szerzej opiszę te zagadnienia.

Występuje zalanie i jest „prąd”

Z punktu widzenia automatyki to normalna sytuacja na którą jest projektowany system przeciwzalaniowy więc, gdy wystąpi zalanie (czujnik zalania wykryje wodę) to elektrozawór odcina dopływ wody do budynku. Po ustąpieniu zalania w zależności od wykonania systemu przeciwzalaniowego elektrozawór może samoczynnie włączyć dopływ wody do budynku, lub dopływ wody może być przywrócony dopiero po interwencji człowieka np. naciśniecie przycisku, lub świadome kliknięcie w aplikacji.

Występuje zalanie i jest brak „prądu”

Jeśli do systemu przeciwzalaniowego wybrany został elektrozawór typu NC to w przypadku braku napięcia („brak prądu”) elektrozawór samoczynnie się zamyka przez co odcina dopływ wody do budynku. Gdy w tym czasie zostanie np. uszkodzona rura wodna to po powrocie zasilania jeśli czujnik zalania jest suchy elektrozawór otworzy dopływ wody do budynku, ale od razu gdy tylko czujnik zalania wykryje wodę to dopływ wody zostanie odcięty. Dalsze działanie systemu zależy od tego, w jaki sposób został zaprojektowany.

Ale, gdy zamontowany jest elektrozawór typu NO, to w przypadku braku napięcia elektrozawór jest otwarty i nie ma żadnej kontroli nad płynącą do budynku wodą. Jeśli w tym czasie wystąpi zalanie to woda będzie się lała do czasu, powrotu zasilania („prądu”).

Nie występuje zalanie, ale jest brak „prądu”

Jeśli jest zamontowany elektrozawór typu NC (normalnie zamknięty) to w przypadku braku zasilania elektrozawór samoczynnie się zamyka co daje duży poziom bezpieczeństwa przeciwzalaniowego od strony wody z sieci wodociągowej, ale do czasu powrotu zasilania domownicy są pozbawieni dostępu do bieżącej wody.

Nie ma rozwiązania idealnego. Każde ma wady i zalety.

Jaki elektrozawór do systemu przeciwzalaniowego wybrać – podsumowanie

Jaki elektrozawór do systemu przeciwzalaniowego wybrać? Tu każdy musi samodzielnie podjąć decyzje. Jeśli zdecydujesz się na elektrozawór typu NC (beznapięciowo zamknięty) minimalizujesz ryzyko wystąpienia zalania, ale musisz pamiętać, że taki elektrozawór ciągle pobiera energię elektryczną (ile watów pobiera elektrozawór? Wszystko zależy od konkretnego modelu) i w przypadku braku zasilania jesteś również pozbawiony dostępu do bieżącej wody. Aby tego uniknąć elektrozawór wraz z systemem przeciwzalaniowym może być podłączony do odpowiednio dobranego systemu zasilania awaryjnego np. UPS-a. Ale UPS też nie jest idealnym rozwiązaniem ponieważ podnosi koszty systemu, ciągle zużywa energię elektryczną na swoje potrzeby (ma określoną sprawność) i co jakiś czas konieczna jest wymiana akumulatorów.

Dodatkowo pojawia się pytanie jakiej pojemności UPS wybrać? Dobierając pojemność UPS-a należy brać pod uwagę moc całego systemu przeciwzalaniowego i określić przez jaki czas UPS ma zapewnić podtrzymanie zasilania. Zagadnienia doboru UPS-a nie będę tu omawiał a zainteresowane osoby odsyłam do artykułu: UPS do domku, czyli awaryjne zasilanie rolet i pieca CO.

Ale UPS to nie jest jedyne rozwiązanie. Część instalatorów wykonuje bypass elektrozaworu w postaci obejścia z użyciem ręcznego zaworu wody a należy wspomnieć, że niektóre modele elektrozaworów mają również możliwość ręcznej zmiany stanu (otwarty – zamknięty np. Belimo LR24A-SZ). Niestety ręczne sterowanie poza prostotą i niezawodnością działania ma również poważną wadę jaką jest człowiek. Praktyka pokazuje, że systemy przeciwzalaniowe z możliwością ręcznego sterowania po jakimś czasie nie spełniają swojego zadania ponieważ prędzej, czy później ktoś otworzy i już nikt nie zamknie zaworu ręcznego który jest obejściem elektrozaworu. Więc mimo, że automatyka systemu przeciwzalaniowego działa prawidłowo, to w momencie wystąpienia zalania woda do budynku płynie poprzez otwarty zawór ręczny, lub poprzez otwarty elektrozawór ustawiony w ręczy tryb sterowania.

System przeciwzalaniowy - bypass elektrozaworu odcinającego dopływ wody do budynku

Obiecałem wrócić do tematu automatycznego uruchamiania się elekrtozaworu. Pytanie:

Jak wykonać automatyczne, okresowe testy elektrozaworu?

Okresowe załączanie elektrozaworu z częstotliwością określoną przez producenta z elektrycznego punktu widzenia nie stanowi żadnego problemu. W zależności od rodzaju elektrozaworu o rodzaju automatyki można albo tak jak u mnie wykorzystać możliwości jakie daje sterownik, albo równolegle do styków sterownika podłączyć zegar sterujący, który z odpowiednią częstotliwością będzie załączał i wyłączał elektrozawór (w przypadku elektrozaworów sterowanych z 230 V AC ważne, aby zasilanie było wykonane z tej samej fazy).

System przeciwzalaniowy - schemat sterowania elektrozaworem

Czy system przeciwzalaniowy musi mieć elektrozawór?

Nie, nie musi. System przeciwzalaniowy może pełnić jedynie funkcję sygnalizacyjną i w przypadku wykrycia zalania uruchomić sygnalizację świetlną, dźwiękową lub wysłać zdalne powiadomienia. W takim przypadku nie jest potrzebny ani elektrozawór, ani pompa.

Ale dość już o elektrozaworach. Zastanówmy się w jaki sposób automatycznie usunąć z budynku wodę, jeśli już wdarła się do wnętrza budynku?

Jaką pompę wybrać do systemu przeciwzalaniowego?

W tym artykule koncentruję się na instalacji elektrycznej więc nie będę szczegółowo omawiał dobru pompy i wykonania instalacji hydraulicznej za pomocą której woda będzie usuwana. Zagadnienie pomp omówię w dużym skrócie a po szczegóły odsyłam do sklepów, które specjalizują się w doborze i sprzedaży pomp. Wybór pompy uzależniony jest od kilku kwestii:

W jakim miejscu będzie zamontowana pompa?

W domowych warunkach, w których podłoga nie jest specjalnie wyprofilowana i nie ma specjalnie zlokalizowanych zlewni nie ma możliwości wypompowania wody do sucha. W zależności od modelu pompy zawsze zostanie pewna ilość wody np. kilka centymetrów więc jeśli pompa ma skutecznie usuwać wodę np. z piwnicy czerpnia pompy powinna być umieszczona w jakimś zagłębieniu np. osadzonym w posadzce pojemniku jakim może być większe wiadro. Niezależnie od wyboru rodzaju pompy i jej umiejscowienia musimy zastanowić się:

Jakiej wydajności pompę wybrać?

Dobierając pompę musimy określić:

  • jakiej ilości wody się spodziewamy?
  • Czy i jakiego dopływu wody się spodziewamy?
  • W jakim czasie woda powinna zostać usunięta?
  • Gdzie woda będzie wypompowywana?

Jeśli wystąpi zalanie i sprawny system przeciwzalaniowy załączy pompę to realnie pompa powinna zacząć pracę, gdy poziom wody będzie wystarczająco wysoki, aby pompa mogła bezpiecznie pracować. Jeśli zalanie wystąpiło na skutek pękniętej rury i elektrozawór odłączył dopływ wody to nie ma dalszego dopływu i jej ilość powinna być niewielka. Ale jeśli przyczyną zalania jest woda przedostająca się do budynku z zewnątrz np. lokalne podtopienie a woda przedostaje się przez zamknięte drzwi, to trzeba się liczyć z tym, że zanim załączy się pompa woda musi osiągnąć pewien minimalny poziom, a uwzględniając powierzchnię piwnicy może okazać się że ilość zgromadzonej wody jest znacząca (temat zabezpieczenia domu przed powodzią opisałem w artykule: W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?). Po uruchomieniu pompy dzieją się dwie rzeczy. Pompa zaczyna wodę wypompowywać, ale do budynku nadal może z zewnątrz napływać woda. I tu mamy przynajmniej trzy warianty:

  1. pompa usuwa więcej wody niż napływa do budynku – poziom wody wewnątrz budynku będzie się obniżał,
  2. pompa usuwa tyle wody ile napływ do budynku – poziom wody wewnątrz budynku utrzymuje się na stałym poziomie,
  3. pompa usuwa mniej wody niż napływa do budynku – poziom wody wewnątrz budynku będzie się podnosił.

W związku z powyższym uważam, że lepiej wybrać pompę o większej wydajności, która szybko usunie wodę po czym wyłączy się i będzie oczekiwać, aż woda powtórnie osiągnie poziom przy którym pompa ma się załączyć. Kwestią, której tu nie będę poruszał jest dobór pompy z3 względu na zanieczyszczenia jakie są w wodzie. W uproszczeniu mamy pompy do wody czystej, lub do wody brudnej.

Ale na realną sprawność pompy (przy założeniu że zasysanie wody odbywa się bez dodatkowych oporów np. zabrudzeń) duży wpływ ma rura za pomocą której woda jest wypompowywana. Chodzi o długość i średnice wewnętrzną rury a w szczególności wysokość na jaką słup wody za pompą jest przez pompę podnoszony. Po prostu pompa musi mieć wystarczająco dużo mocy, aby wodę zassać a następnie pokonując opory tłoczenia skutecznie wylać na zewnątrz. Jeśli opory ssania, lub tłoczenia będą zbyt duże, pompa będzie działać, ale ilość wypompowywanej wody może być znikoma w porównaniu z jej parametrami znamionowymi.

Wykonując system przeciwzalaniowy przestrzegam przed wypompowywaniem wody do systemu kanalizacyjnego. Dlaczego? Ponieważ w momencie wystąpienia lokalnych podtopień rury kanalizacyjne są pełne wody wiec dodatkowe wtłaczanie wody bardzo łatwo może doprowadzić do lokalnego wzrostu poziomu wody w pionach co może spowodować wybijanie wody z systemu kanalizacyjnego nawet na wyższych piętrach. I tu dochodzimy do tematu:

Cofki z kanalizacji a system przeciwzalaniowy

Aby zapobiec cofaniu się wody z systemu kanalizacyjnego można na rurach zamontować automatyczne zasuwy burzowe. Dzięki temu zasuwa samoczynnie zamknie się, gdy woda będzie się cofać systemem kanalizacyjnym, a dodatkowo użytkownik może samodzielnie, ręcznie zamknąć zasuwę odcinając np. zlew od kanalizacji.

Zasuwa burzowa zapobiegająca cofaniu się wody w systemach kanalizacyjnych

Omówiłem już większość zagadnień związanych z systemem przeciwzalaniowym, ale warto, aby informacja o wystąpieniu zalania została zdalnie przekazana np. na smartfon właściciela. Pytanie

System przeciwzalaniowy – jak wykonać zdalne powiadomienie?

Możliwości wykonania zdalnej sygnalizacji zalania jest kilka a ponieważ to zagadnienie szczegółowo opisałem w innym artykule nie będę tu powielał opisów tylko zainteresowane osoby odeślę do artykułu: Jak wykonać sygnalizację np. uszkodzenia ogranicznika przepięć lub zadziałanie czujnika zalania?

Jak wykonać zdalną sygnalizację uruchomienia systemu przeciwzalaniowego?

Ale, nie powiedziałem jeszcze jaka jest największa wada systemu przeciwzalaniowego, bo system przeciwzalaniowy też ma wady a tą jest konieczność dostarczenia zasilania.

System przeciwzalaniowy – co w przypadku braku zasilania od strony energetyki?

Przypominam, jeśli zamontowany został elektrozawór typu NC (normalnie zamknięty) to w przypadku braku zasilania (nawet jeśli czujniki nie wykrywają zalania) dopływ wody bieżącej do budynku zostanie odcięty. Jeśli jest brak zasilania systemu przeciwzalaniowego i na dopływie wody zamontowany został elektrozawór typu NO (normalnie otwarty) to nawet jak wystąpi zalanie czujniki go nie wykryją i automatyka nic nie wykona. Automatyka zareaguje dopiero gdy wróci zasilanie, ale wówczas mogą już być znaczne straty, a nawet jeśli rozdzielnica elektryczna umieszczona jest w piwnicy poziom wody może być na tyle wysoki, że woda może mieć kontakt z elementami znajdującymi się pod napięciem co zagraża ludziom, którzy mogą mieć kontakt z wodą, lub przewodzącymi prąd elementami zanurzonymi w wodzie np. metalowa poręcz.

Pamiętaj, że nawet w rejonach gdzie wyłączenia prądu należą do rzadkości w przypadku lokalnych powodzi „zakład energetyczny” odłącza zasilanie od zalanych terenów. Co wówczas dzieje się z Twoim systemem przeciwzalaniowym? Jeśli system ma działać, trzeba zapewnić mu zasilanie rezerwowe a ponieważ temat awaryjnego zasilania szczegółowo opisałem w dwóch poradnikach zainteresowane osoby odsyłam do ich lektury. Sugeruję rozpocząć od materiału w którym opisałem wyzwania i rodzaje awaryjnego zasilania: Blackout, czyli jak przygotować się na brak prądu? PORADNIK

Jak wykonać rezerwowe zasilanie systemu przeciwzalaniowego?

Ale jeśli nie masz ochoty się „doktoryzować” i chcesz tylko szybko wykonać lokalne awaryjne zasilenie systemu przeciwzalaniowego warto rozważyć użycie UPS-a. Tylko, że tu również nie jest tak prosto i właściwy dobór UPS-a zależy od kilku zagadnień, które krótko opisałem w artykule: UPS do domku, czyli awaryjne zasilanie rolet i pieca CO.

Jaki UPS do systemu przeciwzalaniowego?

Dość tych wywodów i czas pokazać w jaki sposób wykonałem system przeciwzalaniowy w swoim domu.

System przeciwzalaniowy – przykład wykonania

Zapewne większość osób po zapoznaniu się z opisanymi powyżej zagadnieniami zastanawia się, czy tak naprawdę system przeciwzalaniowy jest Wam potrzebny i ile pieniędzy warto na niego wydać? Dobrze rozumiem podobne rozterki bo sam je miałem a podczas remontu, lub budowy pieniędzy nigdy nie jest zbyt wiele i przeważnie na różne rzeczy zaczyna brakować. Jednak zdecydowałem się ponieść koszty i w swoim domu założyć automatyczny system przeciwzalaniowy (całe szczęście bo już zadziałał, ale o tym w dalszej części). Jak już wspominałem starałem się świadomie wybrać rozwiązania dobre technicznie i uzasadnione ekonomicznie a nie te, które mi się marzyły przeglądając dane katalogowe (niestety ceny jak dla mnie były zaporowe). Do siebie wybrałem:

  • 1 szt – Filtr do wody pitnej FF06-1AA 1″ 100 mikronów z opłukiwaniem Resideo i dołożyłem do niego nierdzewne kolanko nyplowe gw/gz 1/4 cala i nierdzewne złącze gz 1/4 cala z króćcem na wąż 8 mm
  • 1 szt – Zawór elektromagnetyczny NO, 1″ EV221BW, nr kat 132U2201, 5 m³/h, EPDM Danfoss
  • 1 szt – Cewka elektromagnetyczna 11 W 230 V AC, BB230AS, nr kat 018F7351, styki płaskie DIN, Danfoss
  • 1 szt – Wtyk przewodowy nr kat 042N1256 do cewki styki płaskie Danfoss
  • 1 szt – Dopuszkowy ogranicznik przepięć Typ T3 z sygnalizacją akustyczną uszkodzenia warystora 7P.36.8.275.2003 Finder
  • 1 szt – Sterownik włącz/wyłącz switchBox DIN 230 V AC 16 A bezprzewodową komunikacją za pośrednictwem Wi-Fi Blebox
  • 5 szt – Czujnik zalania z sygnalizacją akustyczną floodSensor i komunikacją przewodową i bezprzewodową za pośrednictwem Wi-Fi Blebox
  • 1 szt – Zasilacz impulsowy modułowy 25 W 24 V DC 110‑240 V AC 78.25.1.230.2400 Finder

Nie podaję cen, bo te się dość szybko zmieniają, za to podaję parametry i numery katalogowe więc każdy sam może sprawdzić ile taki system będzie go kosztował. Dlaczego wybrałem akurat te produkty? Kierowałem się parametrami technicznymi i jakością ponieważ niezawodne działanie systemu przeciwzalaniowego jest dla mnie ważne i na nim nie zamierzam oszczędzać.

Z systemem przeciwzalaniowym jest podobnie jak z ubezpieczeniem. Ponosimy koszty i opłacamy ubezpieczenie z nadzieją, że nie będzie nam nigdy potrzebne, ale gdy coś się zdarzy liczymy na to, że z ubezpieczenia dostaniemy odszkodowanie. Podobnie w tym przypadku. Montując system przeciwzalaniowy mam nadzieję, że nigdy nie zajdzie konieczność jego zadziałania, ale jeśli już (nawet za kilka lat) wydarzy się zalanie oczekuję, że system przeciwzalaniowy zadziała niezawodnie i odłączy dopływ wody do mojego domu przez co uniknę kosztów nieprzewidzianego remontu które zapewne byłyby większe od kosztów jakie poniosłem w związku z montażem systemu przeciwzalaniowego.

Uprzedzając pytania związane z poniższymi zdjęciami przypominam, że nie jestem hydraulikiem, wiec montaż elektrozaworu i filtra zleciłem fachowcowi i mam nadzieję, że wykonał to prawidłowo.

System przeciwzalaniowy - elektrozawór wraz z filtrem wstępnymDziś już wiem, że w instalacji hydraulicznej powinienem mieć jeszcze reduktor ciśnienia, ale w momencie montażu nikt mi o tym nie powiedział a sam nie miałem wówczas tej wiedzy wiec reduktor ciśnienia zapewne zostanie zamontowany przy najbliższej okazji. Wracając do systemu przeciwzalaniowego, byłem ogromnie zaskoczony jak po kilku tygodniach filtr siatkowy poprzedzający elektrozawór zatrzymał sporej wielkości zabrudzenia, które wraz z wodą miejską przedostały się przez licznik wody i osiadły na siatce filtrującej.

Wodny filtr wstępny skutecznie zatrzymuje cząstki stałe unoszące się w wodzie

W swoim domu po namyśle zdecydowałem się na elektrozawór typu NO (normalnie otwarty), ponieważ najważniejsze obwody elektryczne (w tym system przeciwzalaniowy) wyodrębniam na osobny obwód, który będzie miał niezależne rezerwowe zasilanie więc ryzyko wystąpienia zalania w momencie gdy nie będzie „prądu” oceniam na bardzo małe przez co wolę dać elektrozawór NO (normalnie otwarty) niż wybierać elektrozawór NC (normalnie zamknięty) i robić do niego obejście na wypadek braku zasilania.

Dodatkowo elektrozawór typu NC w normalnej sytuacji non stop będzie pobierał energię elektryczną np. 11 W * 24 h =  264 W/dobę co w przeciętnym 30 dniowym miesiącu daje zużycie na poziomie 7 920 W więc w skali roku otrzymam 96 360 W, czyli 96 kW co jest już zauważalne na rocznym rachunku za „prąd” w kwocie około 100 zł.

System przeciwzalaniowy - elektrozawór Danfoss typu NO odcinający dopływ wody do budynku

Patrząc od strony zasilania, cewka elektrozaworu jest chroniona przez ogranicznik przepięć T3. Wiele osób zapyta po co? W tym miejscu ogranicznik przepięć jest celowo zamontowany i jego zadaniem nie jest chronienie cewki, lecz ochrona instalacji elektrycznej wewnątrz domu przed przepięciami łączeniowymi jakie indukują się podczas rozłączania elektrozaworu. Przypominam, że każda cewka w momencie odłączenia zasilania generuje przepięcie, które należy zneutralizować. Ponieważ w domu mam sporo elektroniki więc zdecydowałem się „dmuchać na zimne” i wolałem dodatkowo dołożyć dobry ogranicznik przepięć niż po jakimś czasie narzekać na uszkodzona elektroniki w różnych domowych urządzeniach.

System przeciwzalaniowy - ogranicznik przepięć T3 Finder do ochrony cewki elektrozaworu

Przy tej okazji osoby zainteresowane rozwinięciem tematu przepięć odsyłam do poradnika: Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć? Poradnik – Zasilanie.

Wracając do systemu przeciwzalaniowego. Włączeniem, lub wyłączeniem elektrozaworu w przypadku wykrycia zalania, a także regularnym codziennym załączaniem i wyłączaniem elektrozaworu zgodnie z wymogami producenta u mnie steruje switchBox DIN (ustawiłem w nim harmonogram, aby raz na dobę na 1 sekundę załączył elektrozawór), który akurat w moim przypadku jest częścią bardziej zaawansowanej automatyki związanej z ogrzewaniem (co opiszę w innym opracowaniu), wiec większości osób sterowanie elektrozaworem lepiej będzie wykonać na sterowniku posiadającym te same możliwości, ale montowanym w puszce np. switchBox.

SwitchBox DIN Blebox - sterownik elektrozaworu systemu przeciwzalaniowego

I oczywiście czujniki zalania floodSensor zasilane z 24 V impulsowego zasilacza. U mnie czujniki zalania w ilości 5 szt (kotłownia, pod zlewem w piwnicy, łazience, kuchni i drugiej łazience) a w przyszłości może jeszcze dwa dołożę.

System przeciwzalaniowy - inteligentny czujnik zalania floodsensor Blebox

Wcześniej wspomniałem, że na moje szczęście założyłem czujniki zalania i automatyczne odcięcie wody do budynku. Remontuję obecnie dom i jak to przy gruntownym remoncie, wielu fachowców coś robi, różne nieprzewidziane sytuacje się zdarzają a tu nagle poruszenie i kilku majstrów pyta, czy coś robiłem bo wody nie ma. Sprawdzam, a tu elektrozawór odłączył dopływ wody. I całe szczęście bo jedna osoba postawiła dużą balię do napełnienia, lekko odkręciła kran i wyszła na „dymka”. Dymek zajął więcej czasu, albo balia szybciej się napełniła (nie ważne). Ważne, że woda zaczęła się przelewać i zapewne by tak się lała zalewając inne pomieszczenia gdyby czujnik zalania nie zareagował i nie odciął dopływu wody. Druga sytuacja która u mnie się przytrafiła to wyciek z wężyka doprowadzającego wodę do spłuczki. Cóż, wężyk miał już kilka lat i pewnej nocy pękł. Oczywiście metalowy oplot uniemożliwił rozerwanie wężyka, ale wyciek wody był na tyle duży, że został wykryty przez czujnik zalania i dopływ wody został skutecznie zatrzymany a ja otrzymałem odpowiednie powiadomienia na zwój telefon i komputer. 

Warto podkreślić, że osoby, które tak jak ja wybierają sterowniki Blebox w cenie sterownika mają sporo możliwości sterowania np. elektrozaworem.

Jak sterować urządzeniami Blebox?

U mnie skoro już elektrozawór sterowany jest za pomocą switchBox DIN to możliwość jego zdalnego załączenia, lub wyłączenia wykorzystuję również przy różnych drobnych pracach hydraulicznych, które każdy powinien wykonywać we własnym zakresie a które wymagają odcięcia dopływu wody do budynku np. czyszczenie filtrów, wymiana uszczelki zaworu, lub kranu itp. 

Z perspektywy czasu dostrzegam jeden błąd jaki popełniłem w trakcie remontu łazienki. Powinienem przygotować oprzewodowanie i zamontować czujnik zalania wewnątrz zabudowy spłuczki muszli klozetowej. Niestety obecnie nie mam jak zamontować tam czujnika zalania i w dolnej części wykonanej zabudowy nie mam otworu przelewowego przez który w razie wystąpienia zalania woda może dotrzeć do czujnika zalania. Ale przy najbliższej okazji (np. remont przedpokoju dokonam stosownych przeróbek). Zagadnienie szerzej opisałem w artykule: Jak zrobić praktyczną instalacje elektryczną w łazience?

Jeden komentarz

  1. Adamzk

    24 lutego 2025 o 11:26

    Polecam Polską firmę Proxima, posiadam ich system i jestem bardzo zadowolony. Zawór jest sterowany radiowo i przewodowo, najmniejszy zasilacz z podtrzymaniem napięcia od centrali alarmowej zapewnia kilkanaście godzin pracy w wypadku braku napięcia w sieci.

    https:/ /www.proxima.pl/kategoria-produktu/zawory-i-systemy-antyzalaniowe/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Magazyn energii w domu, czy to się opłaca?

Dlaczego wokół magazynów energii panuje „zmowa milczenia”? …