Sprawdź, gdzie aktualnie jest burza i uderzył piorun, przeglądaj archiwa, sprawdź statystyki.
Burza – mapa on-line
Czy zastanawiałeś się jak daleko od Ciebie uderzył piorun? Gdzie wystąpiło wyładowanie atmosferyczne? Może podczas rozmowy z klientem zabrakło Ci argumentów aby zaproponować instalacje odgromową lub lepszy ogranicznik przepięć? Może sam zastanawiasz się, czy warto zakładać instalacje odgromową?
Teraz z pomocą LightingMaps.org śledź burze na żywo. Sprawdź >>
Obejrzyj film, zobacz jak można obserwować burze.
Jak powstaje piorun?
Na skutek nagromadzenia się ładunków energii elektrycznej powstaje wyładowanie elektryczne zwane potocznie piorunem – jest to przeskok energii z dodatnio naładowanej części chmury w stronę ujemnie naładowanej ziemi. To najczęściej występujący rodzaj wyładowania atmosferycznego. Świetlny znak, który widzimy na niebie, to nic innego, jak przeskok iskry. Wzdłuż drogi, którą przebiega piorun, powietrze zostaje ogrzane do tak wysokich temperatur, że rozszerza się bardzo gwałtownie, co z kolei generuje drgania wytwarzające dźwięk, który nazywamy grzmotem.
Pytanie skąd biorą się ładunki energii elektrycznej?
Wyładowania piorunowe powstają na skutek unoszenia się ciepłych i wilgotnych mas powietrza, co z kolei powoduje przejście zawartej w nich wilgoci ze stanu ciekłego w ciało stałe, czyli duże ilości kryształków lodu. Silny wiatr o prędkości około 100 km/h, który unosi masy powietrza, jest bezpośrednią przyczyną powstawania frontów burzowych. Gnane przez podmuch wiatru kryształki lodu rozdzielają się – część z nich jest unoszona, a pozostałe, znajdujące się w niższych partiach, opadają, w skutek czego zmieniają się w krople wody. Rezultatem zderzania i ocierania się o siebie wznoszących się i opadających kryształków lodu i kropli wody jest powstanie ładunków elektrycznych. Opadające krople wody mają ładunek ujemny, a unoszące się kryształki – dodatni.
Rodzaje wyładowań atmosferycznych pomiędzy chmurami a ziemią:
1. Ujemne odgórne chmura-ziemia
2. Ujemne oddolne ziemia-chmura
3. Dodatnie odgórne chmura-ziemia
4. Dodatnie oddolne ziemia-chmura
Wyładowania atmosferyczne zachodzą również pomiędzy chmurami lub w obrębie jednej z nich.
Przydatne informacje
Zobacz jakie możliwości daje LightingMaps.org
Jeśli nie widzisz wyładowań na żywo, sprawdź czy w lewym górnym rogu masz włączoną funkcję Real Time
Obawiasz się piorunów?
Sprawdź czy Twoja instalacja odgromowa jest dobrze wykonana, lub zastanów się na co zwrócić uwagę wykonując instalacje odgromową.
LPS, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa – PORADNIK