złożona jest odpowiedź na tak proste pytanie: czym ogrzać dom, i jak zrealizowałem ogrzewanie w swoim domu to prosili o konsultacje i szkolenie.
Z tematem wyboru ogrzewania do domu zmierzyłem się na własnej skórze. Mam dom jednorodzinny z lat 90 wiec pod kątem wyboru nowego ogrzewania jestem w trudniejszej sytuacji niż osoby które budują nowy dom z użyciem nowoczesnych technologii. Nie będę szczegółowo opisywał swojej sytuacji, ponieważ nie wniesie to nic do tematu, ale wspomnę, że do niedawna centralne ogrzewanie miałem za pomocą kotła na ekogroszek a ciepłą wodę użytkową podgrzewał gazowy junkers. Zachodzące na rynku zmiany skłoniły mnie do zastanowienia się w jakie źródło ciepła powinienem zainwestować, ale przed podjęciem decyzji chciałem zapoznać się z wszystkimi możliwościami. Chciałem poznać ich wady i zalety i na podstawie własnych oczekiwań podjąć decyzję o wyborze źródła ciepła.
W sieci panuje chaos i dezinformacja
Na podstawie napływających z UE informacji od razu odrzuciłem ogrzewanie gazem, węglem, peletem, olejem itp. Zostały dwa rozwiązania. Podłączyć się do miejskiej ciepłowni, ale w moim przypadku nie ma takiej możliwości 🙁 wiec pozostało mi ogrzewać dom za pomocą prądu – temat wydawał się prosty – przecież jestem elektrykiem 😉 Przejrzałem branżowe portale, fora i grupy FB. Znalazłem pełno dyskusji i artykułów w tematach:
Jakie polecacie ogrzewanie do domu?
Jakie ogrzewanie?
Czym ogrzać dom?
Niestety najczęściej były to artykuły sponsorowane przez jakiegoś producenta w których omówione było jedno „właściwe” rozwiązanie, albo materiały o wszystkim i o niczym, czyli takie po których przeczytaniu nadal nie znajdywałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. W związku z tym przez prawie rok (nie myślałem że mi tyle czasu to zajmie) w czterech częściach poradników opisałem 19 różnych elektrycznych źródeł ciepła (gdy zabierałem się za tą analizę nie miałem pojęcia, że istnieje aż tyle elektrycznych rodzajów źródeł ciepła). Ale samo źródło ciepła to nie wszystko. Jeśli ma być ekonomiczne musi być odpowiednio sterowane i jeśli właściciel ma inne ambicje niż tylko zarabiać na prąd i dodatkowo dopuszcza do siebie myśl, że w najbliższych latach z różnych powodów może dojść do większej awarii w wyniku której przez dłuższy czas nie będzie prądu (nie będzie CO i CWU) to warto zainteresować się samodzielną produkcją „prądu” za pomocą fotowoltaiki, wiatraków, czy turbiny wodnej (ty tylko dla tych co mieszkają koło rzeki). Realnie większość osób tak jak ja wybierze fotowoltaikę.
W tym momencie stało się dla mnie jasne, że czekają mnie poważne domowe inwestycje i w krótkim okresie czasu muszę założyć instalację fotowoltaiczną i elektryczne źródło ciepła. Jak wspomniałem jestem elektrykiem więc mam wiedzę i świadomość zagrożeń jakie takie inwestycje pociągają dla instalacji elektrycznej. Bezawaryjne działanie drogich i czułych elektronicznych urządzeń jakim są panele, inwerter PV i sterownik elektrycznego źródła ciepła jest dla mnie bardzo ważne wiec zapewnienie skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej od razu stało się jednym z podstawowych.
Dlaczego znajomi od razu prosili o indywidualne konsultacje a instalatorzy o szkolenie? Dla mnie zagadnienie jest proste, ale elektrotechnika to zagadnienia ze sobą ściśle powiązane. Aby bezpiecznie wybrać i zainstalować elektryczne źródło ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną warto znać zagadnienia które opisałem w 15 artykułach (linki poniżej) co przy wydruku zajmie około 850 stron A4 (cała wiedza jest dla chętnych bezpłatnie dostępna do czytania w formie artykułów). Aż tyle! Po co „tracić” tyle czasu na czytanie? Czy nie da się krócej – bardziej w pigułce?
Mam świadomość, że większość osób zleci prace instalatorom (sam prace związane z hydrauliką zleciłem specjaliście), ale świadomie wybrałem różne rozwiązania (nie dałem sobie wcisnąć tego co chcieli mi sprzedać) i dzięki zdobytej wiedzy wiem na co zwrócić szczególną uwagę (zarówno przy wyborze wykonawcy jak i późniejszych pracach).
Czy da się szybciej, łatwiej? TAK, da się, ale trzeba jasno sprecyzować swoje oczekiwania (to tylko pozornie jest proste a w praktyce chyba najtrudniejsze, bo trudno precyzować coś o czym się niewiele wie co gorsza uświadamianie sobie tych rzeczy z doradcą technicznym też zajmuje sporo czasu) a potem trzeba zapłacić, aby ktoś z odpowiednią wiedzą dobrał optymalne dla nas rozwiązanie. Wówczas najczęściej powstaje pytanie: czemu tak drogo? Wracając do pytania:
Czym ogrzać dom?
Nikt nie zna: Twojej sytuacji finansowej, Twojego budynku i Twoich oczekiwań. Co sprawdziło się u jednej osoby, może okazać się najgorszym rozwiązaniem u drugiej. Nie ma rozwiązania uniwersalnego a wszystko zależy indywidualnej sytuacji. Od tego czy rozmawiamy o budynku który dopiero powstaje, czy o takim który po latach użytkowania doczekał się remontu i planowana jest wymiana źródła ciepła. Czy mówimy o budynku z lat 80-90 w dobrym stanie technicznym, czy o starej zabytkowej kamienicy, gdzie nie ma możliwości ocieplić budynek z zewnątrz, ściany są grube i mieszkania o wysokości powyżej 3 m. Przecież takie mieszkania również wymagają ogrzewania
W naszym klimacie ogrzewanie budynków jest niezbędne więc podejmując decyzje należy brać pod uwagę nie tylko pierwsze lata od uruchomienia instalacji, ale cały „okres życia” nowego źródła ciepła. Należy zwrócić uwagę nie tylko na koszty zakupu i montażu, ale i późniejszych serwisów pogwarancyjnych (w wielu elektrycznych źródłach ciepła okresowo należy wymieniać różne podzespoły które zużywają się na skutek zwykłej pracy). Warto podkreślić, że przepiękne i obiecujące wielkie oszczędności kalkulacje różnych przedstawicieli nastawione na szybką sprzedaż najczęściej nie uwzględniają pełnych kosztów eksploatacyjnych, opłat związanych z serwisowaniem (bez serwisu najczęściej jest utrata gwarancji) i innych aspektów które realnie mogą pokazać dane rozwiązanie w mniej korzystnym świetle. Z tego powodu postanowiłem ustalić wszystkie elektryczne źródła ciepła jakie są dostępne na naszym rynku (jest ich 19 i mam nadzieję, że żadnego nie przeoczyłem), opisać każde z osobna a potencjalnemu użytkownikowo pozostawić wybór co najlepiej sprawdzi się w jego sytuacji. Poniższe poradniki o ogrzewaniu zawierają ogólną wiedzę o danym źródle ciepła i nie jest to poziom ekspercki a wiedza podstawowa. Osoby, które zainteresują się konkretnym rozwiązaniem odsyłam do dalszego pogłębiania wiedzy w naukowych opracowaniach, lub dokumentacji producentów.
Wracając do tematu ogrzewania proponuje zacząć od zastanowienia się czy sprzedający (nieważne kto) nie próbuje „nabić nas w butelkę”. Zastanówmy się czy nie warto trochę inaczej zadać pytanie zamiast:
Czym ogrzać dom, czy nie powinniśmy pytać: jak BEZPIECZNIE ogrzać dom?
Przygodę z elektrycznym ogrzewaniem (pompa ciepła to też jeden z rodzajów elektrycznego ogrzewania) proponuję rozpocząć od zapoznania się z zagadnieniami ciut nudnymi, ale mającymi ogromne znaczenie dla bezawaryjnej i bezpiecznej eksploatacji wybranego źródła ciepła. Na tym etapie nie jest ważne jakie elektryczne źródło ciepła wybierzemy. Ważne, że mówimy o ogrzewaniu prądem. Ale w tej części opisałem dwa bardzo popularne elektryczne źródła ciepła. Są nimi pompa ciepła i klimatyzator z z funkcją grzania. Zachęcam do zapoznania się z poradnikiem: Jak zrobić ogrzewanie elektryczne domu, mieszkania lub domku letniskowego? Cz. 1
Spis treści:
- Jakie są rodzaje ogrzewania elektrycznego?
- Ogrzewanie elektryczne od czego zacząć?
- Czy ogrzewanie elektryczne jest bezpieczne?
- Działanie promieniowania podczerwonego na oczy
- Działanie podczerwieni na skórę
- Normy i przepisy w ogrzewaniu elektrycznym
- Oznakowanie CE
- Czy instalacja wytrzyma ogrzewanie elektryczne?
- Czemu przewody się grzeją?
- Maksymalne obciążenie gniazdka elektrycznego?
- Jaki przekrój mają żyły przewodów umieszczone w ścianie?
- Jaki prąd znamionowy ma gniazdko?
- Obciążalność długotrwała kabli i przewodów
- Wpływ temperatury otoczenia na obciążalność przewodu – przykład
- Maksymalne obciążenie gniazdka – jakie są zalecenia i dobre praktyki?
- Ile prądu zużywa ogrzewanie elektryczne np. grzejnik?
- Jakie są tryby pracy ogrzewania?
- Jakiej mocy ogrzewanie elektryczne wybrać?
- Kubatura pomieszczenia
- Oczekiwany przyrost temperatury
- Współczynnik izolacji cieplnej
- Ogrzewanie elektryczne – przykład obliczeń
- Jak przeliczyć kcal/h na W lub kW?
- Nagrzewnice elektryczne
- Kanałowe nagrzewnice stosowane w systemach wentylacji i rekuperacji
- Kurtyny powietrzne
- Jak dobrać kurtynę powietrzną?
- Czy kurtyna powietrzna może przyczynić się do uzyskania oszczędności?
- Pompa ciepła
- Jak działa pompa ciepła?
- Co to jest dolne źródło ciepła?
- Co to jest górne źródło ciepła?
- Co to jest COP?
- Co to jest SCOP?
- Dlaczego ogrzewanie pompą ciepła jest ekonomiczne?
- Co to jest entalpia?
- Jakie są rodzaje pomp ciepła?
- Jak klasyfikujemy pompy ciepła zgodnie z Polską Normą?
- Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania (CO) współpracujące z pompami ciepła
- Ogrzewanie płaszczyznowe
- Klimakonwektory
- Grzejniki
- Zasobniki buforowe
- Jaki hałas powoduje pompa ciepła?
- Jaki może być maksymalny poziom hałasu na granicy działki?
- Jaki maksymalny poziom hałasu może przenikać do pomieszczeń?
- Co to jest kierunkowość źródeł dźwięku?
- Czy za hałas wywołany pracą pompy ciepła (lub klimatyzatora) można dostać „mandat”?
- Czy pompa ciepła może chłodzić?
- Jakiego zasilania wymaga pompa ciepła?
- Jaką pompę ciepła wybrać?
- Klimatyzatory z funkcją grzania
Druga część poradnika wywołała „burzę w szklance wody”.
Czym ogrzać dom? Może podczerwienią?
Kolejna część zatytułowana: Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać? Cz. 2 w wielu branżowych grupach na FB wywołała skrajne emocje. Szczególnie dyskutowane były dwa zagadnienia: grzejniki elektryczne i promienniki podczerwieni. Ponieważ większość osób, które w komentarzach wypowiadało się na temat grzejników elektrycznych odnosiło się TYLKO do nowo powstających domków jednorodzinnych przypomnę, że na nowych domkach świat się nie kończy 😉 W poradnikach staram się odnosić do wszystkich sytuacji a wiec i do starych, nieocieplonych kamienic z wysokimi mieszkaniami (nawet powyżej 3 metrów). Nie wiem kto czyta artykuł i nie można zapominać, że całkiem inny wpływ na rozkład temperatury ma zmiana miejsca instalacji grzejnika w małym, nowoczesnym pokoju, a całkiem inny w wielkim przedwojennym salonie. Ale i modne ostatnio ogrzewanie za pomocą promienników podczerwieni doczekało się sporej liczby komentarzy. Czego dotyczyły? Bezpieczeństwa. Niestety w sprzedaży można spotkać promienniki podczerwieni które nie nadają się do pomieszczeń w których przebywają ludzie (są używane w różnych procesach technologicznych), ale nieuczciwi, lub nieświadomi a za to pożądający łatwego zysku ludzie próbują tanio sprzedać je do ogrzewania pomieszczeń. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do artykułu.
Spis treści:
- Grzejniki elektryczne
- Gdzie zamontować grzejnik elektryczny?
- Czy grzejnik może być ozdobą?
- Gdzie zamontować grzejnik elektryczny w łazience?
- Ogrzewanie elektryczne za pomocą promienników podczerwieni
- Czy ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne?
- Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
- Jaka jest różnica pomiędzy ogrzewaniem tradycyjnym a ogrzewaniem promiennikami podczerwieni?
- Jakie są rodzaje promieniowania podczerwonego?
- Który rodzaj promieniowania podczerwonego jest najlepszy?
- Czy ogrzewanie podczerwienią się opłaca?
- Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą ogrzewanie za pomocą podczerwieni?
- Jakie są rodzaje promienników podczerwieni?
- Jak dobrać moc promienników na podczerwień?
- Jak rozmieścić promienniki podczerwieni?
- Ogrzewanie za pomocą folii grzewczych
- Wpływ ogrzewania podczerwienią na kamery działające w trybie nocnym (doświetlane podczerwienią)
- Podsumowanie ogrzewania podczerwienią
- Wady i zalety promienników podczerwieni
- Akumulacyjne ogrzewanie elektryczne
- Co to jest piec akumulacyjny?
- Ile piecy akumulacyjnych potrzeba do ogrzania domu?
- Czy ogrzewanie akumulacyjne jest opłacalne?
- Jakie są rodzaje ogrzewania akumulacyjnego?
- Jakie są wady i zalety ogrzewania akumulacyjnego?
- Ogrzewanie za pomocą kotłów indukcyjnych
- Czy jakość wody w systemie CO ma znaczenie?
- Czy do ogrzewania warto montować kocioł indukcyjny?
- Ogrzewanie za pomocą kotła sonicznego
- Grzałki elektryczne w buforach ciepła do CO lub CWU
- Jak działa bufor ciepła?
- Jak długo trzyma bufor ciepła?
- Jaką pojemność powinien mieć bufor ciepła?
- Ile źródeł ciepła i obwodów odbiorczych można połączyć za pomocą bufora ciepła?
- O czym należy pamiętać wybierając bufor ciepła?
- Ogrzewanie za pomocą elektrycznego kotła oporowego (z grzałką)
- Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody
- Elektryczny kocioł elektrodowy
- Co to jest elektroliza?
- Podłączenie kotła elektrodowego do instalacji CO
- Ogrzewanie za pomocą mikrofal
- Ogrzewanie za pomocą łuku elektrycznego
Trzecia część poradnika o ogrzewaniu jest inna. O ile dwie pierwsze części omawiały elektryczne źródła ciepła na dość ogólnym poziomie, w tej części znajdziesz szczegółowe wytyczne jak samodzielnie zmierzyć się z tematem wykonania ogrzewania domu lub mieszkania.
A może samodzielnie wykonasz elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe można wykonać na kilka sposobów (o wodnym nie będę pisał bo się na tym nie znam), ale jeśli rozmawiamy o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym za pomocą kabli i mat grzejnych to uważam że warto szczegółowo opisać to zagadnienie. Wydawałoby się prosta sprawa układamy kabel lub matę grzejną i po temacie – nic bardziej mylnego. Dlaczego? W zależności od technologii wykonania podłogi elektryczne elementy grzejne mogą być ułożone płytko, lub głęboko. Inną moc musimy dobrać gdy ogrzewana podłoga jest betonową posadzką pokrytą np. terakotą, a inną gdy wykończeniem podłogi są drewniane panele. Powstają dodatkowe pytania, chociażby czy elektryczne ogrzewanie jest podstawowym, czy uzupełniającym źródłem ciepła? Pytań i zagadnień do omówienia a więc i miejsc w których łatwo można popełnić błąd jest naprawdę dużo. Jakie mogą być konsekwencje źle wykonanego ogrzewania podłogowego? Trudno to jednoznacznie określić, bo wszystko zależy od tego co zostało źle wykonane? Może być mniejsza skuteczność grzania (większe straty ciepła i w efekcie droższa eksploatacja instalacji) a może nawet w niektórych przypadkach dojść do pożaru lub do uszkodzenia kabla lub maty grzejnej co w przypadku elementów zalanych w betonie wiąże się z kuciem przynajmniej pewnego fragmentu, który umożliwi dokonanie naprawy. Ale nie będę tu streszczał całego artykułu. Zachęcam do lektury: Ogrzewanie elektryczne, czy maty lub kable grzejne to dobry wybór? Cz. 3
Spis treści:
- Elektryczne ogrzewanie podłogowe
- Kable grzejne
- Czy kable grzejne są bezpieczne?
- Jaka jest wytrzymałość mechaniczna kabli i mat grzejnych?
- Kable grzejne a ryzyko porażenia prądem elektrycznym
- Kable grzejne a ryzyko powstania pożaru
- Czy promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez kable grzejne jest bezpieczne?
- Kable grzejne stałomocowe lub samoograniczające
- Kable grzejne jednostronnie lub dwustronnie zasilane
- Kable grzejne zasilane 230 czy 400 V?
- Dobór kabli grzejnych – od czego zacząć?
- Minimalny promień gięcia kabli grzejnych
- Jak zamontować czujnik temperatury?
- Czym różni się kabel grzejny od maty grzewczej?
- W jaki sposób rozłożyć kable i maty grzejne w pomieszczeniu?
- Jak dobrać moc kabla, lub maty grzewczej?
- Przykład doboru elektrycznego ogrzewania podłogowego
- Jaka powinna być moc ogrzewania podłogowego na m2?
- Jak zwiększyć moc grzejną uzyskaną z m2 podłogi?
- Czy kable grzejne można skracać?
- Jak gęsto można układać kable grzejne?
- Stałomocowe kable grzejne – ściąga 😉
- Jak przymocować kable grzejne do podłoża?
- Maty grzejne
- Bezpośrednie ogrzewanie podłóg betonowych
- Ogrzewanie akumulacyjne podłóg betonowych
- Maty grzejne na cienkowarstwowych płytach budowlanych
- Elektryczne ogrzewanie podłóg remontowanych
- Ogrzewanie podłóg pokrytych drewnem
- Elektryczne ogrzewanie podłóg drewnianych wykonanych na legarach
- Suchy system elektrycznego ogrzewania podłogowego
- DEVIcell Dry
- Maty grzejne DEVIdry
- Czy pod prysznicem można zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe?
- Jaka jest trwałość elektrycznego ogrzewania podłogowego?
- Czy pomiary rezystancji mat i kabli grzejnych są obowiązkowe?
Do tej pory pisałem o źródłach ciepła, ale niezależnie do tego czym ogrzewamy dom, lub mieszkanie (nawet jeśli jest to kocioł na gaz, pelet alb0 węgiel) oszczędności finansowe można uzyskać dzięki automatyzacji sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Uwaga! Automatyczne sterowanie temperaturą można również bez większych remontów (nawet bez wymiany zaworów) wykonać w większości starych i od lat używanych instalacji grzewczych.
Jak oszczędzać na ogrzewaniu?
Jeśli oczekujesz, że podam jedno „najlepsze” rozwiązanie to się zawiedziesz, bo jak pisałem nie ma rozwiązań idealnych, ani uniwersalnych. W poniższym artykule zatytułowanym: Termostat, czyli jak sterować ogrzewaniem? Cz. 4 opisałem różne rozwiązania mogące doprowadzić do oszczędności finansowych na rachunkach za ogrzewanie (samodzielnie musisz przeanalizować, które spełni Twoje oczekiwania i będzie tym dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem). W artykule znajdziesz również informacje które rozwiązanie wybrałem do swojego domu (wraz z argumentacja dla czego właśnie to) oraz rozwiązanie które sprawdziło się u mojego przyjaciela. Na konkretnym przykładzie opisałem jaki wpływ ma umieszczenie czujnika temperatury na odczuwalny komfort cieplny w pomieszczeniu.
Ponieważ w większości przypadków wszystko sprowadza się do pieniędzy, więc i ja nie uciekam od tego tematu. W poradniku zagadnieniom związanym z opłacalnością automatyzacji sterowania ogrzewaniem poświęcony jest osobny rozdział.
Spis treści
- Termostat, termostatowi nie równy
- Co to jest termostat?
- Jakie są rodzaje termostatów?
- Jak działa termostat?
- Co to jest histereza?
- Termostat a bezwładność cieplna
- Czy regulowanie temperatury w pomieszczeniu jest opłacalne?
- Jak obliczyć ilość energii potrzebną na podgrzanie pomieszczenia?
- Jakie są roczne koszty ogrzewania mieszkania?
- Kiedy warto sterować temperaturą?
- Gdzie umieścić termostat?
- Jak zrobić, aby grzejnik wyłączał się, gdy otwieram okno?
- Czujnik otwartego okna
- Analiza temperatury
- Jak termostat steruje ogrzewaniem?
- Gdy termostat steruje bezpośrednio źródłem ciepła
- Jak termostat steruje CO
- Kiedy stosować siłownik termiczny NO a kiedy NC?
- Czy automatyzacja sterowania temperaturą się opłaca?
- Czy korzystanie z Smart urządzeń jest bezpieczne?
- Co lepsze Home Assistant, Google Home, Alexa, KNX, itd.
- Nie ma winnych
- Nie lubię mieszać 😉
- Jakie obciążenie może załączyć termostat?
- Jaki jest rodzaj styku w termostacie?
- Jakie napięcia i prądy może przełączać styk termostatu?
- Kategoria pracy
- Częstotliwość łączeniowa
- Inteligentny, samouczący się termostat
- Jaki termostat wybrać?
- Jak sterować termostatem thermoBox jeśli nie będzie Internetu?
- Co wspólnego ma termostat z krzywą grzania?
- Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas montażu i obsługi termostatu?
- Zakup energii elektrycznej, jaką taryfę wybrać?
- Rodzaje taryf energii elektrycznej dla domu
- Brak fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii
- Prosument – rozliczanie się w systemie opustów
- Prosument – rozlicznie według Net-billing
- Ogrzewanie elektryczne – podsumowanie
Faktem jest, że ogrzewanie prądem powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej co w obecnych czasach ma bardzo duży wpływ na rachunki. Tylko, czy patrząc długofalowo jest inna alternatywa dla ogrzewania? Od dłuższego czasu obserwuję polskie i europejskie trendy wiec patrząc długofalowo (w kontekście kilku i kilkudziesięciu lat) dostrzegam tylko dwa wspierane przez Europę źródła ciepła:
- miejskie sieci ciepłownicze,
- ogrzewanie energią elektryczną (w tym pompy ciepła).
A co z gazem, węglem, olejem opałowym i różnymi biomasami? To paliwa „kopalne” z którymi na wiele sposobów walczy UE. Nawet w Polsce zapowiadane są różne opłaty „karne” dla osób, które ogrzewają dom, lub mieszkanie węglem (pod dowolną postacią), albo gazem.
Rozmawiając ogólnie o budownictwie na terenie Polski stosunkowo niewiele osób ma możliwość podłączenia się do miejskich ciepłowni więc realnie zostaje ogrzewanie domu, lub mieszkania energią elektryczną i aby nie zbankrutować na rachunkach za prąd warto pomyśleć o wytwarzaniu jej we własnym zakresie. W praktyce do wyboru są trzy sposoby samodzielnego wytwarzania prądu:
- elektrownie wodne – takie możliwości po spełnieniu wielu formalności mają tylko osoby mieszkające przy samej rzece
- elektrownie wiatrowe – to rozwiązanie wymaga odpowiedniej lokalizacji (odpowiednie warunki wietrzne)
- fotowoltaika – to najbardziej popularna i dostępna forma wytwarzania energii elektrycznej.
Powstaje więc pytanie:
Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od autokonsumpcji wytwarzanej energii elektrycznej, ale jeśli rozmawiamy o sytuacji w której CO i/lub CWU jest ogrzewana za pomocą prądu to w większości przypadków fotowoltaika będzie opłacalna. Czy zatem fotowoltaika i pompa ciepła to najlepsze połączenie? Nie koniecznie. Dlaczego? Rozmawiając czysto teoretycznie i nie licząc się z finansami należy dążyć do sytuacji w której montujemy najbardziej efektywne źródło ciepła (tu dobrze dobrana pompa ciepła jest trudna do pobicia), oraz wspomagana przez instalacje fotowoltaiczną z magazynem energii, ALE… W praktyce takie rozwiązanie może okazać się bardzo, bardzo kosztowne i w efekcie taka inwestycja może się po prostu nie opłacać ekonomicznie (dotyczy to szczególnie starszych budynków, które są kiepsko ocieplone i mają stare instalacje CO wykonane z rur stalowych), albo na taką inwestycje nie stać użytkownika (przecież domowy budżet w większości jest ograniczony). W niektórych przypadkach ekonomicznie uzasadniony może okazać się montaż źródła ciepła o mniejszej sprawności (zużywające więcej prądu w porównaniu np. do pompy ciepła), ale za to dużo tańszego w zakupie i eksploatacji, dzięki czemu zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w fotowoltaikę. Patrząc całościowo większa ilość pobieranej energii jest z nadwyżką kompensowana przez energię wytwarzaną przez fotowoltaikę. I tu znów temat nie jest tak prosty i oczywisty jak mogłoby się wydawać. Rozmawiając o fotowoltaice należy rozważyć trzy zagadnienia:
- prawidłowy dobór mocy instalacji PV w stosunku do zapotrzebowania na energię elektryczną,
- dobór sprawdzonych, dobrych jakościowo i bezpiecznych rozwiązań,
- prawidłowy (pozbawiony błędów) montaż instalacji PV.
Niestety w praktyce bardzo dużo instalacji fotowoltaicznych jest dobierana i wykonywana na zasadzie CCC, przez co wzrasta zagrożenie pożarowe, oraz może dochodzić do sytuacji w których zamontowana PV może się wyłączać i nie działać tak jak by się tego oczekiwało. Zagadnień do przemyślenia dla przyszłych inwestorów jest sporo i niezależnie od decyzji jakie podejmiesz warto się z nimi zapoznać. Temat znajdziesz opisany w artykule: Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?
Spis treści
- Opłaty za prąd
- Prognozowany wzrost cen prądu
- Założenia do instalacji fotowoltaicznej
- Wycena instalacji fotowoltaicznej
- Koszty eksploatacji instalacji fotowoltaicznej
- Akumulatory do fotowoltaiki
- Mycie paneli fotowoltaicznych
- Czego nie wiem o instalacji fotowoltaicznej?
- Utylizacja paneli fotowoltaicznych
- Fotowoltaika a wytrzymałość dachu
- Instalacja fotowoltaiczna a ubezpieczenie?
- Co powinien zawierać projekt instalacji fotowoltaicznej?
- Fotowoltaika, a okresowe przeglądy instalacji elektrycznej
- Instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu
- Instalacja fotowoltaiczna a kompensacja mocy biernej
- Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się wyłącza?
- Co można zrobić, aby instalacja fotowoltaiczna się nie wyłączała?
- Auto konsumpcja, czyli jak wykorzystać energię z fotowoltaiki?
- Jak zużywać wyprodukowaną przez PV energię?
- Czy fotowoltaika się opłaca?
- Dotacje do fotowoltaiki
- Podsumowując opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Ale co w sytuacji, gdy ogrzewanie i CWU i pozostałe sprzęty w domu np. płyta indukcyjna są na prąd i energetyka wyłączy zasilanie?
Ogrzewanie elektryczne a brak prądu
Zanim zaczniemy rozważać ten temat warto, aby każdy sam odpowiedział na pytanie: czy przerwy w dostawie prądu są naprawdę realne w Twoim rejonie? Aby odpowiedzieć na to pytanie nie musisz znać się na elektryce i nie musisz być ekspertem w tym temacie. Wystarczy, że pomyślisz i przeanalizujesz ogólnie dostępne informacje:
- kiedy w Twoim rejonie energetyka wykonywała linię zasilającą Twój budynek?
- spróbuj ustalić gdzie znajduje się transformator średniego napięcia zasilający twój budynek (najczęściej jest w promieniu kilkuset metrów). Zobacz, czy z wyglądu jest to nowa czy „wiekowa” inwestycja?
- spróbuj rozeznać się, czy na Twoim osiedlu (mam tu na myśli obszar zasilany z „Twojego” transformatora średniego napięcia) w ostatnich latach ludzie instalują: klimatyzatory, pompy ciepła lub inne elektryczne ogrzewanie, stacje ładowania samochodów elektrycznych? Ogólnie, czy w Twoim rejonie zwiększa się ilość urządzeń zużywających prąd?
Zobacz, w większości Polski sieci energetyczne niskiego napięcia (tak nazywa się sieć która doprowadza prąd do Twojego domu), była projektowana i wykonywana wiele lat temu, gdy np. do domku jednorodzinnego było wykonywane przyłącze o mocy 10 – 15 kW. Obecnie szybka ładowarka do auta elektrycznego może pobierać 21 kW. Do tego dołóż moc klimatyzacji, płyty indukcyjnej, lub moc elektrycznego źródła ciepła i okaże się, że obecnie moc przyłącza do domku jednorodzinnego niejednokrotnie przekroczy 30 kW. Co to oznacza w praktyce? Lokalna infrastruktura niskiego napięcia dostarczająca prąd do Twojego domu może być poważnie przeciążona co może łatwo doprowadzić do awarii i przerw w dostawie prądu (na innych osiedlach i w innych miastach, wioskach jest podobna sytuacja). Nie wiem jak Ty, ale uważam, że prawdopodobieństwo wystąpienia przerw w dostawie prądu jest realne i warto się na nie przygotować. Ale jak? W co warto inwestować a które rozwiązania są „przereklamowane”. Zagadnienie przygotowania się na brak prądu opisałem w artykule: Blackout, czyli jak przygotować się na brak prądu?
Spis treści:
- Czy realnie na większym obszarze może wystąpić brak prądu?
- Brak prądu, czy jest się czego bać?
- Jak zabezpieczyć swój dom przed blackoutem, czyli długotrwałym brakiem prądu?
- Dlaczego na wypadek braku prądu akurat te urządzenia mają mieć zasilanie?
- Jakich urządzeń nie warto zasilać w przypadku długotrwałego braku prądu czyli blackoutu?
- Jak się przygotować na blackout, czyli długotrwały brak prądu?
- Brak prądu – wykonaj listę urządzeń wymagających zasilania
- Brak prądu, czyli jakiej mocy zasilanie rezerwowe będzie potrzebne?
- Jak długo urządzenia mają mieć zasilanie awaryjne w czasie blackoutu czyli długotrwałego braku prądu?
- W jakich godzinach podczas braku prądu będziesz chciał korzystać z poszczególnych urządzeń?
- Brak prądu czyli w jaki sposób ma włączyć się zasilanie rezerwowe?
- Brak prądu czyli w jaki sposób można uruchomić zasilanie rezerwowe?
- SZR, czyli Samoczynne Załączenie Rezerwy na wypadek braku prądu
- Ręczne załączenie zasilania rezerwowego
- Podsumowanie sposobów włączenia zasilania awaryjnego
- Dlaczego podczas zasilania awaryjnego tak ważny jest przebieg „czystej” sinusoidy?
- Długotrwały brak prądu czyli blackout – ile energii będzie potrzebne?
- Jak dobrać agregat lub przetwornicę napięcia?
- Przykład doboru przetwornicy napięcia
- Czy instalacja elektryczna musi być specjalnie przygotowana na zasilanie rezerwowe podczas braku prądu?
- Jaki przedłużacz wybrać?
- Jak zbudowany jest przedłużacz?
- Agregat prądotwórczy jako rezerwowe źródło zasilania na okres braku prądu
- Jaka jest różnica pomiędzy kW a kVA?
- Czy przy agregacie 3-fazowym ważne jest symetryczne rozłożenie obciążenia?
- Co to jest stabilizacja napięcia w agregacie prądotwórczym?
- UPS – rezerwowe źródło zasilania na brak prądu
- Przetwornica napięcia jako alternatywa na brak prądu
- Jak dobrać moc przetwornicy napięcia?
- Która przetwornica napięcia jest lepsza? Zasilana z 12 czy 24 V?
- Jak dobrać przewody do połączenia przetwornicy napięcia z akumulatorem?
- Jak połączyć przetwornicę napięcia z akumulatorem?
- Dlaczego omawiając długości przewodów poruszam kwestię złącz (wtyczki i gniazda)?
- Jak zabezpieczyć akumulator przed zwarciem lub przeciążeniem?
- Jaką moc realnie uzyskam z akumulatora?
- Jaki akumulator należy dobrać do przetwornicy napięcia?
- Czy akumulator samochodowy można wykorzystać do zasilania awaryjnego?
- Czy akumulator może wybuchnąć?
- Brak prądu czyli blackout jak naładować akumulator?
- Fotowoltaika na wypadek braku prądu
- Wystąpił brak prądu, czy i co można zrobić, aby z fotowoltaiki mieć zasilanie?
- Fotowoltaika z akumulatorami czy bez akumulatorów?
- Elektrownia wiatrowa czyli turbiny poziome lub pionowe alternatywą na brak prądu
- Brak prądu – podsumowanie przygotowań na wypadek blackoutu
- W jaki sposób zabezpieczyć instalacje zasilania rezerwowego?
- Czy posiadanie zasilania rezerwowego należy zgłaszać do ubezpieczyciela?
Czy zauważyłeś, że: ogrzewanie elektryczne, i/lub automatyczne sterowanie ogrzewaniem, fotowoltaika i różne rezerwowe źródła zasilania mają w sobie sporo elektroniki? Zminiaturyzowana elektronika przez ostatnie lata na dobre zagościła w naszych domach i dziś praktycznie każde domowe urządzenie zasilane z baterii, lub z gniazdka elektrycznego ma w sobie jakąś elektronikę. Czy powinno Cię to interesować? TAK, ponieważ elektronika bardzo łatwo może ulec uszkodzeniu, lub zniszczeniu na wskutek przepięć. Czy wiesz:
Co to jest przepięcie?
Przepięcie to nagły i krótkotrwały wzrost napięcia powyżej normalnej jego wartości (wartości znamionowej). Są różne przyczyny powstawania przepięć a samo przepięcie nie jest niczym nowym i elektrotechnice przepięcia towarzyszą od samego początku. W latach 90, gdy elektronika nie była, aż tak zminiaturyzowana skutki przepięć nie były aż tak odczuwalne dla domowych urządzeń (wówczas o przepięciach mało kto słyszał). Obecnie chyba każdy słyszał o ubezpieczeniu od skutków przepięć (aby uniknąć „haczyków” i kłopotów przy wypłacie odszkodowania polecam lekturę artykułu: Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu?) i o listwach antyprzepięciowych, ale zapewne niewiele osób wie, że ogranicznik przepięć w rozdzielnicy i listwa antyprzepięciowa to za mało, aby zapewnić skuteczną ochronę Twoich urządzeń. Aby ochrona przeciwprzepięciowa była skuteczna (aby realnie zabezpieczała Twoje urządzenia elektroniczne) musi być kompletna. Co to znaczy i jak ją wykonać? Jak się zapewne słusznie domyślasz to kolejny bardzo obszerny temat który opisałem w kilku poradnikach i jeśli interesuje Cię ten temat zacznij od zapoznania się z artykułem: Jak powinna wyglądać skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa?
Sławomir Lesiak
3 lipca 2023 o 16:06
Przeczytałem wszystkie artykuły jakie Piotr napisał w związku z ogrzewaniem i zagadnieniami z tym związanymi. Mój komentarz może być tylko jeden. Kawał dobrej roboty.
Na niektóre sprawy nie zwracałem uwagi. Niektóre rzeczy nie były w moich oczach ważne, ale w sposób jaki przedstawił je Piotr spowodowały, że jak by na nowo spojrzałem na niektóre zagadnienia.
Widać też ogrom pracy i przygotowań do tych artykułów.
Jest co czytać i jest o czym myśleć. Myślę, że po przeczytaniu tych artykułów każdy znajdzie dla siebie właściwa drogę do powzięcia decyzji co do wyboru instalacji grzewczej jak i sposobu jej realizacji
Andrzej
13 sierpnia 2023 o 15:31
Piszę Pan wiele cennych i interesujących rzeczy o ogrzewaniu elektrycznym. Nie znalazłem jednak informacji o tym które z proponowanych rozwiązań w zakresie ogrzewania elektrycznego i przygotowania CWU będą w stanie spełnić wymogi WT 2021. Na pewno pompa ciepła wsparta dodatkowo instalacją fotowoltaiczną. Ale czy panele, maty grzewcze, kotły elektryczne itp. w nowo budowanych domach jednorodzinnych to rozwiązanie możliwe do zastosowania – wsparte nawet fotowoltaiką? W tym zakresie napotkałem na potężny szum informacyjny i bardzo subiektywną ocenę organów nadzoru budowlanego przy pozwoleniach na budowę lub użytkowanie domu. Będę wdzięczny za komentarz.
Piotr Bibik
5 listopada 2023 o 15:05
Poruszamy tu kilka kwestii. W aktualnie obowiązujących Warunkach Technicznych dla budynku jednorodzinnego wskaźnik EP nie może przekroczyć wartości 70 kWh (m2/rok).
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001225
Które źródło ciepła można zastosować, aby spełnić wynikające z WT obostrzenia? To zależy od rodzaju budynku w którym dane źródło ciepła ma być wykorzystane i jakie zadania miałoby realizować? Czy tylko ogrzewać CO, czy CO i CWU, oraz od rodzaju instalacji grzewczej jaka jest zainstalowana: podłogówka; grzejniki nisko temperaturowe; grzejniki wysoko temperaturowe.
Z uwagi, że metodologia obliczania EP jest dość skomplikowana, wymaga bardzo wielu informacji, lub założeń i obarczona bardzo wieloma współczynnikami warto wspomóc się różnymi kalkulatorami np: https://exergy.pl/kalkulator-wskaznika-ep/#f2p3
Kalkulator wykorzystuje wartość wskaźnika EU, który jest zawarty w projekcie budowlanym. Niestety zapisy rozporządzenia UE bardzo niekorzystnie traktują korzystanie z energii sieciowej (wartość współczynnika 3,0), więc posiadanie instalacji fotowoltaicznej jest wskazane.
Kolejna sprawa to wiadomo, że pompa ciepła na tle innych źródeł ciepła wygląda bardzo dobrze, gdyż dochodzi jeszcze współczynnik SCOP, który działa na korzyść tego źródła ciepła.
W związku z tym wielu projektantów, aby mieć pewność, że proponowane rozwiązania grzewcze na pewno zmieści się w ustawowych założeniach nawet nie biorą pod uwagę tradycyjnych rozwiązań grzewczych koncentrując się na pompach ciepła.
Klaudii
15 marca 2024 o 13:13
Artykuł bardzo pomocny dla mnie jak jestem w fazie zmiany ogrzewania. Może Pan doradzi lub wskaże drogę „ku światłu”. Dom z 1900, zabytek, nie ocieplony, wysoko na parterze 3,2m, jest piętro, 1 piętro i poddasze, pow. 360m, trzy rodziny zamieszkują i ciągną z jednego pieca ciepłą wodę i ogrzewanie. Aktualnie piec na ekogroszek kl.3. Lokalizacja wieś, bez sieci gazowej,
Piotr Bibik
16 marca 2024 o 13:22
Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Temat obszerny i warto mieć komplet informacji aby móc samodzielnie podjąć decyzje. Kolejne pytanie czy patrzyć krótko, czy długoterminowo? Jak długoterminowo to obecnie warto inwestować w prąd, ale wówczas trzeba zadbać o wspomaganie fotowoltaiką a w przyszłości magazynem energii. Zagadnienie naprawdę obszerne i albo wyda Pan sporo pieniędzy na doradców, albo zainwestuje sporo własnego czasu w pozyskanie wiedzy i wybór rozwiązania. W drugim przypadku odeślę do serii artykułów po których będzie miał Pan komplet niezbędnych do podjęcia decyzji informacji:
Jak zrobić ogrzewanie elektryczne domu, mieszkania lub domku letniskowego? Cz. 1
Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać? Cz. 2
Ogrzewanie elektryczne, czy maty lub kable grzejne to dobry wybór? Cz. 3
Termostat, czyli jak sterować ogrzewaniem? Cz. 4
Dlaczego świadomie NIE WYBRAŁEM pompy ciepła?
Ponieważ rozmawiamy o ogrzewaniu prądem więc warto pomyśleć co będzie gdy zabraknie prądu? Zagadnienie to opisałem w artykule:
Blackout, czyli jak przygotować się na brak prądu? PORADNIK
I zostaje podejście do fotowoltaiki. Proponuję do końca przeczytać poniższy materiał:
Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?
No i zostanie temat magazynów energii do PV
Jak dobrać akumulator do PV i czy taki zakup się opłaca?
Gaz
15 lipca 2024 o 03:23
W tym roku wymieniłem kocioł węglowy na gazowy plus dwa klimatyzatory. Mam pv w net billingu,grzanie prądem to abstrakcja zimą. Za kwh oddaną dostaję 20 gr, a za pobraną płacę 1,20 zł z wszystkimi opłatami i podatkami. Gaz mnie kosztuje jakieś 30 gr za kwh. Czy martwi mnie „polityka UE”? Nie bardzo, bo zarówno w PL jak i na zachodzie znacząca grupa jedzie na gazie i niewielu polityków im podskoczy.