Strona główna Aktualności Jak dobrać akumulator do PV i czy taki zakup się opłaca?

Jak dobrać akumulator do PV i czy taki zakup się opłaca?

0
999

Ile kosztuje magazyn energii i czy zwrot z inwestycji jakim jest akumulator do PV może się opłacać?

Obecnie, ciężko jest uczciwie wykazać, że zwróci się zakup akumulatora do PV, ale sytuacja może ulec zmianie, gdy zaczną obowiązywać Prosumentów taryfy dynamiczne w których posiadacz fotowoltaiki będzie rozliczany na podstawie giełdowej ceny energii, która o ile wierzyć w doniesienia medialne ma ulegać zmianie co 15 minut. Taryfy dynamiczne miały zacząć obowiązywać od lipca 2024 r., ale już wiadomo, że projekt ma opóźnienia i obecnie eksperci jako realny termin dynamicznego rozliczania cen energii dla Prosumenta podają 2025 r.

Czy do każdej instalacji PV można założyć magazyn energii?

To zależy. Wyróżniamy trzy rodzaje instalacji PV:

  • ON-Grid
  • Hybrydowa
  • OFF-Grid

Zagadnienie szerzej opisane w rozdziale „Fotowoltaika na wypadek braku prądu„. Instalacja ON-Grid nie może współpracować z akumulatorami do PV (chyba, że zrobimy dodatkową automatykę i niezależne sterowanie akumulatorem do PV, ale to temat na inny artykuł). Instalacja OFF-Grid musi współpracować z akumulatorem do PV, natomiast instalacja Hybrydowa w zależności od producenta i modelu falownika może, albo musi współpracować z akumulatorem do PV. Podsumowując jednym zdaniem: możliwość montażu akumulatora do PV zależy od konkretnego modelu zainstalowanego falownika. Jeśli rozważasz montaż akumulatora do PV warto zadać pytanie:

Jak obliczyć opłacalność akumulatora do PV?

O ile chcesz zachować gwarancję na falownik i akumulator do PV to musisz przestrzegać zaleceń producenta falownika i magazynu energii. W takim wypadku nie ma miejsca na dowolność lecz musimy się dostosować do narzuconych rozwiązań. Wybór falownika fotowoltaicznego narzuca konieczność zastosowania konkretnych współpracujących z nim akumulatorów do PV, lub na odwrót wybór magazynu energii narzuca konkretne falowniki PV (jest tu co prawda pewne rozwiązanie, ale o tym przy innej okazji). Za wszystkim jak w większości stoją pieniądze. Producenci akumulatorów i falowników nawiązali współpracę (czasami jest to w ramach jednego producenta) stworzyli parametry akumulatorów, które pasują do konkretnych falowników i oprogramowanie które musi zapewnić wzajemną bezbłędną wymianę informacji pomiędzy akumulatorem PV a falownikiem. Dodatkowo w warunkach gwarancji zastrzegają, że ich urządzenia są kompatybilne z…. Drogi użytkowniku, albo stosujesz się do wymogów producenta, albo tracisz gwarancję i działasz na własną odpowiedzialność. W związku z tym, aby rzetelnie wyliczyć możliwy zwrot z poniesionej inwestycji należy brać pod uwagę łączną kwotę falownika i akumulatorów PV wraz z osprzętem. W tym artykule nie będę poruszał tematu doboru falownika lecz skoncentruję się na akumulatorach do PV.

Większość falowników współpracuje z kilkoma seriami akumulatorów a w ramach każdej serii znajdują się akumulatory o różnej pojemności w związku z tym w dalszej części artykułu podpowiem w jaki sposób oszacować opłacalność takiego zakupu. Celowo użyłem słowa oszacować, ponieważ akumulator do PV powinien służyć przez wiele lat i nie jest możliwe przewidzieć w jaki sposób będą się kształtowały ceny energii elektrycznej i rozliczenia dokonywane pomiędzy prosumentem a dostawcą energii elektrycznej. Mówiąc otwarcie musimy przyjąć jakieś założenia a czas zweryfikuje, czy podjęliśmy słuszną decyzję? Ale zacznijmy od doboru pojemności akumulatora do PV.

Jakiej pojemności akumulator do PV dobrać?

To zależy. Należy mieć świadomość, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia robienie dużych magazynów, które pozwolą na zgromadzenie wielkich zasobów energii w celu jej późniejszego wykorzystania przez kilka dni lub miesięcy. Takie myślenie jest skazane na porażkę. Dlaczego? Na przykładzie mojej 15 kW instalacji PV podłączonej do licznika energii przeanalizujmy produkcję i zużycie w dniach, w których produkcja i zużycie energii elektrycznej były największe. Analizując poniższe wykresy zwróć uwagę na skalę i jednostki w jakich podawana jest energia elektryczna.

1 kWh = 1 000 Wh
1 MWh = 1 000 000 Wh

akumulator do PV - dobór na podstawie analizy produkcji i zużycia prądu

Ponieważ zaprezentowałem dwa ekstremalne dni, więc zobaczmy jak produkcja i zużycie rozkładają się w poszczególnych miesiącach?

akumulator do PV - dobór na podstawie miesięcznej produkcji prądu

Na podstawie przedstawionych danych wyraźnie widać, że w okresie letnim (duże nasłonecznienie) w akumulatorze do PV nie będziemy w stanie zgromadzić większości produkowanej energii w celu jej późniejszego zużycia, natomiast w okresie zimowym (słabe nasłonecznienie) akumulator do PV nie będzie miał szans w pełni naładować się z instalacji PV. W związku z tym należy zadać pytanie:

Po co montuje się akumulator do PV?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Powodów może być kilka np.

  • niezależność energetyczna w razie zaniku napięcia,
  • chęć obniżenia rachunków za energię elektryczną poprzez zwiększenie autokonsumpcji,
  • niezależność energetyczna w razie zaniku napięcia i chęć obniżenia rachunków za energię elektryczną poprzez zwiększenie autokonsumpcji.

Dlaczego dokonałem podziału na takie trzy kategorie i dlaczego trzecia jest połączeniem dwóch poprzednich? Jeżeli chcemy uzyskać niezależność energetyczną i w razie braku napięcia z sieci energetycznej czerpać prąd zgromadzony w akumulatorach do PV (połączona opcja pierwsza i trzecia), budynek musi posiadać możliwość przełączenia źródła zasilania z sieci na akumulatory (nie dotyczy instalacji OFF-Grid które zasilane są tylko z akumulatorów i nie mają połączenia z siecią energetyczną). W takim wypadku mamy do wyboru:

  • ręcznie dokonać przełączenia zasilania. Stosuje się do tego przełączniki sieć-agregat orientacyjna wartość od 100 do 1 000 zł dla prądów o wartości do 63 A.
  • Automatycznie dokonać przełączenia zasilania. Wykorzystuje się tu automatykę SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy) orientacyjna wartość od 1 500 do 10 000 zł.

Opcja ręczna kusi ceną, ale ma poważną wadę jaką jest konieczność integracji człowieka w celu dokonania przełączenia zasilania z sieci na akumulator i ponownego przełączenia z akumulatora na zasilanie sieciowe. Tej wady pozbawione są układy SZR. Jak by nie liczyć (ręczne lub automatyczne przełączanie) to są dodatkowe koszty jakie musimy uwzględnić w naszej kalkulacji zwrotu opłacalności akumulatorów do PV. Ale w przypadku, gdy chcemy tylko dzięki akumulatorom do PV obniżyć rachunki za prąd możemy nie ponosić dodatkowych kosztów automatyki, tylko wówczas w przypadku braku zasilania nie będzie można w prosty sposób wykorzystać energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach do PV. Cóż każdy sam musi podjąć decyzje, ale niezależnie od przełączenia trzeba wiedzieć jak dużą pojemność magazynu energii do PV będziemy potrzebować? 

W jaki sposób obliczać pojemność akumulatora do PV?

W sieci znajduje się wiele ogólnych informacji na ten temat doboru akumulatora do PV, ale na próżno szukać w nich szczegółów i uzasadnień. Nic dziwnego, są to w większości materiały marketingowe tworzone przez marketing na potrzeby SEO w których pełno jest ogólników i nieścisłości np.: akumulator do PV powinien mieć pojemność liczoną jako …. % mocy instalacji PV, lub powinien umożliwiać zasilenie domu przez okres jednego do trzech dni nie jest dla większości ludzi żadną informacją. W jaki sposób rzetelnie podejść do tematu doboru pojemności akumulatora do PV? Taki dobór nie jest trudny, ale wymaga zaangażowania i samodzielnego sprawdzenia w Internecie kilku informacji.

Należy zacząć od określenia omawianego wyżej zagadnienia po co potrzebny jest nam akumulator do PV? Gdy to będzie określone to przydadzą się konkretne dane. Owszem można coś założyć, ale założenia to nie to samo co konkretne sprawdzone informacje. Aby zgromadzić dane dobrze jest przez dłuższy okres (idealnie 365 dni) monitorować zużycie energii elektrycznej instalacji. W komfortowej sytuacji są osoby, które tak jak ja mają zamontowaną instalację fotowoltaiczną, zainwestowały w odpowiedni licznik i mogą równocześnie analizować produkcje i zużycie prądu a w tym autokonsumpcję.

Jak sprawdzić autokonsumpcję i opłacalność magazynu energii do PV

Dzięki temu łatwo oszacować jaki zapas energii elektrycznej ma być zmagazynowany w akumulatorach do PV. Jeśli nie masz takich możliwości i chcesz ekonomicznie zbierać dane o zużyciu energii porozmawiaj z elektrykiem, aby założył Ci dwukierunkowy licznik z protokołem Modbus dzięki któremu dane można zbierać i wizualizować w Home Assistant. Zagadnienie wraz z sposobem integracji szczegółowo zostało opisane w artykule: Jak zintegrować licznik energii z Home Assistant? Ale wróćmy do magazynów energii do PV. Obecnie o akumulatorach do PV rozmyślają głównie Prosumenci, którzy rozważają montaż fotowoltaiki z falownikiem hybrydowym, lub rozbudowę posiadanej instalacji PV o magazyn energii. Pamiętaj, każdy przypadek jest inny i nie ma uniwersalnej odpowiedzi jaka pojemność akumulatora do PV będzie dla Ciebie najlepsza. Wracając do pytania jakiej pojemności akumulator do PV wybrać najlepiej jest omówić to na przykładzie. Rozpatrzmy mój przypadek (jestem podłączony do sieci energetycznej i posiadam falownik hybrydowy do którego mogę, ale nie muszę zakładać magazyn energii). Przeanalizuj pokazane na kilku poprzednich wykresach dane. Widać, że zużycie energii elektrycznej mam mniej więcej równomiernie rozłożone w ciągu całej doby. Nic dziwnego skoro w domu elektryczny kocioł indukcyjny o mocy 10 kW (instalowałem w 2023 r) jest źródłem ciepła zarówno dla CO jak i CWU i co bardzo ważne w domu przez cały czas ktoś jest (w mojej pięcioosobowej rodzinie życie tak się ułożyło, że niektórzy domownicy pracują w nocy, inni w dzień) przez co zużycie CWU występuje w trakcie całej doby podobnie jak zużycie energii elektrycznej przez urządzenia jest mniej więcej równo rozłożony na całą dobę. Inne rozłożenie zużycia energii może występować w rodzinach które mają wyraźnie oddzielone cykle spania w nocy, a w dzień wszyscy domownicy są poza domem (praca, szkoła), ale wracając do mojego przypadku dlaczego nie wybrałem pompy ciepła lecz bardziej prądożerny kocioł indukcyjny? Wybór był przemyślany a uzasadnienie jest proste. Zainteresowane osoby odsyłam do artykułu: Dlaczego świadomie NIE WYBRAŁEM pompy ciepła? Wracając do określenie pojemności akumulatora do PV. Na podstawie zebranych danych zużycia i produkcji energii elektrycznej widać, że moja instalacja PV o mocy 15 kW w okresie zimowym nie jest w stanie wyprodukować tyle energii, aby zasilić dom i naładować akumulator. Natomiast w okresie letnim mam tak dużą nadwyżkę produkowanej energii, że nie mam szans zmagazynować jej do wykorzystania w miesiącach zimowych. Ponieważ PV mam na nowych zasadach wiec rozliczam się w systemie net-billingu w którym najkorzystniej dla mnie jest od razu zużywać wyprodukowaną energię (autokonsumpcja). Z analiz jakie wykonywałem wychodzi, że w obecnej sytuacji mimo rozliczania się w taryfie G11 w moim przypadku zakup akumulatora do PV nie ma ekonomicznego uzasadnienia, co nie oznacza, że nie kupię go w momencie, gdy zaczną mnie obowiązywać taryfy dynamiczne. I tu kończą się twarde dane a zaczynają:

Spekulacje i założenia dotyczące akumulatora do PV

Prawodawstwo w Polsce jest tak zmienne, że dalsze kalkulacje są poniekąd wróżeniem z „czarodziejskiej kuli” 😉

Czy akumulator do PV się opłaca?

Aby ocenić opłacalność akumulatora do PV muszę najpierw znać jego cenę, a żeby ją poznać muszę dobrać akumulator… Do dzieła! Na podstawie danych już teraz wiemy (aplikacja Energetyczny Kompas), że cena energii będzie zmienna w różnych godzinach a na podstawie dostępnych aplikacji wiadomo, że szczyt energetyczny w którym energia elektryczna będzie najdroższa średnio będzie trwał od 2 do 3 godzin.

Dynamiczne taryfy - jak przygotować się na różne ceny prądu? Gdzie można sprawdzić ceny prądu w taryfach dynamicznych? Gdzie sprawdzić ceny prądu w taryfach dynamicznych? Taryfy dynamiczne - w jakich godzinach trzeba oszczędzać prąd?

W związku z tym w moim przypadku montaż akumulatora do PV będzie miał za zadanie likwidację tego szczytu, czyli w pełni naładowany akumulator do PV powinien zapewnić mi w ciągu doby 3 godzinne zasilanie. Na podstawie analizy zużycia „prądu” wiem, że mój budynek jest prądożerny bo podczas załączenia kotła zużywa około 11 kW, a ponieważ częstotliwość i okres na jaki załącza się elektryczny kocioł indukcyjny zależna jest od wielu czynników jak np. temperatura zewnętrzna więc na potrzeby doboru akumulatora do PV przyjmuję zużycie na 11 kWh. Akumulator powinien zapewnić zasilanie przez okres 3 godzin wiec (3 x 11) powinienem szukać akumulatora do PV o pojemności około 33 kWh.

Pomarzyć dobra rzecz, a teraz zimny prysznic.

Jak wspomniałem mam fotowoltaiczną instalację o mocy 15 kW, ale składa się ona z dwóch instalacji na osobnych falownikach hybrydowych jeden o mocy 5 a drugi 10 kW. Falowniki które mam zainstalowane po podłączeniu akumulatorów do PV pozwalają czerpać maksymalnie tyle mocy co znamionowa moc falownika więc w moim przypadku, albo muszę zamontować akumulatory do dwóch falowników i łącznie czerpać z nich maksymalną moc 15 kW, albo montuję akumulator do większego falownika i wówczas maksymalna moc jaką mam do dyspozycji z akumulatora do PV równa jest 10 kW. Łatwo powiedzieć dwa akumulatory, ale osobne akumulatory do każdego falownika to dodatkowe koszty chociażby jednostki sterującej więc uwzględniając dostępny budżet urealniam swoje oczekiwania i zmniejszam maksymalną moc jaką mogę czerpać z akumulatora do PV w związku z tym po korekcie otrzymuję akumulator o pojemności 30 kWh i na razie nie przejmuję się czy dam rady go naładować – dam 😉

Znam oczekiwaną pojemność akumulatora do PV co dalej?

Mógłbym tu zrobić wykład na temat różnych rodzajów akumulatorów do PV, ale czy to komu potrzebne? Przecież jak wspominałem, każdy producent falownika fotowoltaicznego określa z jakimi akumulatorami współpracuje. Teraz należy zajrzeć do odpowiednich tabel i wypisać akumulatory, które możemy podłączyć do naszego falownika lub wybrać akumulator i szukać jaki falownik można do niego podłączyć? Wróćmy do akumulatora do PV bo mamy tu niespodziankę 😉

Gdzie będzie postawiony akumulator do PV?

Ograniczając teorię do minimum. Akumulator do PV jest wykonany w „jakiejś” technologii (na ten moment nie jest ważne w jakiej) i aby mógł długo i bezpiecznie pracować należy mu zorganizować optymalne warunki pracy. Jakie? Każda technologia ma trochę inne wymagania wiec nie chcę wprowadzać nikogo w błąd i odeślę do instrukcji obsługi wybranego przez Ciebie akumulatora do PV. W dobie internetu znalezienie instrukcji obsługi nie powinno stanowić większego problemu. Szukając wymogów technicznych, należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalną i minimalną temperaturę pracy, odległość liczoną po długości przewodu pomiędzy akumulatorem a falownikiem PV, gabaryty a więc wysokość, szerokość i długość akumulatora do PV, oraz wymogi producenta dotyczące ilości wolnego miejsca jakie należy zapewnić dookoła takiego magazynu energii. Informacje te pozwolą wybrać miejsce do umieszczenia domowego magazynu energii do PV. Ale na tym nie koniec. Sprawdźmy:

Czy akumulator do PV może się zapalić?

Może. Niezależnie co mówią sprzedawcy każdy akumulator (nie ważne w jakiej technologii został i jakie ma zabezpieczenia) może się zapalić i wybuchnąć. Decydując się na markowe rozwiązania znacznie ograniczamy ryzyko zapalenia się, lub wybuchu akumulatora do PV, ale nigdy nie możemy całkowicie wykluczyć takiej ewentualności. Zachęcam do obejrzenia na You-Tub filmów z pożarów magazynów energii, lub wybuchu niewielkich akumulatorów np. w hulajnogach elektrycznych. Po co? Nie po to, aby straszyć, lecz po to aby uświadomić z jakim zjawiskiem mamy do czynienia. Każda osoba decydująca się na zakup akumulatora do PV powinna mieć świadomość, że możemy jedynie zapobiegać pożarowi, bo gdy dojdzie już do zapłonu akumulatora do PV marne szanse, że sami będziemy w stanie ugasić taki pożar. Niewiele osób wie, że do pożarów nowoczesnych akumulatorów do PV należy używać specjalnych gaśnic (zwykła proszkowa niewiele pomoże) i pozostanie nam czekać na przyjazd Straży Pożarnej (tylko, czy będzie co gasić?). Dlaczego o tym piszę? Ponieważ ta wiedza każdemu pozwoliła oszacować ryzyko i podjąć decyzję gdzie umieści magazyn energii do PV. W moim przypadku podjąłem decyzję, że w przyszłości akumulator do PV umieszczę w osobnym pomieszczeniu pod zewnętrznymi schodami budynku. Pomieszczenie to nie ma połączenia z resztą budynku i aby się do niego dostać należy z zewnątrz wejść przez drewniane drzwi. Jeśli w tym pomieszczeniu nastąpi zapłon akumulatora do PV wszystko co się tam znajduje może spłonąć, ale ogień nie powinien przedostać się do budynku (poza drewnianymi drzwiami sam beton i cegły). Jeśli nastąpiłby wybuch akumulatora do PV ciśnienie wyrwie drewniane drwi i nie powinno narobić innych szkód. Tylko umieszczenie akumulatora do PV pod zewnętrznymi schodami ma swoje konsekwencje. Pomieszczenie pod schodami mam niskie 1,5 m co w znacznym stopniu ogranicza możliwość użycia niektórych akumulatorów do PV. Poza tym jak wspomniałem akumulator do PV ma swoje wymagania (mam na myśli niską temperaturę) wiec decydując się na jego montaż w tym pomieszczeniu muszę liczyć się z dodatkowymi kosztami częściowego ogrzewania tego „lokalu” 😉 Kolejne koszty to wykonanie tego ogrzewania i w przyszłości kolejne coroczne koszty eksploatacyjne związane z dostarczeniem ciepła. I znowu trzeba ponosić koszty których wysokość jest trudna do policzenia 🙁 Tyle się już napisałem, a nie podałem ciągle ile kosztuje i kiedy zwróci się akumulator do PV?

Ile kosztuje akumulator do PV?

Nie podałem konkretnej wartości, bo jeszcze nie wiem ile będzie taki akumulator kosztował? Na razie ustaliłem na podstawie w/w założeń, że w moim przypadku idealnie byłoby mieć akumulator do PV o pojemności około 30 kWh. Z dokumentacji falownika, który posiadam ustaliłem, że mogę do niego podłączyć aż 10 rodzajów akumulatorów do PV serii HVS, lub HVM.

Fronius akumulator do PV BYD HVS Do falowników Fronius pasują akumulatory do PV BYD HVM

Ponieważ podjąłem decyzję, że pomieszczenie w którym będę montował akumulatory ma wysokość 1,5 m, w związku z tym ze względu na wysokość od razu odpadły akumulatory: HVS 12,8; HVM 16,6; HVM 19,3; HVM 22,1. Dzięki temu obliczenia opłacalności się ograniczą do 6 modeli (HVS 5.1; HVS 7.7; HVS 10.2; HVM 8.3; HVM 11.0; HVM 13.8). Ponieważ akumulatory można ze sobą łączyć więc uzyskanie pojemności około 30 kWh nie stanowi na ten moment problemu, ale liczmy koszty. Każdy zestaw akumulatorów do PV, które biorę pod uwagę składa się z trzech modułów: podstawy, modułu akumulatora i „czapki” czyli modułu ładowania i zarządzania danym zestawem akumulatorów (BMS).

Jak zbudowany jest akumulator do PV?

Mając to na uwadze łatwo policzyć, że analizując akumulatory do PV o zbliżonej pojemności taniej wyjdzie kupić jeden większy niż dwa mniejsze (oszczędzamy na jednej podstawie i module sterującym).

Porównanie różnych konfiguracji akumulatorów do PVW sprzedaży dostępne jest dużo różnych falowników do których pasuje jeszcze większa ilość akumulatorów do PV (część z nich ma inne konstrukcje) wiec każdy we własnym zakresie musi zastanowić się i wybrać jaki akumulator będzie dla niego odpowiedni a następnie można sprawdzić jego cenę. Ten dobór magazynu energii do PV zbyt łatwo poszedł!

Gdzie jest haczyk?

Przysłowia mądrością narodu a jedno z nich brzmi: „każda pliszka swój ogonek chwali”. Podobnie sprzedawcy, żyją z prowizji od tego co nam sprzedadzą więc w przeważającej większości zachwalają produkt, abyśmy tylko wybrali rozwiązanie, które nam proponują (patrzą przez swoje własne korzyści i proponują to dzięki czemu mają większą wypłatę). Nie możemy zakładać, że sprzedawcy celowo wprowadzają w błąd. Znam wielu handlowców, którzy nie mają branżowego wykształcenia i w najlepszej wierze sprzedają to co mają w ofercie a całą wiedzę czerpią z kilkugodzinnego szkolenia na którym nie da się wszystkiego przedstawić i normalnym jest, że mówi się wówczas o zaletach a nie wadach danego produktu. Nie warto się spieszyć z podjęciem decyzji o zakupie magazynu energii do PV. Technologia się rozwija i realnie akumulatory do PV tanieją. Pamiętaj, że rozmawiając o akumulatorach do PV najczęściej porównywanym parametrem jest jego pojemność wyrażona w Ah, lub zmagazynowana energia użyteczna wyrażana w kWh. Porównując akumulatory do PV warto czytać to, co jest napisane małym druczkiem, aby upewnić się, że wartości które porównujemy były osiągnięte w takich samych warunkach pracy. Przykładowo producent akumulatorów, które pasują do mojego falownika w danych technicznych podaje:

Energia użytkowa po stronie DC (czyli zespołu cel baterii, warunki testowe: 100% DOD, ładowanie i rozładowanie 0,2C (C=nominalna pojemność) przy +25 oC. Energia użytkowa systemu może się różnić w zależności od marki przetwornicy.

W związku z tym, uważnie czytajmy, i porównujmy bo jak mówi inne Polskie przysłowie „mądry Polak po szkodzie”. Mając na uwadze jak wiele zależy od temperatury jaka jest w pomieszczeniu z akumulatorem do PV (tu producent podaje parametry dla +25 oC) mierzę ją od jakiegoś czasu. Dzięki temu wiem, że realnie mój akumulator będzie maił zakres temperatur otoczenia od 5 do 15 oC a wiec całe 10 do 20 oC mniej niż w warunkach testowych co zapewne przełoży się na ilość dostępnej energii elektrycznej. Czy to wszystko co trzeba wiedzieć, aby dobrać akumulator do PV? Nie, należy jeszcze zadać pytanie:

Na jak długo starczy akumulator do PV?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zapoznać się z warunkami gwarancji udzielanymi przez producenta na konkretny model akumulatora do PV. W moim przypadku analizując serię HVM w warunkach ograniczonej gwarancji wyczytałem:

1.2. Ograniczona gwarancja na produkt
BYD gwarantuje, że Produkt zachowa sześćdziesiąt procent (60%) Energii Użytkowej przez dziesięć (10) lat od daty rozpoczęcia gwarancji; z zastrzeżeniem wyłączeń i ograniczeń określonych poniżej.

Pobierz pełną treść gwarancji w PDF >>

Czyli, gdybym zdecydował się na założenie trzech magazynów energii HVM 11.0 początkowo mógłbym zgromadzić w nich założone wcześniej 33 kWh ale po 10 latach miałbym do dyspozycji jedynie 19,8 kWh. Co w takiej sytuacji? Czy w momencie zakupu powinienem przewymiarować akumulatory do PV, aby po 10 latach mieć dostępne założone 30 kWh? Mogę, ale to znowu większe koszty zakupu… Błędne koło. Ale co dalej po deklarowanym okresie gwarancji? Tego producent nie określa i może okazać się, że po 10 latach pojemność akumulatorów do PV zacznie gwałtownie spadać, lub mogą zajść procesy które spowodują, że sterujący moduł BMS w trosce o bezpieczeństwo odłączy akumulatory. Wspomnę, że u innych producentów spotkałem się z zapisami w których gwarancja udzielana jest na określoną ilość lat, lub na określoną ilość zmagazynowanej energii (najczęściej wyrażaną w MWh) co dla producenta jest łatwe do ustalenia biorąc pod uwagę, że procesem ładowania i rozładowywania steruje elektronika zawarta w module BMS najczęściej podłączona do Internetu… Ale i na tym nie koniec, bo jeszcze należy zapytać:

W jaki sposób zwróci się zakup akumulatora do PV?

Mówiąc o zwrocie z inwestycji jaką jest zakup akumulatora do PV pamiętajmy, że mówimy o przyszłości w której według zapowiedzi w różnych godzinach będziemy w różnych cenach kupować i sprzedawać energię elektryczną. W związku z tym korzystnie będzie kupować energię, gdy jest tania a sprzedawać, gdy jest droga – łatwo powiedzieć – ale szczegóły poproszę! Koniec. Prośba o szczegółowe informacje kończy dyskusje w tym temacie. Dlaczego? Obecnie nie ma nic pewnego bo rządzący nie podali jeszcze żadnych wytycznych wiec opieramy się tylko na medialnych doniesieniach, domysłach i spekulacjach. W pozwalającej się przewidzieć teorii:

  • latem w trakcje dnia w godzinach, gdy produkcja będzie największa to cena skupu prądu będzie w tych godzinach najmniejsza wiec będzie opłacało się naładować do pełna akumulatory do PV, aby zgromadzoną nadwyżkę energii jeszcze tej samej doby zużyć, lub odsprzedać (w zależności w jakich godzinach będzie się to opłacało zrobić) i dzięki temu mieć zysk wynikający z różnicy pomiędzy sprzedażą energii w momencie jej produkcji (cena najniższa) a rzeczywistą godziną sprzedaży (cena wyższa).
  • Zimą nie ma się co oszukiwać, fotowoltaika nie naładuje akumulatorów, ale analizując ceny energii będzie się opłacało naładować do pełna akumulator do PV energią zakupioną z sieci energetycznej w godzinach, gdy cena będzie najniższa i zużyciem tej energii, lub jej odsprzedażą w godzinach gdy cena sprzedaży będzie wysoka.

I nikt nas nie pyta, czy nam się to podoba. Po prostu zmuszają nas do „hazardu” 😉 Tanio kupić, drogo sprzedać i do tego przewidzieć kiedy prąd będzie tani, a kiedy drogi… Nie ma się co oszukiwać, nikt nie będzie w stanie ręcznie sterować procesem ładowania i rozładowywania akumulatorów do PV. Proces ten musi być zautomatyzowany w oparciu o nieistniejące na ten moment programy, które umożliwią śledzenie giełdowej ceny energii i na tej podstawie podejmowania decyzji o ładowaniu lub rozładowywaniu akumulatorów. Nie będę tu rozwijał tego wątku (zrobię to przy innej okazji), ale warto przeanalizować, czy bardziej będzie się opłacało w trakcie dnia naładować akumulator do PV, potem na swoje potrzeby kupić energię z sieci zasilającej a sprzedać zmagazynowaną w akumulatorach energię gdy będzie droga, czy zmagazynowaną energię zużyć na własne potrzeby? To dopiero przyszłość i indywidualne decyzje każdego z nas, wiec mamy czas do namysłu.

Podsumowanie – Czy opłaca się zakup akumulatora do PV?

Jak widać odpowiedź na to pytanie u każdej osoby może wyglądać inaczej. Opłacalność inwestycji zależy od wielu, indywidualnych czynników, ale nie ma co się łudzić, zwrot z inwestycji powinien nastąpić przed upływem okresu gwarancji. Bo jeśli z obliczeń wyjdzie, że wraz z upływem gwarancji inwestycja w akumulatory do PV będzie w okolicy stopy zwrotu to, czy warto od razu inwestować pokaźną sumę pieniędzy w magazyn energii do PV? Moim zdaniem przy założeniu, że akumulator do PV ma trwałość 10 lat, to jeśli policzę wszystkie łączne koszty związane z zakupem akumulatorów do PV, jego instalacją, przygotowaniem i utrzymaniem pomieszczenia, prawdopodobnie wyższym ubezpieczeniem budynku (wyższe zagrożenie), wyższymi kosztami obowiązkowego okresowego przeglądu instalacji elektrycznej (przynajmniej raz na pięć lat), to inwestycja powinna zwrócić się po około 8 latach. W przeciwnym razie, czy jest sens kupować magazyn energii? Czy nie lepiej systematycznie płacić rachunki nie przejmując się akumulatorami do PV? W tym całym rozważaniu jest tylko jedno małe hazardowe ALE! Kto odpowiedzialnie powie jak w okresie tych przykładowych 10 lat będą się kształtowały ceny zakupu i sprzedaży energii elektrycznej? Jakie będzie nasłonecznienie? Jakie będą regulacje prawne? Cóż znowu muszę zajrzeć do „czarodziejskiej kuli” elektryka 😉

Jak zmienią się ceny energii elektrycznej?

A miało być tak pięknie…. 😉 Zapomniałbym wspomnieć. Akumulatory do PV jeśli mają pracować niezawodnie należy w szczególności chronić przed przepięciami. Jak wykonać skuteczną ochronę przeciwprzepięciową opisałem w poradniku: Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć? Poradnik – Zasilanie.

W jaki sposób zabezpieczyć akumulator do PV od przepięć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

70 − = 60

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…