Zamówiliśmy płytę indukcyjną i piekarnik a puszka ma tylko trzy kable bezpiecznik jest 32 A. Czy można podłączyć dwa urządzenia do jednej puszki?
Pytanie
Zamówiliśmy płytę indukcyjną i piekarnik a puszka ma tylko 3 kable bezpiecznik jest 32A lub b. Czy można podłączyć 2 urządzenia do 1 puszki? Przesyłam zdjęcie puszki i pobór mocy urządzeń.
Czy piekarnik można podłączyć do gniazdka z boku od zmywarki? W Sobotę dostawa i nie wiem czy podłączać lub zmienić na normalną kuchenkę z piekarnikiem?
Pozdrawiam
Radosław
Płyta indukcyjna Beko | |
Piekarnik Beko | |
Odpowiedź
Panie Radosławie z przesłanych zdjęć wynika, że planuje Pan podłączyć płytę indukcyjną o maksymalnej mocy 7 200 W, oraz piekarnik 2 400 W. Producent (Beko) podaje minimalne wartości zabezpieczeń nadprądowych:
- płyta indukcyjna 32 A dla zasilania jednofazowego i 2x 16 A dla zasilania z dwóch faz,
- piekarnik 13 A dla zasilania jednofazowego.
Zanim odniosę się do Pana pytania przytoczę kilka zapisów z normy zatytułowanej: Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych. Podstawy planowania, która zawiera wytyczne jakie należy uwzględniać podczas planowania i projektowania instalacji elektrycznych:
Obwód zasilający kuchenkę elektryczną powinien mieć obciążalność prądową długotrwałą
-
co najmniej 16 A w przypadku linii trójfazowej,
-
co najmniej 25 A w przypadku linii jednofazowej.
Źródło: N SEP-E-002 3.6.6.
Każdy odbiornik o mocy 2 kW i większej należy zasilić z odrębnego, przeznaczonego dla niego obwodu niezależnie od tego, czy jest on przyłączany do gniazdka wtyczkowego, czy do wypustu instalacyjnego.
Źródło: N SEP-E-002 4.2.1.2.
Warto zaznaczyć, że omawiana norma jest dość stara bo została zatwierdzona przez Prezesa SEP w 2003 r. i uwzględniając, że od tego czasu zapotrzebowanie na energię elektryczną w domach oraz mieszkaniach znacznie wzrosło, to wytyczne zawarte w omawianej normie proponuję traktować jako zalecenia minimalne. Wracając do przesłanych przez Pana zdjęć.
Puszka przyłączeniowa
Zdjęcie puszki przyłączeniowej wskazuje na instalacje jednofazową i na podstawie zdjęcia nie jestem w stanie określić przekroju przewodu. Przyjmijmy założenie, że jest odpowiednio dobrany do zabezpieczenia nadprądowego o charakterystyce wyzwalania B i prądzie znamionowym 32 A (wnioskuję to z Pana opisu: bezpiecznik jest 32A lub b).
Proszę pamiętać, że rolą zabezpieczenia nadprądowego (bezpiecznika) jest ochrona żył kabli i przewodów przed nadmiernym przegrzaniem które może doprowadzić do uszkodzenia izolacji. Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: Instalacja elektryczna – kable i przewody – PORADNIK cz. 1 w rozdziale Obciążalność prądowa kabli i przewodów.
Na podstawie zdjęcia można stwierdzić, że żyły przewodu wykonane w postaci linki wprowadzone pod zacisk śrubowy powinny być umieszczona w tulejce (a tak nie jest). Więcej o złączkach śrubowych i sposobach zakańczania przewodów w artykule: Szybkozłączka, złączka śrubowa a może mufa? PORADNIK cz. 3.
Podsumowanie
Według zaleceń Normy N SEP-E-002 należy poprowadzić osobne obwody jeśli urządzenia mają moc większą lub równą 2 000 W. W Pana przypadku płyta indukcyjna maksymalnie pobiera 7 200 W, natomiast piekarnik 2 400 W, więc każde z tych urządzeń powinno mieć osobny obwód. Piekarnika nie należy łączyć w jeden obwód ze zmywarką która również pobiera sporo energii elektrycznej (niestety nie mam dokładnych danych na temat zmywarki).
Należy wspomnieć, że przytoczona norma N SEP-E-002 nie jest obowiązującym aktem prawnym, lecz zbiorem dobrych praktyk i sugestii zatwierdzonych oficjalnie przez SEP którymi należy się kierować projektując i wykonując instalację elektryczną.
Trzymając się ściśle litery prawa do gniazda lub puszki można podłączać tyle urządzeń elektrycznych, aby łącznie pobierany przez nie prąd nie przekroczył wartości maksymalnego długotrwale dopuszczonego prądu w danym obwodzie.
Projektant dobierając przewód, uwzględnia sposób jego ułożenia (w tynku, na tynku, w ocieplonej ściance itd.), oblicza dopuszczalne spadki napięć i jednocześnie dobiera zabezpieczenia nadprądowe. Do tak zaprojektowanego i wykonanego obwodu, może Pan podłączyć urządzenia, które nie przekroczą maksymalnej mocy (przekroczenie spowoduje zadziałanie zabezpieczeń i wyłączenie zasilania bez uszkodzenia kabla lub przewodu).
Jeśli przewód jest źle dobrany (ma za mały przekrój żyły) w stosunku do zabezpieczenia nadprądowego (zabezpieczenie ma zbyt dużą wartość), wówczas może zdarzyć się sytuacja, w której prąd długotrwale płynący przez przewód będzie na tyle duży, że rozgrzeje żyły do temperatury która uszkodzi izolację a nawet doprowadzi do pożaru. Zabezpieczenia nadprądowe (bezpieczniki) nie zadziałają ponieważ zostały źle dobrane i są na tyle duże, że zabezpieczenie uzna taki prąd za wartość normalną (nie wyłączy zasilania). Z tego powodu dobór zabezpieczeń i przewodów traktuje się jako jedną czynność, którą powinien wykonać projektant.
Proszę zobaczyć na poniższy przykład. Jaką wartością zabezpieczenia nadprądowego (bezpiecznika) zabezpieczy elektryk przewód o przekroju żyły 1,5 mm2?
Jak widać zagadnienie nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo należy zastanowić się nad zagadnieniem prawnym. Proponuję zapoznać się z artykułem: Katarzyna – zasilanie płyty indukcyjnej, czy potrzebny projekt elektryczny?
Pan Komentarz
14 marca 2022 o 21:27
Dobry wieczór. Chciałem tylko dodać że jeżeli w danym obwodzie występują standardowe gniazda stosowane w Polsce to taki obwód nie może być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym większym niż 16 amperów, nawet jeżeli przekrój przewodu i jego połączenia np złączki pozwalają na zastosowanie większego zabezpieczenia. Warto także pamiętać że czasami potrafi się zdarzyć gniazdo które wytrzymuje tylko 10 amperów ale takich gniazd nie warto stosować.
Piotr Bibik
20 marca 2022 o 20:24
Proszę o podanie podstawy prawnej na bazie której przytacza Pan takie twierdzenie?
Owszem, jeśli w instalacji elektrycznej (jednofazowej) występują gniazda o wytrzymałości prądowej max 16 A, to ze względów bezpieczeństwa nie należy takiego obwodu zabezpieczać zabezpieczeniem nadprądowym o większej wartości. Gniazdka o wytrzymałości maksymalnej 10 A kilkanaście lat temu były dość popularne, jednak większość producentów już wycofała je z swojej oferty zostawiając tylko gniazda o wytrzymałości 16 A.