Strona główna Aktualności Dariusz – jaka wartość rezystancji uziemienia?

Dariusz – jaka wartość rezystancji uziemienia?

0
30,433

Czy pojedynczy uziom poziomy wykonany z bednarki zakończonej uziomem pionowym zagłębionym około 3 metrów wystarczy do uzyskania prawidłowej wartości rezystancji uziemienia, przy założeniu, że przeciętna rezystywność gruntu waha się w granicach 50 Ω/m?

Pytanie

Bardzo proszę o udzielenie informacji jaka powinna być prawidłowa wartość rezystancji uziemienia tradycyjnego /nie posiadam uziemienia otokowego i fundamentowego/ przeznaczonego jedynie do połączenia z główną szyną wyrównawczą w budynku jednorodzinnym przy założeniu, że w RGB będą zastosowane ograniczniki przepięć klasy T 1+2. I czy na podstawie posiadanej przez Pana wiedzy przy założeniu, że przeciętna rezystywność gruntu waha się w granicach 50 omów/m pojedynczy uziom poziomy wykonany z bednarki zakończonej uziomem pionowym zagłębionym około 3 metrów wystarczy do uzyskania prawidłowej wartości rezystancji uziemienia.Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi za którą bardzo dziękuję.

W przedmiotowej sprawie przeczytałem wiele publikacji, które jednak wskazuję różne wartości, są również przedmiotem burzliwych niejednoznacznych rozważań i odpowiedzi na forach internetowych.

Dariusz

Odpowiedź

Nie wspomniał Pan nic o długości ułożonej bednarki, oraz o głębokości na jakiej ta bednarka została ułożona, a może to mieć wpływ na rezystancję wykonanego uziemienia (wynik pomiaru całego uziemienia może być niższy niż wartość pomiaru samego uziomu pionowego). 

W świetle obowiązujących przepisów, rezystancja uziemienia powinna być jak najniższa i nie może być wyższa niż 10 Ohm. Wyjątkiem, w którym rezystancja może być wyższa od 10 Ohm są grunty np. skaliste na których uzyskanie takiej wartości jest bardzo trudne, lecz wówczas należy obniżyć do wartości bezpiecznych napięcia krokowe i dotykowe, które mogą wystąpić w układzie.

Należy zwrócić uwagę, aby uzyskana wartość rezystancji uziemienia była w miarę stabilna przez cały rok czyli aby pory roku i występujące w nich warunki ekstremalne np. susze lub mrozy, nie maiły znaczącego wpływu na wartość rezystancji. Przyjmuje się, że dla uziomów pionowych (szpilek) minimalna głębokość pogrążania wynosi 3 m, ale jeśli poprzez dołożenie kolejnych części pogrąży Pan uziom głębiej uzyskana wartość rezystancji będzie bardziej stabilna i niezmienna w stosunku do warunków panujących na powierzchni gruntu.

Zachęcam do zapoznania się z poradnikiem: Jak zrobić uziemienie?

Jaka powinna być wartość rezystancji uziemienia?

 

Ograniczniki przepięć traktuje się jako wewnętrzną część LPS (Lightning Protection System), więc w przypadku uziemień mają tu odniesienie zapisy z normy: PN-EN 62305-1:2011 i przyjąłbym maksymalną wartość rezystancji uziemienia jako 10 Ω.

Pytał Pan o obliczenia rezystancji uziemienia.

Proszę skorzystać z poniższych wzorów, lecz należy pamiętać, że nie ma jednego właściwego wzoru, a jak Pan widzi na przedstawionym przykładzie w zależności od wykorzystanego wzoru do obliczania rezystancji uziemienia otrzyma Pan zbliżone, ale różniące się wyniki.

Do obliczeń przyjąłem średnicę pręta 16 mm (pozostałe dane takie jak Pan podał) i wyniki w zależności od użytego wzoru wyszły mi w przedziale od 14,00 do 17,56 Ω.

W celu ułatwienia obliczeń zachęcam do pobrania kalkulatora uwzględniającego poniższe wzory. Kalkulator jest do pobrania z poniższego linku w formie pliku Excel.

Kalkulator rezystancja uziemienia pionowego >>

Należy pamiętać, że są to tylko teoretyczne wyliczenia rezystancji uziemienia, które służą do oszacowania ilości potrzebnego materiału i wyceny robocizny. Zawsze po wykonaniu uziemienia należy potwierdzić pomiarami uzyskaną rezystancję. Do pomiarów można użyć miernika MRU-200, który mogę zarekomendować ze względu na bardzo małe błędy pomiarowe oraz wszechstronność dostępnych w nim metod pomiarowych.

Wzór Źródło Obliczanie rezystancji uziemienia pionowego typu A
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/L_v PN-HD 60364-5-54
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=0,84 ρ_v/L_v Konstanty Wołkowiński
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) ln⁡((4L_v)/d) PN-EN 50522, PN-EN 50341-1
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(4ΠL_v ) ln⁡((4L_v^2)/r^2 ) Henryk Markiewicz
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) [ln⁡((8L_v)/d)-1] BS 7430:2015, IEEE-80-2013
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) [ln⁡((4L_v)/r)-1] IEEE-142-2007
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) ln⁡((3L_v)/d) MIL-HDBK-419A
Wzór na rezystywność gruntu legenda

Dla ułatwienia podaję przybliżone wartości rezystywności różnych gruntów. Poniższe dane są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od źródła.

Rodzaj gruntu Rezystywność gruntu
Humus od 10 do 150 Ωm
Glina od 50 do 200 Ωm
Piasek gliniasty od 50 do 500 Ωm
Piasek krzemionkowy od 200 do 3 000 Ωm
Grunt kamienisty pokryty trawnikiem od 300 do 500 Ωm
Grunt kamienisty nagi od 1 500 do 3 000 Ωm
Wapień od 100 do 5 000 Ωm

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…