Strona główna Aktualności Mateusz – jak wejść do budynku i podejść uziemieniem do rozdzielni?

Mateusz – jak wejść do budynku i podejść uziemieniem do rozdzielni?

0
15,843
szyna wyrównania potencjałów

Mam pytanie odnośnie uziemienia ochronnego. Jak wejść do budynku i podejść uziemieniem do rozdzielni?

Pytanie

Mam pytanie odnośnie uziemienia ochronnego. Męczy mnie taka kwestia. Mam zrobione uziemienie ochronne, powiedzmy, że jest to uziemienie pionowe składające się z dwóch szpilek, każda na 3 metry połączone bednarką. Z jednego końca mojego uziemienia wychodzę bednarką pionowo w stronę ściny budynku, na ścianie montuje skrzynkę kontrolną i teraz jak wejść do budynku i podejść uziemieniem do rozdzielni? Od skrzynki kontrolnej puścić LgY do rozdzielnicy w domu czy do rozdzielnicy podjechać bednarką? Jak to powinno być zrobione zgodnie z sztuką elektryczną?

Proszę o pomoc.

Mateusz

Odpowiedź

Proponuję zacząć od odpowiedzi na pytania:

  • Co będzie podłączone do głównej szyny wyrównania potencjałów?
  • Gdzie będzie umieszczona główna szyna wyrównania potencjałów?

Szyna wyrównania potencjałów

Należy pamiętać, że nie każda szyna wyrównania potencjałów nadaje się do montażu na zewnątrz budynku.

Są specjalne szyny wyrównania potencjałów przeznaczone do montażu zewnętrznego, w których obudowa jest odporna na działanie warunków atmosferycznych w szczególności promieniowania UV, a elementy łączące są wykonane z stali nierdzewnej.

Przykładem może być OBO Betterman szyna wyrównawcza 7x25mm2 + 1x10mm + 1x płaskownik 1809 A 5015111.

Szyna wyrównania potencjałów OBO Betterman 7x25mm2 + 1x10mm + 1x płaskownik 1809 A 5015111

Warto sprawdzić jaką wartość prądu udarowego jest w stanie odprowadzić wybrana przez Pana szyna wyrównania potencjałów. Producenci którzy dbają o jakość swoich wyrobów podają takie informacje. Szyna o której wspomniałem powyżej ma podane na stronie producenta: Zdolne do przewodzenia prądu piorunowego 100 kA (10/350)

Co będzie podłączone do szyny wyrównania potencjałów?

Zakładam, że rozmawiamy o domku jednorodzinnym, a nie o budynku koło którego jest warsztat z maszynami pobierającymi duże ilości energii elektrycznej.

Jeśli w instalacji będzie podłączony ogranicznik przepięć T1 (potocznie lecz błędnie nazywany B), należy sprawdzić w instrukcji producenta jaki minimalny przekrój przewodu jest dopuszczony do podłączenia ogranicznika przepięć. Najczęściej jest to minimalny przekrój 16 mm2.

Zmieniając materiał np. z miedzi na stal (bednarka) należy uwzględnić zmiany rezystancji i odpowiednio dobrać przekroje.

W przypadku gdy obiekt ma zewnętrzną instalacje odgromową, to minimalne wymiary przewodów do łączenia różnych szyn wyrównawczych, lub do łączenia szyn wyrównawczych z uziomem są następujące:

Klasa LPS Materiał Przekrój poprzeczny
I do IV Miedź 14 mm2
Aluminium 22 mm2
Stal 50 mm2

Na podstawie: EN 62305-3:2006

Szyna wyrównania potencjałów w praktyce

Z uziemienia do głównej szyny wyrównania potencjałów najczęściej podchodzi się bednarką bez dodatkowych złącz kontrolnych. Na czas wykonywania pomiarów, rozłącza się bednarkę od głównej szyny wyrównania potencjałów.

Ze względu na łatwość układania, od szyny wyrównania potencjałów do rozdzielnicy elektrycznej rozprowadza się linkę o przekroju 16 mm2. Inne połączenia wyrównawcze dokonuje się przekrojem przewodów, które podane są w projekcie. Należy pamiętać o odpowiednim zakończeniu linki (tulejka, praska)…

Normy szczegółowo określają minimalne średnice przewodów jakimi należy dokonać poszczególnych połączeń. W przypadku liczników znajdujących się na poszczególnych instalacjach np. gaz, woda, normy określają jak należy dobrać odpowiedni iskiernik, lub jak jak podłączyć taki element na liczniku wody, gazu lub zaworze.

Połączenia lokalnej szyny wyrównania potencjałów z główną szyną wyrównania potencjałów należy dokonać przewodem miedzianym o minimalnym przekroju 16 mm2.

Czemu aż taka średnica przewodu? Przecież główne zasilanie do budynku mam tylko 6 mm2.

Pamiętasz co omawiałem przy ogranicznikach przepięć? Przypomnij sobie jakie wartości prądów mogą być odprowadzane przez ogranicznik przepięć do uziemienia.

Zagadnienia związane z połączeniami wyrównawczymi są szczegółowo opisane w Polskich Normach.

W przypadku, gdy przejście z bednarki na linkę chce Pan dokonać w złączu znajdującym się na zewnątrz budynku, warto rozważyć użycie zacisku uziemiający do przewodów i płaskowników 5043107 OBO Betterman.

Zacisk uziemiający do przewodów i płaskowników 939 5043107 OBO Betterman

Proszę zwrócić uwagę, że wszędzie podaje się minimalne przekroje.

Nie jest błędem doprowadzenie bednarki o odpowiednim minimalnym przekroju do samej rozdzielnicy i podłączeniu do lokalnej szyny wyrównania potencjałów. Można również bednarkę doprowadzić do kilku lokalnych szyn wyrównania potencjałów. Ważna jest odpowiednio mała rezystancja oraz minimalne przekroje 🙂

Może się przydać

Powyższe informacje są opisane w poniższych poradnikach:

Jak zrobić uziemienie?

Ile za elektryka, czyli za co płacisz elektrykowi?

Przypominam, każdą instalację (nawet uziemienie) powinno się wykonywać zgodnie z projektem wykonanym przez osobę posiadającą wiedzę i stosowne uprawnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × = 45

Zobacz także

Jak zrobić praktyczną instalacje elektryczną w łazience?

Instalacja elektryczna w łazience to nic trudnego, o ile jest dobrze przemyślana…