Strona główna Aktualności Inteligentny budynek, ile kosztuje?

Inteligentny budynek, ile kosztuje?

4
2,564
oszczędnosci

Zanim napiszę ile kosztuje Smart Home, wyjaśnię co to jest Inteligentny budynek? Inteligentny dom to nowoczesna instalacja elektryczna,

za pomocą której możemy sterować innymi urządzeniami lub innymi instalacjami zamontowanymi w domu lub mieszkaniu. Niezależnie od wybranego systemu jeśli Smart Home ma działać długo dobrze i bez usterek to zawsze „sporo kosztuje”. Dlaczego „sporo kosztuje” napisałem w czudzysłowiu? Ponieważ w Polsce prawie wszystkie instalacje elektryczne są wykonywanie w standardach lat 90, natomiast technologia bardzo mocno się rozwinęła co wymusza zmiany w standardzie instalacji elektrycznej. Zwykła instalacja elektryczna (bez żadnej automatyki, czyli elementów Inteligentnego Domu) wykonana według obecnie obowiązujących norm i przepisów oraz Warunków Technicznych jest bardziej rozbudowana i posiada więcej zabezpieczeń niż instalacje obecnie wykonywane w „standardzie” z przed kilkunastu lat. W tym artykule nie będę tego rozpisywał, ale jeśli chcesz dowiedzieć się co w minimalistycznej wersji powinna zawierać podstawowa nowoczesna instalacja elektryczna zachęcam do przeczytania artykułu: Ile za elektryka, czyli za co płacisz elektrykowi?

Jeśli już wiesz, że Inteligentny Budynek musi mieć przede wszystkim dobrze wykonaną podstawową instalację elektryczną, której uzupełnieniem i rozwinięciem jest automatyka Inteligentnego Budynku to można zadać pytanie:

Ile kosztuje Inteligentny Budynek?

W dużej mierze odpowiedź zależy to od wybranego systemu. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do artykułu Jaki system Inteligentnego Budynku wybrać?

W skrócie na końcowy koszt Inteligentnej Instalacji składa się:

  • System Smart Home w którym cena w uzależniona jest od funkcjonalności jakie ma posiadać system Inteligentnego Budynku.
  • Projekt instalacji elektrycznej, systemu automatyki oraz pozostałych systemów którymi steruje system Inteligentnego Domu.
  • Odpowiednio dobrane produkty spełniające wymogi Polskich Norm (to ważne, bo pozorne niewielkie oszczędności mogą skończyć się kłopotami z odzyskaniem odszkodowania w razie wypadku).
  • Wykonanie instalacji zgodnie z wytycznymi zawartymi z Prawie Budowlanym, Polskich Normach oraz wymogami technicznymi producentów elementów użytych do wykonania instalacji Inteligentnego Budynku.

Wiele osób w tym miejscu może być zaskoczonych, dlaczego pisząc o kosztach Inteligentnego Budynku wspominam o projektach lub właściwym doborze produktów.  

Dla czego nie mówi się o źle wykonanych instalacjach elektrycznych?

Ponieważ to temat niewygodny. Są odpowiednie regulacje prawne, produkty, normy, ale brak jest skutecznych kontroli i chęci. Klient chce mieć prąd i ma być tanio. Światło świeci, prąd płynie z gniazdka i według użytkowników tak ma być. Ludzie się nad tym nie zastanawiają bo tak jest od pokoleń. W tym miejscu przytoczę cytat, który trafnie oddaje rzeczywistość:

Koledzy, nasza dziedzina nie toleruje złej roboty, tu łatwo o doprowadzenie do śmierci użytkowników w zakładzie czy domu, a nawet zwierząt domowych…

… świadomy elektryk zastanawia się jak to zrobić zgodnie z normami i przepisami, nieuk w tym czasie podobną robotę zrobił, żarówka świeci klient zadowolony, ale do czasu gdy wystąpi jakaś awaria czy nieszczęście.

Autor: STANCA

Źródło: https://ise.pl/forum/o-elektryce-elektrykach-i-nie-tylko/zla-robota-nie-poplaca-17396#p141278

Jak to możliwe?

Budując lub remontując dom szukamy elektryka. Błędnie zakładamy, że wszystkie osoby, które wykonują instalacje elektryczne i maja uprawnienia (potocznie SEP) znają się dobrze na swojej pracy. Rzeczywistość bardzo często jest inna. W praktyce chcąc wykonywać zawód „elektryka” należy zdać egzamin i uzyskać uprawnienia kwalifikacyjne potocznie zwane uprawnieniami SEP-owskimi. Zakres egzaminu nie obejmuje takich zagadnień jak prawidłowy dobór przewodów teletechnicznych, doboru ograniczników przepięć, obsługi i konfiguracji urządzeń automatyki domowej. Wiele zagadnień kluczowych z punktu widzenia instalacji Inteligentnego Domu omawianych jest na dużym poziomie ogólności. Egzamin jest teoretyczny i nikt nie sprawdza umiejętności praktycznych osoby, która do niego przystępuje.

Aby łatwiej było zrozumieć omówię zagadnienie na przykładzie, który ma zobrazować opisaną powyżej sytuacje.

Przykład

Podczas obowiązkowego szkolenia zostaje powiedziane, że instalacja elektryczna ma być wyposażona w ogranicznik przepięć typ 1+2 (potocznie, lecz błędnie produkty tego typu nazywane są B+C).

W praktyce instalator może zamontować w rozdzielnicy ogranicznik o bardzo dobrych parametrach przedstawiony w poniższej tabeli po lewej stronie, lub jeden z najtańszych ograniczników dostępnych na rynku, w tabeli po prawej stronie.

Patrząc od strony przepisów, instalacja elektryczna zawiera ogranicznik, więc teoretycznie wszystko jest dobrze. 

Połączenie odgromnika/ogranicznika przepięć, typ 1+2 – FLT-SEC-T1+T2-3S-350/25-FM – 2905470 OCHRONNIK PRZEPIĘĆ 4P 25-50KA KLASA T1+T2 (B+C) A50-CCS01-4P-B+C
Ogranicznik przepięć B+C stosowany w Inteligentnego Budyneku Inteligentny Budynek Ogranicznik przepięć B+C Bemko
5 018,89 zł brutto 430,50 zł brutto
Źródło: https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pl/?uri=pxc-oc-itemdetail:pid=2905470&library=plpl&pcck=P-24-05-02&tab=1&selectedCategory=ALL Źródło: http://bemko.pl/pl/produkt/ochronnik-przepiec-4p-25-50ka-klasa-t1-t2-b-c-1617.html
Ceny producenta z dnia 2018-02-24 według www.tim.pl

Zagadnienie prawidłowego doboru ograniczników przepięć oraz najczęściej popełnianych błędów podczas ich montażu omówiłem w artykule: Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć? Poradnik – Zasilanie.

Inteligentny Budynek - Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć?

Niestety niewielu instalatorów wykonujących instalacje elektryczne będzie wiedziało, jaka jest różnica pomiędzy przedstawionymi w powyższej tabeli urządzeniami. Najczęściej wskażą różnice oczywiste czyli cenę, wygląd i producenta. W rzeczywistości różnica jest kolosalna i dotyczy parametrów technicznych, czyli jak mocno ogranicznik zmniejszy przepięcie.

Porównując obrazowo, to tak jakby porównywać samochody. Czy maluch Fiat 126p jest samochodem? Czy Mercedes-AMG GT jest samochodem? A jeśli oba są samochodami to może je porównamy?

Mercedes-AMG GT Fiat 126p
Mercedes AMG GT jako porównanie do instalacji Inteligentnego Domu Fiat 126p jako porównanie do instalacji Inteligentnego Budynku
Źródło: http://motofilm.pl/2017/01/nowy-mercedes-amg-gt-c-edition-50-i-odswiezone-amg-gt-s/ Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fiat_126

Porównania tych samochodów zaniecham, zapytam tylko w którym z nich wolałbyś się znajdować podczas wypadku przy prędkości 120 km/h?

Oczywiście w żadnym, ale jeśli już, to (przynajmniej ja) wolał bym jechać nowym Mercedesem AGM GT.

Co wspólnego ma wypadek samochodowy z przepięciem? 

Przepięcie to nagły wzrost napięcia np. z 230 V do 6 000 V lub więcej. Silnik domowego odkurzacza, lub rolety potrafi wytworzyć przepięcie o wartości nawet 1500 V. Przepięcie dla urządzeń elektronicznych jest jak wypadek samochodowy. Z delikatnym przepięciem poradzi sobie nawet ogranicznik słabej jakości, lecz gdy przepięcie będzie duże, tylko bardzo dobrej jakości ogranicznik przepięć może ochronić nasze urządzenia elektroniczne, oraz zapisane na nich dane np. rodzinne zdjęcia w domowym komputerze (pod warunkiem, że jest dobrze dobrany i poprawnie podłączony – zobacz najczęściej popełniane błędy podczas montażu ograniczników przepięć).

W tym miejscu wypada zapytać pytanie, jaką wartość mają dla Ciebie NIEMATERIALNE dane, które masz zapisane na komputerze, smartfonie lub innych urządzeniach np. NAS? Do niematerialnych danych zaliczam zdjęcia, filmy, dokumenty, projekty, kopie kontaktów, maile itd.

Koszty likwidacji skutków przepięć czyli naprawy uszkodzonego sprzętu są bardzo wysokie i wielokrotnie przekraczają koszt dobrego ogranicznika przepięć. Pamiętaj, przepięcie może zniszczyć elektronikę w urządzeniach domowych takich jak: lodówka, pralka, telewizor, DVD, komputer, monitor, telefon komórkowy jeśli będzie podłączony do ładowarki, różne zasilacze, system alarmowy, sterownik kotła CO, elektronikę piekarnika, kuchenkę mikrofalową czy LED-owe źródła światła. Poniższy przykład przedstawia świetlówkę energooszczędną i LED-a, co pokazuje od jak dawna elektronika jest montowana w otaczających nas produktach.

Gwint E27 Inteligentny Budynek - układ zasilający świetlówki energooszczędnej występujący w instalacji

Zasilacz w żarówce LED E27

Większość wymienionych wyżej urządzeń jest czuła na przepięcia ponieważ posiada w sobie mikroprocesor czyli sterownik, który odpowiada za prawidłową pracę urządzenia.

Inteligentny budynek, czy warto oszczędzać na zabezpieczeniach?

Producenci (np. pralki automatycznej, komputera czy systemu Inteligentnego Budynku) chcąc zapewnić swoim urządzeniom niezawodną i wydajną pracę często narzucają swoje, bardzo rygorystyczne zasady, takie jak wymogi dotyczące zasilania, zabezpieczeń, rozmieszczenia oraz minimalnych promieni gięcia przewodów. Przestrzeganie wytycznych producenta zapewnia poprawne działanie urządzeń, niestety niewielu wykonawców zna a jeszcze mniej chce w praktyce stosować wytyczne producentów. Wróćmy jednak do tematu, czyli ile kosztuje Inteligentny Budynek?

Każdy producent zainteresowany jest zwiększeniem sprzedaży swoich produktów. Z tego powodu dla chętnych instalatorów prowadzi własne, nieobowiązkowe szkolenia tylko w zakresie swoich produktów. Wykładowcami często są przedstawiciele handlowi producenta, którzy rzadko są praktykami (często nawet nie mają wykształcenia elektrycznego, po prostu są dobrymi sprzedawcami). Z punktu widzenia producenta takie szkolenia to najtańsza i najskuteczniejsza forma reklamy i kontaktu z wykonawcami. Kilkugodzinne szkolenia są najczęściej bezpłatne i nastawione na zwiększenie sprzedaży prezentowanego systemu. Produkty (np. systemy Smart Home) przedstawiane są w samych superlatywach a milczeniem pomija się wady i tematy mogące sprawić trudność.

Przykład

Montaż wideodomofonu IP. Jeśli wideodomofon montowany jest w bloku (stacja bramowa i ekran są w budynku) to najczęściej wymagany jest przewód U/UTP (zwykła skrętka komputerowa), ale jeśli stacja bramowa jest montowana na słupku bramy oddalonym od budynku i skrętkę trzeba prowadzić w ziemi (może być w rurce) to nikt na szkoleniu nawet nie wspomina o fakcie, że na zewnątrz budynku w ziemi należy zastosować żelowaną wersję skrętki komputerowej czyli U/UTPw.

Nie tłumaczą jakie mogą być konsekwencje złego doboru przewodu, a nawet zdarza się, że prowadzący szkolenie sam nic o tym nie wie (przecież kable i przewody to nie są jego produkty) lub zakłada, że uczestnicy szkolenia (instalatorzy) posiadają wymaganą wiedzę lub dokształcą się u producenta kabli i przewodów. Krótki czas szkolenia nie pozwala na zagłębienie się w szczegóły, poza tym trudne pytania w trakcie szkolenia pokażą innym uczestnikom, że montaż systemów Inteligentnego Budynku nie jest taki prosty jakby się wydawało i część obecnych na szkoleniu osób może się zrazić a przecież nie o to chodzi producentowi.

Ma być wzrost sprzedaży systemów Inteligentnego Budynku i zysk!

Producenci kabli i przewodów bardzo rzadko robią szkolenia. Najczęściej uważają, że instalatorom wystarczy wiedza o ich produktach wraz z poradami montażowymi zawarta w katalogach oraz (przecież instalatorzy to są elektrycy, w szkole o tym się mówiło – realnie może na jakiejś jednej lekcji). Według producentów każda osoba, która wykonuje montaż przewodów najpierw powinna zapoznać się z informacjami podawanymi w dokumentacji dostępnej chociażby w internecie. Dla porównania, każdy z nas w szkole podstawowej uczył się fizyki, chemii, polskiego. Ile z tego realnie  zapamiętaliśmy? Dal producenta wiedza o jego produktach jest oczywista więc najczęściej jego zdaniem o oczywistych rzeczach wiedzą wszyscy więc po co o tym mówić? Przecież każdy, po zakupieniu nowego urządzenia najpierw czyta instrukcję obsługi i potem przez lata użytkowania urządzenia każdy pamięta co w tej instrukcji jest napisane. Prawda?

UWAGA!

Nie każdy instalator wykonujący instalacje elektryczne i posiadający aktualne uprawnienia zwane popularnie SEP ma wykształcenie elektryczne, więc i nikt go nie uczył o kablach, przewodach, zabezpieczeniach, ale o tym w dalszej części artykułu. 

Wracając do kabli i przewodów, poniżej na dwóch najpopularniejszych przewodach używanych w instalacjach elektrycznych pokazałem przykład minimalnego promienia gięcia podawany w kartach katalogowych przez wiodącego producenta. 

NKT instal YDYp NKT YDY
Inteligentny Budynek przewód zasilający YDYp Instal NKT dane techniczne Inteligentny Budynek przewód zasilający dane techniczne przewodu NKT YDY
Minimalny promień gięcia przewodu płaskiego YDYp Minimalny promień gięcia przewodu okrągłego YDY

Co to jest minimalny promień gięcia?

Tylko dlaczego zamiast pisać o kosztach inteligentnej instalacji piszę o szkoleniach, przepięciach oraz kablach i przewodach? Ponieważ tymi przykładami uzasadniam Ci, że Inteligentny Budynek to nie jest sam system, to nie koszt samych produktów (elementów jakiegoś systemu: KNX, Grenton, LCN, Blebox, Fibaro, Supla, F&Home, FOX, itd).

Pamiętaj, Inteligentny Budynek to cała nowoczesna instalacja elektryczna wykonana przez instalatora zgodnie z obowiązującymi normami, przepisami i zaleceniami producentów. Instalator musi posiadać szeroką wiedzę techniczną, być dokładny a przede wszystkim powinien zbadać Twoje potrzeby i dobrać system Smart Home, który najlepiej nadaje się do Twoich potrzeb. Niestety takie podejście instalatorów jest rzadkością, a tylko w ten sposób można wykonać dobrze działającą instalację Inteligentnego Budynku.

Licząc koszty Inteligentnego Budynku (a tego dotyczy ten artykuł) należy uwzględnić wszystkie składowe (w tym wiedzę instalatora). Niestety po większości szkoleń z systemów Inteligentnego Budynku (prowadzonych przez producentów) instalator, wychodzi w przeświadczeniu, że do „tradycyjnych” instalacji elektrycznych, które do tej pory wykonywał wystarczy dołożyć kilka przewodów, troszkę większą rozdzielnicę, trochę elementów Inteligentnego Budynku i wszystko będzie działać. Czyli w pojęciu instalatora to łatwy zarobek.

Niestety rzeczywistość bywa całkiem inna.

Instalatorów gubi rutyna

Każda osoba budująca dom lub remontująca mieszkanie, ma świadomość, że wiele rzeczy można zrobić lepiej, ale niestety ograniczeniem najczęściej są pieniądze. Wykorzystują to nierzetelni elektrycy proponując najtańszą instalację (często niespełniającą podstawowych norm) i załatwienie dokumentacji z energetyką. Co gorsze, znam przypadki, że rzetelni elektrycy tracąc któreś z rzędu zlecenie na korzyść najtańszych wykonawców również zaczynają walczyć o klienta ceną przez co ograniczają liczbę prac i wychodzi instalacja w standardzie lat 90 (cóż, zawsze mówią, że jakoś muszą utrzymać rodziny). 

Inwestorze!

Podłączenie napięcia (zasilania) przez dostawcę energii elektrycznej nie oznacza, że Twoja instalacja elektryczna zrobiona jest zgodnie z przepisami. Oznacza to, że patrząc od strony zasilania do licznika wszystko zrobione jest dobrze i licznik prawidłowo nalicza zużycie prądu za które płacisz. Jakość instalacji elektrycznej za licznikiem, nie obchodzi dostawcy energii, chyba, że Twoja instalacja zakłóca sieć zasilającą. U dostawcy energii odpowiedni urzędnik, ma na papierze podkładkę więc może włączyć Ci zasilanie. Teoretycznie „papier” zgadza się z wymogami, pieczątki i podpisy są… Opłaty za wskazania licznika można pobierać.

Wielu elektryków po latach posiada tylko powierzchowną wiedzę (nikt tej wiedzy nie sprawdza, wiec to co było w szkole się zapomniało). Instalacje elektryczne robią szybko, tanio i tradycyjna instalacja elektryczna działa (światło świeci a w gniazdku jest prąd), więc inwestor nie ma świadomości, że instalacja za którą zapłacił wykonana jest niezgodnie z przepisami i zagraża nowoczesnym urządzeniom podłączonym do tej instalacji.

Przypomnij sobie omawiane powyżej ograniczniki przepięć. Elektryk wie, że w instalacji ma zastosować ogranicznik przepięć, lecz nie potrafi w sposób zrozumiały dla inwestora wyjaśnić co to jest przepięcie, oraz jak działa zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Instalatorzy często sami nie wiedzą co wpływa na poprawne działanie ograniczników przepięć (nie uzupełniają swojej wiedzy, więc nie wiedzą jakie błędy popełniają), oraz jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi urządzeniami (z wyjątkiem ceny, producenta i wymiarów zewnętrznych). Skoro nie potrafią w prosty sposób wskazać przekonujących dla inwestora różnic i pamiętając, że instalacja elektryczna ma być tania proponują możliwie najtańsze ograniczniki przepięć.

Nikt nie wymaga od elektryków aktualizowania wiedzy, więc jeśli instalator chce zdobyć wiedzę techniczną, musi dokształcać się we własnym zakresie. Darmowe szkolenia jakich jest najwięcej to w praktyce prezentacje produktów prowadzone przez producentów. Dobre szkolenia są kosztowne (od kilkuset do kilku tysięcy złotych), często trzeba dojechać do pobliskiej miejscowości a co najgorsze zabierają cenny czas (często są dwu lub trzydniowe). Będąc na szkoleniu instalator nie zarabia, wręcz przeciwnie zaległości w pracy rosną. A skoro są zlecenia i klienci nie narzekają to po co tracić czas i pieniądze na szkolenia?

Inwestorze, zobacz jaki wpływ ma instalacja elektryczna na ewentualne odszkodowanie? Zagadnienie to na przykładach opisałem w artykule: Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu?

Czy instalacja elektryczna ma wpływ na ubezpieczenie domu?

Szara strefa rośnie

Sporo instalacji elektrycznych wykonywana jest bez umów i rachunków, przez co w przyszłości inwestor nie ma jak dochodzić swoich praw przed sądem. Jeśli nawet zdarzy się umowa, często spisana jest w sposób, który zabezpiecza tylko interesy instalatora (instalator przedstawia swoją wersję umowy). Inwestor często ustnie uzgadnia z elektrykiem szczegóły dotyczące instalacji elektrycznej bez świadomości jakie to pociąga konsekwencje prawne (zapoznaj się z artykułem: Łukasz – kiedy potrzebny jest projekt?). Niestety rzeczy nie zapisane ciężko w przyszłości udowodnić, zresztą w umowie najczęściej są zapisy, że zmiany wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Ustalenia i zmiany często są dokonywane w trakcie prac i nieraz stoją w sprzeczności z wcześniejszymi ustaleniami, oraz zapisami w umowie (jeśli jest jakaś umowa). Jak podpisać dobrą umowę? Zachęcam do zapoznania się z artykułem: Po zo mi umowa?Inteligentny budynek, wzór umowy.

Podsumowując, obecna sytuacja na rynku (od marca 2018 do stycznia 2022 r kiedy to aktualizuję ten artykuł) sprawia, że pracy dla budowlańców do których zaliczają się elektrycy jest więcej, niż chętnych do jej wykonywania. Większość elektryków ma na tyle dużo nałapane zleceń, że nie ma czasu na ich wykonywanie, stąd duże opóźnienia i nieterminowość powszechnie lecz niechętnie akceptowana przez inwestorów. Z punktu widzenia elektryka, po co się szkolić, wysilać i ponosić koszty, skoro są zlecenia a więc pieniądze?

Z punktu widzenia Inwestora dobry elektryk sporo kosztuje a co gorsza często wolne terminy ma dopiero za kilka miesięcy (domyślnie dobry elektryk to po prostu zdzierca, przecież w obu instalacjach tej drogiej i tej taniej, jest prąd). Inwestorowi się spieszy (najczęściej dom powstaje z kredytu i w terminie trzeba oddawać kolejne etapy). Inwestor o elektryku zaczął myśleć jak ściany już stały i kończą dach, a tynkarze są już umówieni na konkretny, dawno ustalony termin. Inwestor wcześniej się nie zajmował elektrykiem, bo co trudnego w położeniu kilku kabli i przewodów?

I tak błędne koło się zamyka 🙁

Powstaje pytanie:

Czemu tak wielu elektryków robi niezgodnie z przepisami?

Chcąc dobrze wykonywać instalacje elektryczne, według obowiązujących standardów i norm, trzeba używać lepszych często droższych produktów. Należy przeznaczyć zdecydowanie więcej czasu na właściwy dobór produktów, i rozmowy z inwestorem (badanie potrzeb Inwestora). W ocenie części instalatorów, tu pojawia się problem, bo po co tracić czas na rozmowy z inwestorem? Przedstawiać lepsze rozwiązanie i ryzykować wyższą niż konkurenci ceną? Wychodzą z założenia, że oni stracą czas na ustalenia, a potem Inwestor wybierze najtańszego instalatora i przekaże mu ustalenia i pomysły jakie podsunął droższy konkurent. Co gorsza, część Inwestorów uzna dobre chęci i zaangażowanie instalatora (dopytywanie się) za naciągactwo (przecież inni elektrycy nie pytają, robią taniej… u sąsiada zrobili i działa…), co poskutkuje utratą zlecenia oraz opinią naciągacza u nieświadomego konsekwencji Inwestora i jego znajomych? Przecież instalatorzy najczęściej mają nowe zlecenia z polecenia dotychczasowych klientów wiec, czy nie lepiej zrobić szybko, tanio i jakoś to będzie? Po co się wysilać?

Przesadzam?

W najprostszej wersji system Inteligentnego Budynku to DOBRZE WYKONANA tradycyjna instalacja elektryczna zawierająca elementy automatyki. Tradycyjna instalacja, czyli taka, w której skład wchodzą dobrze dobrane i ułożone kable oraz przewody:

Niestety część instalatorów pierwszy raz słyszy nazwy tych przewodów nie mówiąc już o wiedzy jaka jest między nimi różnica i który w jakiej sytuacji należy zastosować. Zachęcam do dotarcia do kart katalogowych producentów, porównaniu parametrów technicznych, wychwyceniu różnic i ustaleniu na co poszczególne parametry wpłyną? Dla czego producenci wytwarzają tyle typów kabli i przewodów?

W poniższym artykule znajdziesz informacje jak powinna być dobrze wykonana podstawowa instalacja elektryczna: Ile za elektryka, czyli za co płacisz elektrykowi?

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej?

Wykonując Inteligentny Budynek nie zapominaj o projekcie

Poza wyjątkami małych domków, budując dom wymagane jest pozwolenie na budowę. Chcąc je uzyskać należy przedstawić projekt domu zawierający projekty poszczególnych instalacji w tym instalacji elektrycznej. Rzeczą normalną są poprawki, które wprowadzane są w trakcie budowy, ale po zakończeniu danego etapu np. po wykonaniu instalacji elektrycznej zawsze powinien powstać projekt powykonawczy, czyli taki, który uwzględnia dokonane zmiany. Projekt musi być wykonany przez uprawnionego projektanta.

Projekt instalacji elektrycznej. Inteligentny Budynek schemat jednokreskowy instalacji elektrycznej

Tylko po co? Prąd podłączony, więc po co wydawać dodatkowe pieniądze i tracić czas na wykonywanie projektu? Jeśli nie czytałeś wróć do artykułu: Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu? Po jego przeczytaniu będziesz wiedział w jakim celu należy wykonać projekt zgodny z rzeczywiście wykonaną instalacją elektryczną.

Pamiętaj, że chodzi o kompletny projekt (instalacja elektryczna i teletechnicznych) i  tym zakresie teoria również często mija się z praktyką. W większości projekty instalacji elektrycznych dostarczane wraz z projektem budowy są zrobione byle jak, aby tylko uzyskać pozwolenie na budowę. Mimo że trudno w to uwierzyć, takie projekty często zawierają błędy. Projektanci wiedzą, że w Polsce instalator wykonuje instalacje elektryczną po swojemu. Często nawet nie patrzy w projekt tylko ustala z inwestorem gdzie ma być gniazdko, gdzie roleta a gdzie punkt świetlny lub łącznik światła. Najczęściej dokumentacja składana do dostawcy energii nie ma nic wspólnego z projektem oraz z wykonaną instalacją elektryczną.

Nie wierzysz?

Z poniższego artykułu pobierz dwie części projektu instalacji odgromowej: Z czego wykonać instalację odgromową? Projekt.

Pobierz projekt instalacji odgromowej

Zobacz, czy takie projekty są w projektach budynku? Czy ktoś z Twoich znajomych który się budował i wykonywał instalację odgromową miał taki projekt? A jeśli nie, to należy się zastanowić jak z prawnego punktu widzenia nazywa się dokument według którego zostały wykonane te instalacje odgromowe? 

Inteligentny Budynek podsumowanie

Pytanie postawione w tytule artykułu brzmiało: Inteligentny Budynek, ile kosztuje? Chcąc na nie odpowiedzieć należy zacząć od uświadomienia, że cena systemu Inteligentnego Domu:

  • uzależniona jest od funkcjonalności jakie ma posiadać system Inteligentny Budynek.
  • Zawiera cenę projektu instalacji elektrycznej, systemu automatyki oraz pozostałych systemów którymi steruje system Inteligentnego Domu.
  • Zawiera elementy spełniające wymogi Polskich Norm,
  • Wykonana jest zgodnie z wytycznymi zawartymi z Prawie Budowlanym, Warunkach Technicznych, Polskich Normach oraz wymogami technicznymi producentów elementów użytych do wykonania instalacji elektrycznej w tym instalacji Smart Home.

Nie chciał bym, abyś po przeczytaniu tego artykułu odniósł wrażenie, że nie ma porządnych instalatorów. Są, wykonują instalacje elektryczne rzetelnie, zgodnie z wymogami, dbają o bezpieczeństwo, jakość i zadowolenie Inwestora. Niestety ze względu na zakres prac związanych z dobrze wykonaną instalacja elektryczną tacy instalatorzy są drodzy więc mają mniej zleceń i w Polsce ciągle jest ich zbyt mało… 

Inteligentny Budynek, jak zacząć?

Zainteresował Cię temat? Zanim wybierzesz system Inteligentnego Budynku zobacz co może wchodzić w skład nowoczesnej instalacji elektrycznej. Wiedza ta pozwoli Ci określić swoje potrzeby, więc będziesz wiedział czego potrzebujesz i jasno określisz elektrykowi co ma wykonać. Informacje na ten temat znajdziesz w serii poradników zebranych w jedną całość w artykule: Budowa domu – instalacja elektryczna – PORADNIK

Jak samemu wykonać instalacje elektryczną?

4 komentarze

  1. Roman

    23 marca 2018 o 08:06

    No grubo…
    Przyszedłem do pracy, znalazłem ten artykuł i poszedłem po kawę. Artykuł przeczytałem jednym ciągiem za to kawę wypiję jednym duszkiem… zimną… za chwilę…
    Wszystko co tu zostało napisane jest prawdą i nie ma co z tym polemizować. Tym bardziej podziwiam Autora za odwagę aby to wszystko napisać. Mam nadzieję, że artykuł trafi szerzej do instalatorów ale też do inwestorów. Niech ten inwestor świadomie podejmuje decyzje czy jego instalacja ma tylko działać czy ma działać i być bezpieczna.
    Pod poprzednim artykułem prosiłem o poruszenie tematu wyboru instalatora do położenia Inteligentnego Domu ale widząc ten artykuł po prostu poczekam na kolejny 🙂

    Odpowiedz

  2. Agata

    27 marca 2019 o 23:32

    Super!

    Odpowiedz

  3. Kuba

    30 sierpnia 2019 o 14:26

    Czy tak jak Pan pisze, elektryk wykona istalacje nie zgodnie z projekten, tylko wedle klienta i nie zrobi nowego projektu moze liczyc sie z jakimis konsekwencjami ?

    Odpowiedz

    • Piotr Bibik

      30 sierpnia 2019 o 15:51

      Jeśli nic złego z udziałem instalacji elektrycznej się nie zdarzy, to elektryk raczej nie ma się o co martwić, ale jeśli wydarzy się wypadek śmiertelny, lub duża starata materialna np. pożar, wówczas zacznie sie poszukiwanie winnego. Temat szerzej omówiony w artykule: Łukasz – kiedy potrzebny jest projekt?

      https://www.napiecie.salama.pl/lukasz-kiedy-potrzebny-jest-projekt/

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 3

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…