Strona główna Aktualności Sebastian – mam internet 1Gb/S, czy zgięcie skrętki może obniżyć prędkość internetu?

Sebastian – mam internet 1Gb/S, czy zgięcie skrętki może obniżyć prędkość internetu?

0
6,747

Czy zgięcie skrętki komputerowej o 90 stopni może obniżyć jakość transmisji lub popsuć kabel?

Pytanie

Zafascynowany wiedzą, którą znalazłem na Pana stronie postanowiłem poradzić się w jednej kwestii. Jeśli to nie problem, zadam Panu pytanie.

Ostatnio prowadziłem dwa przewody internetowe patchcord S/FTP cat.6. Z racji tego, ze musiałem poprowadzić je bezinwazyjnie po ścianie użyłem kleju gorącego. Mam jednak pytanie co do jednego miejsca w którym oda kable są zagięte pod kątem 90 stopni. Chciałem się poradzić czy takie zgięcie może obniżyć jakość transmisji lub popsuć kabel. Mam internet 1Gb/S. Czytałem na Pańskiej stronie artykuł o układaniu kabli jednak chciałem się poradzić. 

Zgięcie skrętki komputerowej Błędne prowadzenie kabla S/FTP w narożniku Zgięcie skrętki komputerowej

Ma Pan może pomysł czym takie kable można zamaskować na ścianie?
Dziękuje z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie

Sebastian

Odpowiedź

Panie Sebastianie, zgięcie skrętki komputerowej lub innego kabla albo przewodu wielożyłowego pod kątem większym niż dopuszcza producent (minimalny promień gięcia), może spowodować przesunięcie się wzajemne żył, oraz naciągnięcie lub zgniecenie izolacji. W kablach i przewodach sygnałowych (a do takich zaliczana jest skrętka komputerowa) na wskutek przemieszczenia się żył mogą wystąpić zakłócenia.

Czy i w jakim stopniu przemieszczenie się żył w praktyce wpłynie na prędkość i jakość internetu, można określić jedynie za pomocą odpowiednich pomiarów.

Poglądowo (dla kategorii 5e) omawiana sytuacja została przedstawiona na poniższych wykresach, ale pamiętać należy, że czym wyższa kategoria (Pan pyta o kategorię 6) tym wyższe wymagania i możliwe większe zakłócenia.

Zgięcie skrętki komputerowej pod kątem prostym
Pomiar skrętki komputerowej zgiętej pod kątem 90 st Pomiar skrętki komputerowej zgiętej pod kątem 90 st

Dziękuję firmie Madex, za pomoc w zobrazowaniu zagadnienia, wykonanie i dostarczenie powyższych pomiarów.

W przedstawionej przez Pana sytuacji proponowałbym podkuć troszeczkę róg, przez co kable można było ułożyć delikatnym łukiem. Można było również przymocować do ściany korytko kablowe z tworzywa sztucznego, wewnątrz którego położony byłby kabel. Z racji tego, że korytko może mieć troszkę większe wymiary, kabel umieszczony w korytku ułożyłby się delikatnym łukiem. W Google może Pan poszukać tych produktów pod hasłami: korytko kablowe, listwa korytko; listwa elektroinstalacyjna.

Uwaga!

Wyprostowanie i ponowne, prawidłowe ułożenie kabla (skrętki komputerowej), który choć raz był zgięty mocniej niż pozwala producent nie daje gwarancji poprawnego działania. Wewnętrzna budowa skrętki komputerowej w miejscu zgięcia mogła ulec nieodwracalnym uszkodzeniom (żyły mogły trwale zmienić położenie względem siebie). Zgięcie skrętki mocniej niż dopuszcza producent, może uszkodzić ekran lub ekrany, przez co do kabla mogą przedostawać się zakłócenia.

 

Przykłady zginania skrętki komputerowej pod różnymi kontami, oraz wykresy z pomiarów zamieściłem w poniższym artykule:

Jak dobrać i ułożyć kable i przewody teleinformatyczne?

Odnośnie drugiej części Pana pytania, są różne sposoby maskowania kabli. Korytka kablowe różnego typu w różnych kolorach (wraz z akcesoriami typu łuki zewnętrzne i wewnętrzne) zaliczają się do popularnych rozwiązań profesjonalnych, w dużych sklepach budowlanych lub w internecie, może spotkać Pan rozwiązania dedykowane klientom indywidualnym. Mam na myśli np. silikonowe profile, które są przyklejane do ściany, w które poprzez nacięcie wciska się przewody (nie ma konieczności kupowania akcesoriów montażowych).

Pytanie cd.

Bardzo Panu dziękuję za obszerną odpowiedź. Czy w obecnej sytuacji jest sens dokonywać zmian dokupując korytko na wskazany róg czy już zostawić to w obecnej formie? Dodam, że obecna przepustowość kabla jest taka sama jak podczas sprawdzania przepustowości przed jego przyklejeniem do ścian aczkolwiek mam na myśli tutaj tyko prędkość internetu z jaką dociera on do komputera, specjalistyczne pomiary nie były robione.

Jeszcze raz dziękuję za fachową opinię.

Pozdrawiam
Sebastian

Odpowiedź

Jeśli jest Pan zadowolony z internetu, i jakość wykonania jest dla Pana akceptowalna, to po co dokładać sobie pracy i kosztów? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ 7 = 1

Zobacz także

Jak zrobić praktyczną instalacje elektryczną w łazience?

Instalacja elektryczna w łazience to nic trudnego, o ile jest dobrze przemyślana…